Odprtje razstave Marca Vilanove v MSUM+

Edini stalni vir infrazvočnih frekvenc v naravi so slapovi, ki ustvarjajo izredno nizke zvoke, ki lahko potujejo do 400 kilometrov. Človeškemu ušesu so te frekvence neslišne, zaznavajo pa jih nekatere ptice selivke, ki jih na svojih potovanjih uporabljajo kot navigacijo. Njihova sposobnost, da te frekvence slišijo daleč od slapov in si zapomnijo njihovo lokacijo, postane senzorična osnova za selitve na dolge razdalje.

Danes se številni slapovi zaradi izjemnih suš, ki jih povzroča podnebna kriza, ne slišijo več. Poleg tega umetni viri infrazvočnih frekvenc, na primer iz vetrnih turbin, letalstva ali vojske, onesnažujejo okolje in povzročajo napake pri navigaciji.

"Cascade vizualizira tiste infrazvočne frekvence v naravi, ki pticam selivkam pomagajo pri navigaciji na njihovih poteh že stoletja, zadnja leta pa te naravne frekvence zaradi industrializacije in podnebnih sprememb izginjajo," piše v napovedniku razstave. Foto: Sonica

Vizualizacijo infrazvoka ustvarja kar 128 zvočnikov
Namen projekta Cascade intermedijskega umetnika Marca Vilanove je opozoriti na te nevidne resničnosti s tem, da infrazvočne frekvence slapa pretvori v potopitveno izkušnjo za občinstvo. Generativni kolaž infrazvočnih posnetkov velikih slapov se predvaja prek 128 majhnih zvočnikov, ki zaradi svojih dimenzij ne morejo reproducirati infrazvoka, ampak pri poskusu njihovega oddajanja ustvarjajo vibracije, ki se vizualizirajo prek svetlečih optičnih vlaken. Rezultat je vizualizacija zvočnih valov, ki padajo skozi osvetljene strune, so pojasnili pri festivalu. Kot so dodali, je namen dela razkriti medsebojno povezanost vseh živih bitij in ozavestiti pomen ohranjanja tudi nevidne narave.

Instalacija Cascade bo na ogled v +MSUM-u do 28. aprila, tudi še v času festivala elektronske glasbe in tranzitornih umetnosti Sonica, ki je napovedan med 18. in 20. aprilom.

Instalacija Cascade Marca Vilanove (na fotografiji) se poetično nanaša na letošnjo temo festivala Sonica glokalizacija (Glocalisation), ki se bo med 18. in 20. aprilom. Foto: Sonica
Instalacija Cascade Marca Vilanove (na fotografiji) se poetično nanaša na letošnjo temo festivala Sonica glokalizacija (Glocalisation), ki se bo med 18. in 20. aprilom. Foto: Sonica

Dela Vilanove so bila predstavljena na festivalih po vsem svetu
Vilanova (1991) deluje na presečišču umetnosti, znanosti in tehnologije. Raziskovalne in umetniške prakse združuje v projekte, v katerih raziskuje koncepte, kot so zvočna vizualnost, avtomatizacija, strojno samoizražanje, umetna inteligenca in superinteligenca ter družbenopolitične posledice odnosa družbe do tehnologije.

Trenutno ustvarja avdiovizualne instalacije in se hkrati ukvarja s performansom in interdisciplinarnim sodelovanjem s plesom, gledališčem in gibljivimi slikami. Njegova dela so bila predstavljena na festivalih po vsem svetu, med drugim na Japonskem, v ZDA, Kanadi, Braziliji, Kolumbiji, na Kubi, v Iranu, Tajvanu, Južni Koreji, Rusiji in po Evropi.