Pavel Gantar in Janez Podobnik. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Pavel Gantar in Janez Podobnik. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Kaj napoveduje dogajanje v Gibanju Svoboda, potem ko se s položaja generalne sekretarke stranke poslavlja Vesna Vuković, premier Robert Golob pa je temeljito prevetril tudi ekipo svetovalcev v svojem kabinetu?

"To, da je bila generalna sekretarka na poti s te funkcije, je bilo bolj ali manj pričakovano. Preveč prahu je dvigovala, tako v stranki kot zunaj nje. Verjetno je bila edina mogoča rešitev, da se jo zamenja. Generalni sekretarji strank so sicer zelo nevidne osebe, ne pa politično izpostavljene. Kar se tiče drugih odhodov iz kabineta, pa niti ne vemo, kdo je bil prisiljen oditi in kdo je odšel na lastno željo. Velja pa enako kot v športu, da se v takšnih primerih najprej poskuša s kadrovskimi menjavami osvežiti ekipo," ocenjuje Gantar.

Sorodna novica Vesna Vuković odhaja z mesta generalne sekretarke Gibanja Svoboda

Po mnenju Podobnika dogajanje ni presenetljivo: "Od vsega začetka je to ponesrečen projekt. Če dva meseca pred volitvami ustanoviš stranko s programom proti tedanji vladi, brez izkušenih političnih osebnosti in z nekritično podporo medijev prepričljivo zmagaš na volitvah, nato povabiš v koalicijo dve stranki, ki sploh nista prišli v parlament, zelo grobo odstavljaš svoje nekdanje ministre in prek instituta parlamentarnih preiskav oziroma komisij zlorabiš državni zbor, potem so to razlogi za zmanjšano zaupanje. Tudi servilnost oziroma pasivnost drugih dveh vladnih strank ni na mestu."

Nekdanji predsednik Slovenske ljudske stranke še dodaja: "Gibanje Svoboda je najboljši dokaz, da se je model novih obrazov oziroma ustanavljanja ad hoc političnih skupin absolutno izčrpal. Na takšen način Slovenija ne more in ne sme iti naprej. Slovenija ponovno potrebuje razmislek o velikih koalicijah, ne pa o ideološko monolitnih in vrednotno enakih. To jo razvojno blokira."

Hkrati pa Gantar ob tem opozarja: "Predvsem po zaslugi SDS-a se je ustvarila zelo močna polarizacija, ki preprečuje velike koalicije."

Sorodna novica Golob zavrača namigovanja o dogovarjanju za položaj evropskega komisarja

Gantar o domnevnem spogledovanju Goloba z Brusljem: To so politični spini

Iz kabineta predsednika vlade so v soboto sporočili, da odločno zavračajo namigovanja o njegovem razmišljanju ali celo dogovarjanju za položaj komisarja v prihodnji sestavi Evropske komisije, potem ko so se v preteklih dneh v javnosti pojavila namigovanja, da naj bi Goloba mikal komisarski položaj in da naj bi za novega mandatarja počasi pripravljali Klemna Boštjančiča.

"Mislim, da so to politični spini. Premier je to zanikal in jaz mu moram v tem trenutku verjeti. Resda je bil Boštjančič v zadnjem času nekoliko bolj v ospredju zaradi različnih zadev, a ne vidim, da bi bil že kar kandidat za menjavo zdajšnjega premierja. Ne vemo, kaj predsednik vlade resnično misli, mu pa moramo verjeti, da želi svoje delo opraviti do konca," pravi Gantar.

Podobnik na drugi strani meni: "Če bi moral Golob oditi, bi bil to res velik osebni in politični poraz. Predsednik vlade je še nedolgo nazaj govoril o dveh mandatih. Je pa neuspešno vodenje vlade po navadi tudi slaba popotnica za kandidiranje za komisarja."

Sorodna novica SDS bo kaznoval poslance, ki niso podpisali zaveze o zvestobi stranki

Podobnik o dogajanju v SDS-u: Izključevanje iz odborov ni dobra pot

V opozicijskem SDS-u, ki zaradi razmerja moči ne more zamajati vladne koalicije, ankete pa mu napovedujejo dober izid na evropskih volitvah, so se odločili za ukrepanje proti trem poslancem, ki niso podpisali zaveze o zvestobi stranki, med njimi Anžetu Logarju. Izključili so jih iz parlamentarnih odborov in komisij, naslednji korak bo preselitev v zadnjo klop.

"Očitno je bilo, da se je predsednik stranke ustrašil dejstva, da bi lahko Logar pred državnozborskimi volitvami ustanovil svojo stranko in ga je na neki način izbezal na plano, da če že namerava to storiti, naj to naredi že zdaj," analizira Gantar.

Podobnik razmišlja takole: "Pri platformi, ki jo vodi Logar, je ključno vprašanje, ali bo slovenski politični prostor po več desetletjih presegel dolgoletni koncept delitev na naše in vaše. To ni preprosta zgodba. Gre za projekt slovenske politične sredine, ki ga je treba razširiti. Priča smo tudi zelo redkemu dogajanju, ko gre v največji in najbolje organizirani stranki za razreševanje dveh političnih konceptov. Videli bomo, ali jim bo to uspelo storiti na demokratičen, dostojen in kulturen način, s katerim bi se dvignila politična kultura. Da jih izključujejo iz parlamentarnih odborov, ni dobra pot."

Politično s Tanjo Gobec: gosta Pavel Gantar in Janez Podobnik