REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Če je Rusija sovražnik, kakšne organizacije bodo torej ZDA podpirale v Rusiji? Verjetno ne tiste, ki bodo krepile Rusijo!«

»Če je Rusija sovražnik, kakšne organizacije bodo torej ZDA podpirale v Rusiji? Verjetno ne tiste, ki bodo krepile Rusijo!«Vladimir Putin sprašuje novinarje. Vir: Posnetek zaslona

Končal se je vrh Rusije in ZDA v Ženevi. Bil je krajši od pričakovanj, vendar sta se predsednika Joe Biden in Vladimir Putin dotaknila večine spornih vprašanj.

Po vrhu Biden-Putin sta predsednika ZDA in Rusije potrdila, da so pogovori potekali v konstruktivnem ozračju, da pa so nekatera vprašanja ostala odprta.

Pri vprašanjih kibernetske varnosti in človekovih pravic oba voditelja nista našla skupnega jezika.

Vladimir Putin je bil kljub temu zadovoljen.

Ni bilo nobene sovražnosti. Nasprotno, najino srečanje je potekalo v konstruktivnem duhu.

»Ni bilo nobene sovražnosti. Nasprotno, najino srečanje je potekalo v konstruktivnem duhu,« je dejal ruski predsednik o Joeju Bidnu, ki je Putina samo še pred nekaj meseci označil za »morilca.«

Putin je tudi zavrnil trditve o tem, da naj bi bila Rusija kriva za kibernetske napade v ZDA in vztrajal, da so na tem področju Združene države Amerike največja kršilka.

Putina prav tako ni zanimal pogovor o nekakšnih »varovalkah«, kjer bi se državi dogovorili, katere infrastrukture v mirnem času ni dovoljeno napadati.

Biden in Putin Vir: Posnetek zaslona, RT
Snidenje: Putin in Biden. Vir: Posnetek zaslona, RT

Biden pa je po drugi strani vztrajal, da je s Putinom debatiral o človekovih pravicah v Rusiji in dodal, da je »zadnja stvar, ki si jo želim, hladna vojna.«

Kljub temu sta se dogovorila za nekakšno skupino ekspertov, ki naj bi razčistila vprašanja kibernetskih napadov.

Je pa prav tako mogoče, da gre za vabo, s katero naj bi se vse skupaj končalo v nekakšnem odboru in brez konkretnih rezultatov, ocenjuje New York Times.

Konkreten rezultat dogovorov pa je vrnitev veleposlanikov, ki sta še vedno na »konzulatacijah« vsak v svoji državi.

Ko so novinarji Putina na tiskovni konferenci še naprej spraševali, kako se je odzval na kritike, da Rusija krši človekove pravice, je Putin udaril nazaj.

Če je Rusija sovražnik, kakšne organizacije bo torej Amerika podpirala v Rusiji? Mislim da ne tiste, ki bodo okrepile Rusko Federacijo, pač pa tiste, ki jo bodo pomagale obkoliti – kar je javno razglašen cilj ZDA.

Dejal je, da ZDA, prav zato ker vidijo Rusijo kot nasprotnika, podpirajo takšne opozicijske skupine v Rusiji, ki bi državo oslabile.

»Če je Rusija sovražnik, kakšne organizacije bo torej Amerika podpirala v Rusiji? Mislim da ne tiste, ki bodo okrepile Rusko Federacijo, pač pa tiste, ki jo bodo pomagale obkoliti – kar je javno razglašen cilj ZDA,« je poudaril Vladimir Putin.

Ruski predsednik Vladimir Putin je kljub temu na tiskovni konferenci po srečanju dejal, da vidi žarek upanja za vzpostavitev medsebojnega zaupanja med Rusijo in ZDA.

V isti sapi je opozoril, da je ameriški izstop iz pogodbe o odprtem nebu v času Trumpove administracije pokazal na njihovo nepredvidljivost.

Biden in Putin, Vir: Posnetek zaslona, RT
Putin in Biden. Vir: Posnetek zaslona, RT

Težko je oceniti, ali se bodo odnosi med državama izboljšali, je dodal.

Ruski predsednik je še dejal, da se glede morebitnega članstva Ukrajine v zvezi NATO »ni bilo ničesar za pogovarjati.«

Kijev je obtožil, da krši dogovor iz Minska o premirju na vzhodu Ukrajine, kjer so letos znova oživeli spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko.

Joe Biden  Vir: Posnetek zaslona, RT
Joe Biden. Vir: Posnetek zaslona, RT

Putin je pojasnil, da je bil zadovoljen z Bidnovo razlago glede tega, zakaj je marca ruskega predsednika označil za »morilca.«

Poudaril je tudi, da so ameriške izgube zaradi ruskih sankcij enako velike, kot so ruske izgube zaradi ameriških.

Več ameriških podjetij naj bi namreč že zapustilo ruski trg.

Ameriške izgube zaradi ruskih sankcij naj bi bile enako velike, kot so ruske izgube zaradi ameriških. Več ameriških podjetij naj bi namreč že zapustilo ruski trg.

Celotno srečanje je bilo sicer krajše od pričakovanj.

Po navedbah Bele hiše je trajalo približno tri ure in pol, obe strani pa sta napovedovali od štiri do pet ur pogovorov.

Biden je prizorišče vrha zapustil z dvignjenim palcem, preden se je vkrcal v limuzino.

Vir iz ruske delegacije pa je dejal, da je Putin pogovore označil za »precej uspešne.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek