Tujina

Gozdni požari zajeli Sibirijo po najtoplejšem juniju v 133 letih

Jakutsk , 22. 07. 2021 19.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
6

Mesto Jakutsk velja za eno najhladnejših na svetu. A mesto je trenutno zavito v dim. Bližnje gozdove so po najbolj suhem juniju v zadnjih 133 letih zajeli obsežni požari, dim pa je poneslo celo do Aljaske. V ognjenih zubljih se je znašel tudi ameriški Oregon, požari divjajo še v Britanski Kolumbiji.

Požar v Sibiriji
Požar v Sibiriji FOTO: AP

Ruska Sibirija je sicer vedno imela sezono požarov, a ta je bila zadnji dve leti še posebej intenzivna. Letošnji junij je bil po poročanju Sky News najtoplejši in najbolj suh od leta 1888. Tudi to je eden od razlogov, zakaj so se letošnji požari tako razbesneli. "Požari so se pojavili na severu Jakutije, na območju, kjer lani ni gorelo tam ni gorelo še nikoli," je za CNN dejal pilot Svjatoslav Kolesov, ki pa v oblaku dima, ki je zajel regijo, ne more leteti. 

Vidi pa iz prve roke to, na kar so znanstveniki opozarjali že leta – požari postajajo večji in intenzivnejši, zajeli so tudi območja, kjer požarov prej ni bilo. 

 K temu sicer prispeva več dejavnikov, a glavni so podnebne spremembe. Večina Evrope, zahod ZDA, jugozahodna Kanada ter predeli Južne Amerike so imeli junija izredno suhe vremenske razmere, kažejo podatki službe Copernicus za spremljanje podnebnih sprememb. Gozdni požari v Jakutiji so do sedaj zajeli območje, veliko za skorajda 5 milijonov nogometnih igrišč, še navaja CNN. 

Dim po Združenih državah Amerike.
Dim po Združenih državah Amerike. FOTO: NASA

V ognjenih zubljih so se znašle tudi ZDA. Najhuje je v Oregonu, kjer je požar Bootleg požgal že 1569 kvadratnih kilometrov površin. V kanadski provinci Britanska Kolumbija so našteli že 300 požarov, oblasti pa so v sredo razglasile izredne razmere.  Na zahodni obali ZDA divjajo številni požari, največji je še vedno požar Bootleg v Oregonu, oblak dima pa je veter prinesel vse do New Yorka. 

Požari v Kanadi in Sibiriji postajajo vedno pogostejši, je za CNN dejal Thomas Smith, docent okoljevarstva na Londonski šoli za ekonomijo. "Nekoč si imel požare na določenem območju vsakih sto let, kar pomeni, da se je gozd obnovil. V nekaterih predelih vzhodne Sibirije pa zdaj požare vidimo vsakih 10 do 30 let," je dejal. 

Koronavirus pasica nova
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
23. 07. 2021 18.47
+1
Gorelo naj bi več kot 250 požarov na 5.720 kvadratnih kilometrih - približno dvakrat večja površini od Luksemburga. To naj bi bilo v skladu s širšim svetovnim trendom požarov, ki se s travnikov selijo v gozdove, bogate z gorivi, ki oddajajo več ogljika. Gozdni dim naj bi vseboval več toksinov kot celo najbolj onesnažena urbana središča. Aleksej Jarošenko, vodja oddelka za gozdove v Greenpeaceu v Rusiji, naj bi dejal, da so slabo upravljanje z gozdovi, šibka ureditev in zmanjšanje proračuna povečali požarno tveganje. »Zaradi propagande so ljudje že vrsto let mislili, da je podnebna kriza fikcija, in če ne le fikcija, da bo Rusiji koristila samo, saj bo postala toplejša in prijetnejša. Zdaj se razmere začenjajo spreminjati, «naj bi zapisal v elektronskem sporočilu. »Počasi ljudje začenjajo razumeti, da se podnebje res spreminja in so posledice res katastrofalne. Toda večina družbe in večina politikov je še vedno zelo daleč od tega, da bi razumeli dejanski obseg problema. "
silly
23. 07. 2021 09.15
+1
Montaža. To se ne dogaja.
MucaNeGrize
22. 07. 2021 21.56
+3
Podobno je v Kanadi...že več let ...tisočev hektarjev gozda ni več ...poleg še njihov " lubadar " ...uničene površine so v velikosti tudi po pol Slovenije ...in no jih malo ...
TistoPravo
23. 07. 2021 18.55
+1
Kriza...ta energija v obliki dvigajočega vročega zraka z delci povzroči v ozračju enormne škode. Vsi dogodki v povezavi z vremenom so uglavnem posledica teh gozdnih požarov, pa tudi onesnaženje je astronomsko.,,
medus
22. 07. 2021 21.02
+13
naslov članka 'gozdni požari zajeli sibirijo', zraven pa slika zda
morfo
22. 07. 2021 21.27
+4
Ponavadi spodaj piše da je slika simbolična, sedaj so se vsaj malo potrudili....😁