DL: Prvi simulator motoGP v Sloveniji - dirkaške izkušnje pred zaslonom

4.4.2024 | 14:40

Simulator je primeren za vse motoristične navdušence. (Foto: R. N.)

Simulator je primeren za vse motoristične navdušence. (Foto: R. N.)

Da bi občutili, kakšne so sile ob nagibu motorja do 45 stopinj, ko z njim drsijo skozi ovinek, kako se motor ob pospeševanju dviguje in kako se poseda ob pritisku na zavoro, so sanje mnogih motorističnih navdušencev, ki si želijo vsaj enkrat odpeljati kakšen krog na pravem dirkalnem motorju. Zdaj imajo to možnost, Aleš Brzin z Ravnika v šentrupertski občini je namreč v Slovenijo pripeljal prvi uradni simulator motoGP, ki ponuja zelo resnično dirkanje na virtualnih dirkališčih, obenem pa je tudi dober pripomoček za učenje varne vožnje z motorjem.

Aleš, ki že nekaj let tudi tekmuje z motorjem, si je lani v Italiji pod okriljem podjetja Akrapovič ogledal dirko motoGP, na kateri je bil predstavljen tudi ta simulator. »Dirkači so na njem trenirali vožnjo na novem dirkališču, na katerem še niso imeli možnosti voziti, že čez nekaj tednov pa jih je tam čakala preizkušnja. S simulatorjem so odpeljali več krogov, da so se naučili, kako poteka proga. Razmišljal sem, da bi ga pripeljali tudi v Slovenijo, obrnil sem se na podjetje, ki ga je razvilo, in dogovorili smo se za sodelovanje. Čez slabega pol leta sem simulator motoGP že pripeljal v naše kraje,« pripoveduje Aleš, ki je zanj uredil ustrezen prostor ob hiši.

Aleš Brzin bo letos znova tekmoval z motorjem. (Foto: R. N.)

Aleš Brzin bo letos znova tekmoval z motorjem. (Foto: R. N.)

Preuredil je star kozolec, tam s pomočjo prijateljev postavil manjši objekt, ga zvočno izoliral in opremil z vso potrebno opremo. »Za simulator uporabljam kar svojo 1000-kubično yamaho R1, s katero sem tekmoval v državnem prvenstvu in evropskem pokalu Alpe Adria. Tako še bolj približam dirkanje. Za vsakega posameznika simulator prilagodim njegovi teži, sposobnostim in tudi načinu vožnje,« razlaga Aleš.

PRIMEREN ZA VSE MOTORISTIČNE NAVDUŠENCE

Ko se usedeš na motor in na velikem zaslonu pred seboj, ki po diagonali meri 250 cm, virtualno voziš po izbranem dirkališču, občutiš tresljaje motorja, dvig sprednjega kolesa ob pospeševanju in tudi njegovo spodrsavanje v zavojih ter še veliko drugih stvari, ki jih dirkači dejansko doživijo na tekmi. »Ta simulator ponuja dokaj resnično vožnjo z dirkalnim motorjem. Če bi ocenil v odstotkih, bi rekel okoli 80 odstotkov,« še dodaja Aleš.

Po njegovih besedah je primeren za vse motoristične navdušence, od začetnikov, ki želijo le izpolniti svoje sanje, do izkušenih motoristov, ki imajo za sabo že kar nekaj prevoženih kilometrov in pred sezono morda potrebujejo nekaj vaje. »Pri velikih hitrostih je zelo zahtevno brez izkušenj nagniti motor, da s kolenom podrsaš po cestišču. S tem simulatorjem se lahko to naučiš zelo varno. Pred dnevi me je obiskal slovenski dirkač Igor Smolnikar, ki je pri veliki hitrosti ostal brez sprednje zavore in zletel s proge. Nesreča je pustila posledice, bilo ga je strah in ni si več upal tako zelo nagibati motorja. Nekaj ur na simulatorju mu je pomagalo, saj je znova dobil prave občutke in premagal strah,« pripoveduje Aleš in dodaja, da ga ljudje obiskujejo od vsepovsod. Za eno uro vožnje na simulatorju pa je treba odšteti 100 evrov.

Simulator omogoča nagib motorja do 45 stopinj. (Foto: R. N.)

Simulator omogoča nagib motorja do 45 stopinj. (Foto: R. N.)

Simulator za treninge uporablja tudi sam. Tako mu ni treba več potovati na dirkališče v Španijo, na katerem je pred začetkom sezone opravil nekaj kilometrov. S tem prihrani kar precej denarja.

LETOS BO ZNOVA TEKMOVAL

Aleša že od mladih nog navdušujejo motorji. Kot 14-letni fant se je najprej preizkusil na stezi za motokros, čez nekaj let pa ga je prijatelj navdušil nad cestnim dirkanjem. »Lansko sezono sem zaradi gradnje hiše izpustil, pred tem pa sem se stalno uvrščal med najboljše tri v državnem prvenstvu superbike. Letos bom spet tekmoval, komaj čakam, da spet občutim ta dirkaški vrvež,« se prvih tekem veseli Aleš, ki je lani dopolnil 30 let.

V mladosti je dolgo treniral tudi rokomet v klubu Trimo Trebnje. Lani je odigral nekaj veteranskih tekem, na katerih se je izkazal kot vratar. Dobil je klic, če bi zaradi težav z vratarji pomagal članski ekipi, s katero je opravil nekaj pripravljalnih treningov, vendar se mu je preveč poznalo, da že dolgo ni branil na najvišji ravni.

Dan običajno začne že zgodaj zjutraj. Kot pravi, je ob 5. uri že v fitnesu, kjer se pripravlja za prihajajočo sezono, potem pa ga čakajo službene obveznosti. Je podjetnik in velik del zaslužka vlaga v uresničitev svojih dirkaških sanj. Kadar je na motorju, neizmerno uživa, takrat pozabi na vse skrbi in se osredotoči samo na dirkanje.

Članek je bil objavljen v februarski tiskani številki Dolenjskega lista

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava