Na čakalne vrste bodo poskusili vplivati s posebnim protokolom

Na ministrstvu za zdravje načrtujejo zmanjšati število stopenj nujnosti na napotnicah, je po sestanku z direktorju bolnišnic potrdila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Čakalnih vrst se nameravajo lotiti s protokolom, ki ne predvideva sankcij, temveč sodelovanje s pacienti, ozaveščanje in spodbujanje, kar bi vodilo v optimizacijo naročanja.

Valentina Prevolnik Rupel  Foto: Sašo Radej
Valentina Prevolnik Rupel  Foto: Sašo Radej

LJUBLJANA > Pacienti v povprečju ne pridejo na kar 20 odstotkov terminov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Protokol ne predvideva sankcij

Na ministrstvu menijo, da bi to težavo, ki zmanjšuje produktivnost in povečuje čakalne vrste, lahko ublažili s posebnim protokolom, ki so ga v ponedeljek in včeraj predstavili direktorjem zdravstvenih ustanov, v petek naj bi ga potrdili, nato pa poslali v javno razpravo.

Valentina Prevolnik Rupel

ministrica za zdravje

“Ne bi se vračala v zgodovino, kar je bilo, je bilo, jaz želim zastaviti zadeve od zdaj naprej.”

Ministrica je poudarila, da protokol ne predvideva sankcij, temveč sodelovanje s pacienti, ozaveščanje in spodbujanje, kar bi vodilo v optimizacijo naročanja. Ker so čakalne vrste dolge že dolgo časa, takšen ukrep ne bo učinkoval takoj, postopoma pa bi bil lahko dobrodejen, meni ministrica.

Potrdila je tudi načrte ministrstva, da zmanjša število stopenj nujnosti. Dopustna čakalna doba na posamezno stopnjo nujnosti je še vedno predmet strokovnih razprav.

Med včerajšnjim obiskom skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa se je Valentina Prevolnik Rupel dotaknila tudi težave neopredeljenih pacientov. To problematiko bo treba reševati po območjih, kjer so takšni pacienti, je napovedala. Z anketo po občinah s specialisti splošne medicine so namreč ugotovili, da ta problem obstaja le v 15 občinah. Po njenih navedbah število neopredeljenih narašča, ker hitro narašča število zavarovanih oseb. Zakaj je temu tako, še poskušajo ugotoviti.

Potrebna prenova obračunskih modelov

Ministričin obisk skupščine ZZZS je bil namenjen tudi razpravi o financiranju zdravstva. Ministrica je poudarila, da mora ZZZS ostati avtonomen, v večji meri pa mora postati aktiven oziroma strateški kupec zdravstvenih storitev, kar po njenih besedah vključuje tudi sprotno prenavljanje obračunskih modelov, da bi ti sledili dejanskim stroškom.

Kot je ocenila, se zdaj obračunski modeli prenavljajo prepočasi tako na specialistiki kot tudi na primarni ravni, kar vodi do tega, da so nekatere storitve podcenjene, nekatere pa precenjene.

Sprememba zakonodaje bo šla po njenih napovedih v smeri, da se zavodu omogoči izvajanje strokovno-finančnega nadzora. Za nadzor nad izvajalci ima namreč ZZZS trenutno omejene možnosti, saj lahko pregleda le, ali je storitev pravilno obračunana. Želja pa je, da bi imel možnost tudi strokovnega pogleda, ali so bile vse storitve tudi strokovno upravičene. Po besedah Prevolnik Rupel so naredili preizkus in ugotovili, da pri izvajalcih prihaja tudi do desetkratnih razlik. Ker je šlo za preprosta zdravstvena stanja, pa ta razlika ne more biti posledica različnih strokovnih smernic. Sicer pa bi si ministrica, kot je dejala, želela, da bi se deležniki v zdravstvu med seboj dogovorili, razčistili odprte stvari ter začrtali smer, pa tudi da bi se zadeve v medijih komentiralo “na nekoliko manj napadalen način”. Preteklih zadev ni želela komentirati. “Ne bi se vračala v zgodovino, kar je bilo, je bilo, jaz želim zastaviti zadeve od zdaj naprej,” je pojasnila.


Najbolj brano