Inzko v VS ZN obtožil bosanske Srbe, da želijo razdeliti državo

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za Bosno in Hercegovino Valentin Inzko je v Varnostnem svetu Združenih narodov v torek opozoril, da vodstvo bosanskih Srbov na čelu z Miloradom Dodikom aktivno razbija državo. Inzko je VS ZN pozval, naj se odločno zoperstavi takšnim dejavnostim.

Valentin Inzko, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za 
Bosno in Hercegovino  Foto: STA
Valentin Inzko, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za Bosno in Hercegovino  Foto: STA

NEW YORK > Valentin Inzko je med svojim najverjetneje zadnjim poročanjem VS ZN v 12 letih nadziranja Bosne in Hercegovine v imenu mednarodne skupnosti posvaril, da ima lahko takšna kampanja Srbov varnostne in politične posledice ne le za Bosno in Hercegovino, ampak tudi regijo in celotno Evropo.

Inzko je poudaril, da daytonski mirovni sporazum iz leta 1995 ne dopušča odcepitev etničnih entitet Bosne in Hercegovine.

Parlament Republike Srbske je marca sprejel ukrep, ki dovoljuje mirno razdelitev države, voditelji srbske entitete pa so se aprila dogovorili, da bodo oblikovali pogajalske ekipe za to smer.

"Dejanja bosanskih Srbov so zastrupila politično ozračje in odrinila reforme v času, ko se država spopada s pandemijo covida-19. Bosna in Hercegovina bi morala biti trdno na poti do članstva v EU, vendar pa del političnih voditeljev odkrito zagovarja razdelitev države in se norčuje iz EU," je dejal Inzko.

Dejal je, da je večetnična in raznolika družba v BiH, ki je obstajala pred vojno, izginila. "Sovražni govor, poveličevanje vojnih zločincev in revizionizem ali zanikanje genocida so reden del političnega dialoga," je ocenil Inzko.

Na Inzkove besede se je ostro odzvala predstavnica Rusije, namestnica veleposlanika Ana Evstignejeva. Inzka je obtožila, da ni uravnotežen in krivi le Srbe in Hrvate ter širi strah. Po njenem mnenju je položaj v BiH precej stabilen in ne predstavlja nobene grožnje mednarodnemu miru in varnosti.

Podprla je odločitev parlamenta Republike srbske za zaprtje urada visokega predstavnika, vendar se večina drugih govornikov s tem ni strinjala, ker pogoji za takšen korak še niso izpolnjeni.

ZDA, Irska, Velika Britanija, Francija in druge članice VS ZN so odločno podrle enotno in celovito BiH kot večetnično in demokratično državo.

"Za nobeno od teh entitet ni nobene prihodnosti zunaj Bosne in Hercegovine," je dejala ameriška veleposlanica Linda Thomas-Greenfield, ki je poudarila, da ZDA podpirajo ključno vlogo visokega predstavnika v BiH. Dodala je, da je zdaj čas, da država stori, kar je potrebno za končanje mednarodnega nadzora.

"To pomeni spopad z razvejano korupcijo in grožnjami vladavini prava. Korupcija trenutno cveti zaradi skorumpiranih politikov, sodstva pod političnim vplivom, uradov, ki služijo osebnim ali strankarskim interesom, in zaradi državnih podjetij, kjer je prioriteta klientelizem," je dejala veleposlanica ZDA.

BiH po njenih besedah zaradi tega izgublja nadarjene mlade ljudi, ki odhajajo v druge države, kjer imajo večje priložnosti, kjer so nagrajeni za svoje delo in kjer lahko pričakujejo, da bodo vlade zaščitile njihove pravice in odgovorile na njihove potrebe.

"Edina rešitev je, da politiki v BiH okrepijo institucije in zakonodajo za boj proti kriminalu ter zaščito človekovih pravic in temeljnih svoboščin. BiH mora biti pripravljena sprejeti mednarodne zakonodajne standarde, da bi zagotovila, da so agencije zadostno financirane in avtonomne," je še dejala ameriška veleposlanica.


Najbolj brano