P. J. Washington (levo) je bil nepričakovani junak v American Airlines Centru. Sredi februarja je v menjavi igralcev prišel iz Charlotta in izkazal se je za pravo okrepitev. Foto: AP

25-letni Paul Jamaine Washington je odigral najboljšo tekmo v dresu Mavericksov. Z 32 točkami je bil najboljši strelec tekme, zadel je pet trojk iz osmih poskusov in tudi ukradel pet žog. Kyrie Irving je prevzel odgovornost v napadu, ko ni imel pomoči Dončića. Zbral je 26 točk, 8 skokov in 7 podaj.

Stephen Curry je bil najbolj razpoložen pri Bojevnikih z 28 točkami, v zadnji minuti je najprej zadel trojko z devetih metrov, nato pa je 13 sekund pred zadnjim piskom sirene še izenačil na 106:106. Po košu Washingtona so imeli Bojevniki zadnji napad, a je bil Curry dobro pokrit, zato se je za met izza črte moral odločiti Klay Thomspon, ki pa je zgrešil. Ostrostrelec tokrat ni imel svojega večera (7/17 iz igre, 2/8 za tri).

V torek je v končnici blestel Draymond Green, ki je s šestimi zaporednimi točkami in z izjemno blokado zrežiral zmago Golden Stata s 104:100. V American Airlines Centru so se Mavericksi oddolžili za grenek poraz in s tem končali niz šestih zmag Bojevnikov.

Luka Dončić je s klopi spodbujal soigralce. Foto: AP

Obe ekipi sta igrali v četrtek in trenerja sta se odločila, da nekateri pomembni posamezniki ne bodo igrali dva večera zapored. Poleg Dončića je pri Mavericksih manjkal še Maxi Kleber, Dereck Lively in Josh Green sta poškodovana že dlje časa. Pri Bojevnikih so manjkali Jonathan Kuminga, Dario Šarić in Andrew Wiggins.

Na obzorju nov obračun s Clippersi
Mavericksi so po 13. zmagi na zadnjih 15 tekmah na petem mestu Zahoda, kar pomeni, da bi se v uvodnem krogu končnice pomerili z LA Clippersi. Varovanci Tyronna Lueja so odpravili Utah s 131:102 in imajo na še vedno dve zmagi več. V letih 2020 in 2021 so Clippersi izločili Dallas v uvodnem krogu končnice s 4:2 oz. s 4:3 v zmagah.

Gostitelji ekspresno zapravili 16 točk prednosti
Mavericksi so odlično odprli tekmo. Washington je s tremi zaporednimi trojkami sredi uvodne četrtine poskrbel za vodstvo z 21:10. Tudi Tim Hardaway in Irving sta bila razigrana in po osmih minutah so imeli gostitelji že 16 točk naskoka (29:13).

Trener najuspešnejše ekipe zadnjega desetletja v Ligi NBA Steve Kerr je vzel minuto odmora in uspel je prebuditi svoje varovance. Bojevniki so z delnim izidom 19:2 celo dobili prvo četrtino po trojki Chrisa Paula v zadnji sekundi (31:32).

V drugi četrtini sta se ekipi izmenjavali v vodstvu in gostje so imeli dve točki naskoka ob odmoru (52:54).

Stephen Curry ni imel strelskega večera (9/23 iz igre, 5/14 za tri), vendar je vseeno prevzel odgovornost v zadnji minuti, ko je dosegel pet točk. Foto: AP

Curry blestel v zadnji minuti
Šele na začetku zadnje četrtine si je Dallas uspel priigrati malce višjo prednost po zabijanju Daniela Gafforda (84:76). Šest minut pred koncem je Irving povišal na 98:88, a sta Curry in Gary Payton poskrbela za napeto končnico. Glavni zvezdnik Golden Stata je zadel izjemno trojko 58 sekund pred koncem, z devetih metrov je znižal na 105:104. Washington je zadel le en prosti met in Curry je z leve strani izenačil na 106:106.

Washington izkoristil lepo podajo Hardawaya
Jason Kidd je vzel minuto odmora 13 sekund pred koncem. Gostje so skočili na Irvinga, ki je podal do Hardawayja. Izkušeni specialist za mete izza črte je v idealnem trenutku pod košem našel Washingtona, ki je s polaganjem 4,5 sekunde pred koncem zaokrožil imeniten večer. V zadnjem napadu na tekmi Curry ni prišel do odprtega meta, zato je moral poskusiti Thompson z desne strani, a ni bil natančen ob pisku sirene.

"Vsi smo vedeli, da bodo podvajali Irvinga v zadnji akciji. Hardaway je lepo našel Washingtona v raketi. Res sem zadovoljen s predstavami Washingtona, ki je vedno dobro igral v obrambi, zdaj pa postaja vse večji faktor tudi v napadu. Imeli smo tudi nekaj sreče v zadnjem napadu, saj Thompson ni slabši pri metih za tri točke od Curryja," je poudaril trener Dallasa Jason Kidd.

Kako motiviran bo Houston v nedeljo?
Košarkarje Dallasa naslednja tekma čaka že v nedeljo, ko bodo ob 21.30 po slovenskem času gostili Houston. Rocketsi po porazu proti Miamiju s 104:119 nimajo več realnih možnosti za preboj na deseto mesto, ki še vodi v kvalifikacije za končnico.

Rezervisti Bostona zapravili 19 točk prednosti, a se rešili s košem Tillmana
Boston je premagal Sacramento s 101:100. Celticsi so si že zagotovili prvo mesto po rednem delu in trener Joe Mazzula se je odločil, da bodo v zadnji četrtini igrali rezervisti.

Šest minut pred koncem je imel Boston še 19 točk naskoka (98:79), nato pa so Kralji z delnim izidom 21:1 celo povedli po izjemni trojki De'Aaron Foxa (40 točk, 7/13 za tri) od table (99:100). Ostalo je še 27 sekund, Keegan Murray je blokiral met Sama Hauserja, žoga pa se je odbila do Xavierja Tillmana, ki je sedem sekund pred koncem znova popeljal Boston v vodstvo s 101:100.

Payton Pritchard in Xavier Tillman sta rešila Celticse. Trener Joe Mazzulla se je odločil, da bo rezerviste pustil na parketu v ključnih trenutkih, čeprav so zapravili visoko prednost proti Sacramentu. Foto: AP

V zadnji akciji tekme Fox, Murray in Colby Jones niso bili natančni in Sacramento se je znašel v težavah, saj je zdaj izenačen z LA Lakersi na osmem mestu, ima pa zelo neugoden razpored v zadnjem tednu.

Payton Pritchard je zadel pet trojk in bil najboljši strelec Celticsov z 21 točkami, Kristaps Porzingis je vpisal dvojni dvojček z 20 točkami in 11 skoki. Jaylen Brown in Derrick White sta počivala.

Poraza Minnesote in Oklahome
Phoenix ostaja za petami Dallasu, potem ko je s 97:87 ugnal Minnesoto. Volkovi ostajajo na vrhu Zahoda, zdaj so izenačeni z Denverjem (53 zmag in 24 porazov). Grayson Allen je prispeval 23 točk, Kevin Durant pa jih je dodal 22.

Haliburton izboljšal klubski rekord Jacksona
Indiana je premagala Oklahomo s 126:112. Pascal Siakam je dosegel 21 točk, Tyrese Haliburton je zbral 11 podaj in postavil klubski rekord po številu podaj v eni sezoni (713). Prehitel je legendarnega Marca Jacksona.

Najboljša strelca Oklahome Shai Gilgeous-Alexander in Jalen Williams sta poškodovana in njuna odsotnost se je znova zelo poznala.