Državni zbor je današnjo izredno sejo začel s postopkovnimi zapleti in prekinitvami. V uvodu sta opozicijski poslanski skupini SDS in NSi predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič pozvali, naj odločanje o posvetovalnem referendumu o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje v medicinske namene umakne z dnevnega reda oziroma k temu pozove predlagatelja.

Kot so opozorili opozicijski poslanci, je bil namreč predlog na odboru DZ za zdravstvo obravnavan nekorektno, saj so bila po njihovem mnenju dopolnila podana prepozno in so tudi bistveno vsebinsko spremenila predlagano referendumsko vprašanje, ki uporabo konoplje razširja tudi na omejeno osebno rabo in ne zgolj uporabo v medicinske namene. Ob tem opozarjajo, da je bila opozicijskim poslancem onemogočena razprava o predlogu, o katerem odbor niti ni glasoval. Prvotno vprašanje »Ali ste za to, da bi bila v RS pridelava, predelava, promet in uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena?« so z dopolnili spremenili v dve vprašanji, in sicer »Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?« in »Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?«. Kot je na seji odbora pojasnil poslanec Svobode Darko Krajnc, so z dopolnili sledili mnenju zakonodajno-pravne službe DZ. Ker gre za dodatni oziroma novi namen predloga za razpis posvetovalnega referenduma, bi moral predlagatelj vložiti novo besedilo predloga, ki bi ga moral znova obravnavati tudi matični odbor, opozarjajo v NSi. Kot poudarjajo, se namreč zastavlja vprašanje, kako lahko vložena dopolnila štejejo kot sprememba referendumskega vprašanja. V NSi menijo, da se v opisanem ravnanju kaže zloraba zakonodajnega postopka, referendum pa bi bil izpeljan na podlagi neobstoječega predloga, torej na podlagi neobstoječe pravne podlage.

V SDS so v nadaljevanju še predlagali, da se preloži obravnava predloga za posvetovalni referendum glede pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ker obravnavi predlogov za razpis posvetovalnih referendumov o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ter o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene nista bila preloženi, so v poslanski skupini SDS obravnavo teh dveh točk izredne seje obstruirali. Obravnavo predloga o posvetovalnem referendumu v zvezi z uporabo konoplje so obstruirali tudi v NSi.

Strah pred visoko udeležbo

Med daljšo prekinitvijo seje sta tako SDS kot NSi na dogajanje opozorili vsaka na svoji novinarski konferenci. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je Gibanju Svoboda očitala, da skuša posvetovalne referendume na vsak način izpeljati skupaj z evropskimi volitvami, pri čemer tudi krši poslovnik DZ, zakon in ustavo. Predsednika SDS Janeza Janšo očitno skrbi prevelika udeležba na evropskih volitvah: »Malo poniglavo je, da najprej nekoga prepričaš, da nimamo referenduma o nečem, o čemer obstaja velika politična enotnost (referendum o JEK, op. a.), hkrati z volitvami, potem pa sam predlagaš take referendume, za katere misliš, da bodo povečali udeležbo na volitvah in koristili tudi pri zbiranju glasov za kandidate za evropski parlament za vladne stranke.«

Vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic je v izjavi za medije dogajanje v DZ glede referendumskih predlogov koalicije pospremil z besedami, da se dogaja politizacija poslovnika DZ. Opoziciji očita, da se boji, da bi ljudje pri urejanju družbenih vprašanj povedali, česa si želijo. »Osrednje vprašanje današnjega dne je, kdo se boji tega, da ljudje povedo, kaj jim je pri urejanju pomembnih družbenih vprašanj prav, in samo za to gre,« je prepričan Sajovic.

Poslanci so odločali tudi o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah. Vse tri referendumske pobude so potrdili. Potrdili so tudi novelo zakona o zdravniški službi.