Strokovnjak svetuje: nasveti za sajenje in nego zdravega paradižnika

10. 5. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Metrob, Depositphtos

Poletnega vrta si nikakor ne moremo predstavljati brez sočnega in zdravega paradižnika. Da boste ob njegovih sadovih lahko uživali do jeseni, upoštevajte nasvete Metrobovega strokovnjaka.

Maja dobijo opravila na vrtu čisto nov zagon – z višanjem temperatur se širi tudi asortiment vrtnin, ki jih lahko posadimo. Med najbolj priljubljenimi je nedvomno paradižnik, ki je postal stalna vrtnina tudi na urbanih vrtovih – uspeva namreč tudi v cvetličnih loncih na balkonih.

»Če ga pravilno posadimo, skrbimo zanj in ga branimo pred boleznimi, potem nam bogato rodi vse do jeseni,« pravi Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrobov strokovnjak, ki je z nami delil tri ključne korake, da bomo ob domačih paradižnikih uživali vse poletje.

PRVI KORAK: Ne hitite s sajenjem

Plodovke, med katere spadajo paradižnik, buče in bučke, kumare, paprika in čili ter številne druge, so rastline toplih in sončnih dni. Pomembno vodilo, ki nam bo pomagalo določiti pravi čas sajenja, je zato predvsem temperatura tal.

Ne veste, kakšna je temperatura tal? Preverite na spletni strani agencije ARSO.

Največja napaka, ki jo delajo najbolj neučakani vrtnarji, je prav hitenje. Če tla ob sajenju niso dovolj topla, bo to negativno vplivalo na rast in razvoj rastlin, poleg tega se poveča tudi možnost za razvoj bolezni. »Ne hitimo s sajenjem sadik, saj jih s sajenjem v tako hladna tla šokiramo. To vodi v propadanje sadik ali v resne težave pri oblikovanju prvih plodov paradižnika,« opozarja Husić in predlaga, da paradižnike in na splošno vse plodovke presajamo na vrt, ko imajo tla vsaj 14 do 16 °C. Ljudsko pravilo, ki ga je vredno upoštevati, pravi, da sadimo plodovke po 15. maju oziroma po »ledenih možeh«.

DRUGI KORAK: Pravilno sajenje 

»Za dober pridelek in pravilno rast je treba skrbeti že od vzgoje sadik naprej in še posebej ob sajenju na stalno mesto,« svetuje naš sogovornik. Pri tem je pomembno, da med posameznimi sadikami pustimo dovolj prostora za rast – če jih boste posadili preveč skupaj, obstaja večja možnost za pojav bolezni in škodljivcev.

Husić priporoča, da plodovke posadimo na razdaljo vsaj 40 do 60 cm v vrsti in vsaj toliko med vrstami. Vedno posadimo samo eno sadiko na sadilno mesto, pri tem upoštevamo, da paradižniki potrebujejo veliko sonca, vsaj 6 do 8 ur neposredne sončne svetlobe dnevno. Če imate paradižnike na balkonu ali terasi, jih postavite na mesto, kjer bodo dobili dovolj svetlobe.

METROBOV STROKOVNJAK SVETUJE: TAKO PRAVILNO POSADITE PARADIŽNIK
Sadike paradižnika je treba saditi globoko, saj to omogoča razvoj močnega koreninskega sistema. Idealno je, da luknjo izkopljete dovolj globoko, da lahko sadike posadite vse do prvih pravih listov. To pomeni, da mora biti luknja običajno globoka približno 15 do 20 centimetrov ali celo več, odvisno od velikosti sadike. V sadilno jamo na dno nasujete ekološko organsko gnojilo v obliki peletov COMPO BIO dolgotrajno gnojilo za plodovke, ki vsebuje veliko kalija. Ta je namreč pomemben za tvorjenje plodov, čvrstost rastline in močan koreninski sistem. Posebnost gnojila je dodatek ovčje volne. Tako pozitivno vplivamo na rahljanje tal ter boljše zadrževanje vode in hranil.
Samo posujemo okoli rastlin, malo vdelamo v tla in dobro zalijemo. Če imamo težko, zbito zemljo, potem jo je najbolje temeljito razrahljati in dodati COMPO BIO zemljo za plodovke BREZ ŠOTE. Poleg rahle zemlje bodo vrtnine imele na voljo več hranil in boljše zadrževanje vlage v območju koreninskega sistema.

Sadiki že od začetka ponudimo primerno oporo, najbolje palice, na katere se bodo opirale in rasle navzgor.

TRETJI KORAK: Izberite odporne sorte

»Pri paradižniku poznamo debeloplodne, mesnate tipe, uveljavljajo pa se drobnoplodni – češnjevi tipi paradižnika. Prvi dajejo večje in mesnate plodove, nekateri prisegajo na volovski tip paradižnika, a ta velja za najbolj občutljivega. Novost zadnjih let pa so drobnoplodne sorte s plodovi v velikosti od češnje do slive. Ti drobnoplodni paradižniki so se pokazali veliko manj občutljivi za napad bolezni kot velikoplodne sorte,« razloži Metrobov strokovnjak. A pri izbiri sorte se ni treba omejevati, saj v vrtnarijah ponujajo številne moderne in odporne sorte. »To ne pomeni, da jih bolezen ne napade, ampak je samo manjša možnost, da pride do pojava bolezni.«

Med preostalimi plodovkami poiščite sorte, ki so najbolj prilagojene ekstremnim poletjem. Ustvarite zanimiv vrt z različnimi barvami in oblikami plodov, ne samo pri paradižniku, tudi pri papriki, jajčevcu, bučkah. Če imate srečo in imate na vrtu domačo, staro sorto plodovk, ohranite semena tudi za naslednje sezone.

Bogat vrt vse poletje

Poleti se vaše delo na vrtu ne konča – opazujte paradižnike oziroma plodovke in poskrbite, da se bodo dobro počutili. Da bi ohranili rastline zdrave, jih redno pregledujte za znake bolezni ali škodljivcev. Odstranite obolele dele rastlin in uporabite naravne metode za boj proti škodljivcem. Obirajte paradižnike, ko so popolnoma zreli in imajo bogato, enakomerno barvo. Redno obiranje spodbuja rastlino, da producira več plodov.

 

Zalivanje je ključnega pomena za vzgojo zdravih paradižnikov. Zemlja mora biti vlažna, vendar ne preveč mokra. Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, da preprečite hitro izhlapevanje. Paradižnike redno gnojite z gnojilom, bogatim s kalijem, da spodbudite rast plodov.

Predlagamo COMPO BIO tekoče gnojilo za paradižnik, ki vsebuje veliko kalija (K). Dodajajte ga na 7 do 10 dni, odvisno od velikosti rastline. Gnojite lahko tudi s škropljenjem po listih.

Pri prehrani paradižnika pa ne smete pozabiti na kalcij, ki ga potrebujejo tudi druge plodovke. Znak pomanjkanja je gniloba okoli muhe plodu. Da bi preprečili to pomanjkanje, za dognojevanje uporabljajte specialno kristalno gnojilo Rasti PLOD Ca2+. Poleg kalcija vsebuje tudi veliko kalija. Z uporabo tega gnojila boste poskrbeli za številčnejše in debelejše, čvrstejše plodove, hkrati pa boste preprečili tudi črnenje konic in pokanje povrhnjic plodov. To je tista prava osnova, ki vam bo zagotovila, da boste ob domačih paradižnikih uživali do jeseni.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKOV?

Obiščite spletno stran https://www.metrob.si/, kjer boste našli vse potrebno za nego paradižnika in ostalih plodovk. Naj okolica vašega doma, vaši balkoni in terase zaživijo tudi s pomočjo številnih neprecenljivih nasvetov strokovnjakov iz podjetja Metrob.

Preberite še:

Kakšna so osnovna pravila pri obrezovanju sadnih dreves

Visoka greda od A do Ž: postavite jo sami in uživajte ob pridelkih

Nasvet strokovnjaka: tako bo vaše balkonsko cvetje bujno vse poletje

Škodljivci na vrtu: kako jih uspešno uničiti in rešiti pridelek


Naročnik oglasne vsebine je Metrob

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE