Odprta nova učna pot Zakladi Pišec

20.10.2023 | 08:20

Odprta nova učna pot Zakladi Pišec
Odprta nova učna pot Zakladi Pišec

V četrtek, 19. oktobra, smo ob zaključku projektnega tedna Zakladi Pišec (vodja Sanja Dornik) in Unesco tabora Premikamo meje (vodji Tanja Plevnik in Karmen Levak) odprli novo učno pot Zakladi Pišec, ki je nastala v okviru Erasmus+ KA210 projekta z naslovom Kompetentni za poučevanje v naravi – sodobni pristopi poučevanja. Pot je označena s petimi informacijskimi tablami. Poteka iz središča vasi, mimo spomenika padlim borcem, nato skozi gozd po poti Korakov za zdravje, znanje in sanje, zadnji del pa vodi mimo razgibanih gričev, ob strugi grajskega potoka do gradu. Dolžina poti je 2,5 km. Vodja projekta na šoli je Matjaž Vrešak. Pri tem projektu smo sodelovali z OŠ Tenja.

Na prireditvi, ki sta jo povezovala devetošolca Nej in Tian, so se predstavili naši vrtičkarji, mladi pevci, nato pa so 3 fantje naznanili premik iz dvorane na pot. A ker je začelo ravno takrat močno deževati, nismo krenili po pravi učni poti, ampak smo si vseh 5 postaj s tablami ogledali kar v prostorih šole in v njeni bližini. Z nami je bil čisto pravi vitez, ki je otroke navdušil s svojo opremo. In celo Maks Pleteršnik nam je povedal nekaj zanimivega v avli šole. Sledila je pogostitev v jedilnici in druženje.

Posebej pa smo žalostni, ker ne moremo uporabljati našega gradu. Učenci so v tem tednu postavili iz kamnov vprašaj, kajti zanima nas, zakaj ne moremo vanj. Hkrati so naredili likovno inštalacijo – spletli mrežo iz trnja, ki simbolizira spečo Trnuljčico v gradu, ki ga je preraslo trnje. Ideje devetošolcev o tem, katere dejavnosti bi se lahko izvajale v gradu Pišece in ob njem, so naslednje: muzej čebelarstva, vinoteka, botanični center (spoznavanje življenja v ribniku, vrt orhidej), razstava gliv, lovski muzej, knjigarna, heliodrom, downhill proga za bicikle, delavnice (cepljenje sadnega drevja, pridelava komposta, izobraževanje vinogradnikov, ovčereja in sirarstvo, konjušnica in ture s konji), restavracija z lokalnimi jedmi in burgerji, polnilnica vode, iskanje tartufov, turistično-informativni center, ponudba domačih izdelkov (medeni izdelki, ajdov kolač, kostanjeve jedi …), moka iz mlinov, razgledišče na stolpu, obuditev sejmov in tržnice, predstavitev dejavnosti društev, plezanje, adrenalinski park, bogoslužje ob praznikih.

Sicer pa je za nami pester teden, poln različnih delavnic in aktivnosti, ki smo jih v večini primerov preživeli na prostem. Z našimi prijatelji iz Tenje, Buj in Kragujevca ter učenci sosednjih šol Unesco središča smo nekaj časa namenili tudi druženju, kajti dnevi hitro minejo, spomini pa ostanejo.

Za zaključek zelo uspešnega projektnega tedna, katerega vodja je bila Sanja Dornik, smo posadili novo drevo v šolski sadovnjak. Lani smo posadili lipo, letos pa se odločili za hruško. Verjamemo, da bo drevo bogato obrodilo.

Gospa ravnateljica Nuška Ogorevc je tudi letos poudarila, da smo skupaj premikali meje na zanimiv in prijateljski način, naredili zelo koristno učno pot, ki naj ne bi pritegnila v Pišece le obiskovalce sosednjih vasi, temveč tudi širše. Naša učna pot je namreč izšla tudi v avstrijskem vodniku o Alminih poteh, hkrati pa ima posebno mesto tudi v zborniku Dediščina g. Bogataja.

številčna novinarska ekipa OŠ Maksa Pleteršnika Pišece

Galerija

_Pisece (1)
_Pisece (10)
_Pisece (11)
_Pisece (12)
_Pisece (13)
_Pisece (2)
_Pisece (3)
_Pisece (4)
_Pisece (5)
_Pisece (6)
_Pisece (7)
_Pisece (8)
_Pisece (9)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava