Proizvajalec sestavnih delov iz cevi in pločevine za stroje in vozila MG Rohr z Raven na Koroškem o svojih izkušnjah in aktivnosti na področju digitalizacije ter koristih, ki jim jih je ta prinesla.
Tudi letos pri Tovarni leta v ospredje postavljamo projekte na področju digitalizacije in industrije 4.0 v malih in srednjih podjetjih (MSP). Na sklepnem dogodku izbora Tovarna leta 2024 10. oktobra v Murski Soboti bomo enemu od predstavljenih MSP za uspešen projekt digitalizacije tudi letos podelili priznanje. Več informacij v okvirju.
MG Rohr z novo pametno tovarno podvojil zmogljivosti in povečal produktivnost
MG Rohr, ki je lani v poslovni coni Ravne v Dobji vasi končal petmilijonsko naložbo v novo avtomatizirano in digitalizirano pametno tovarno, si je za cilj postavil povsem avtomatizirati proizvodni proces maloserijske proizvodnje, je povedal direktor Samo Jenič. Z novo tovarno so več kot podvojili proizvodne zmogljivosti. Prve koristi digitalizirane proizvodnje so bile povečanje produktivnosti z robotizacijo proizvodnje.
V podjetju s 35 zaposlenimi, kjer so veleprodaji jeklenih cevi po desetih letih delovanja postopoma začeli dodajati proizvodni del, ki je danes glavni del podjetja, za različne panoge izdelujejo sestavne dele večinoma iz cevi in deloma iz pločevine. Materiali so večinoma jeklo, deloma pa tudi aluminij in baker.
Kupci podjetja poleg Slovenije prihajajo še iz Nemčije, Avstrije, Slovaške in Italije. Glavne panoge, med katerimi jih ima sedem več kot desetodstotni delež v prihodkih, nobena pa več kot 20-odstotnega, so kmetijstvo in gozdarstvo, avtomobilska panoga, gradbeništvo, vozila in oprema za prosti čas, strojegradnja, elektroenergetika in proizvodnja medicinskih pripomočkov, je naštel sogovornik.
Zanje med drugim izdelujejo sestavne dele vitlov, prikolic, kosilnic, obračalnikov, sestavne dele tovornjakov in maloserijskih vozil, bagrov, betonskih črpalnikov in mešalnikov, opreme za smučišča, kot so žičnice in teptalniki, tudi dele invalidskih vozičkov …
Vsi stroji so povezani s centralnim strežnikom
V MG Rohr so specializirani za maloserijsko proizvodnjo, kar pomeni veliko število različnih izdelkov, ki se hitro menjajo. Tako proizvodnjo je težje avtomatizirati in digitalizirati kot množično, prav tako je težje doseči točko preloma oziroma so investicijski stroški višji, učinki pa se pokažejo z zamikom, poudarja Samo Jenič.
Na poti k cilju – povsem avtomatiziran proizvodni proces maloserijske proizvodnje – so z lansko naložbo avtomatizirali proces treh glavnih strojev. Gre za zaprte celice, kjer robot manipulira z izdelki med operacijami.
K poslovnoinformacijskemu sistemu ERP so dodali samostojni modul za upravljanje kasetnega skladišča z zmogljivostjo 1.200 ton, ki zagotavlja sledljivost materiala v vsaki kaseti po vseh parametrih, vključno s fotografijami ob vsakem premiku, napredno iskanje, povezavo z delovnimi nalogi v proizvodnji, sprotno opravljanje inventure, porabo blaga po metodi FIFO, natančno razknjiževanje porabe materiala v proizvodnji, informacije o kritičnih stanjih zaloge in podobno.
Digitalizirali so celotni tok materiala, od prejema surovin do odpreme končnih izdelkov, in z uporabo optičnih čitalnikov uvedli brezpapirni tok. Vse stroje so povezali s centralnim strežnikom, v katerega prenašajo osem podatkov na sekundo in prikazujejo kazalnik OEE. To jim omogoča ugotavljanje vzrokov za odstopanja od optimalnega procesa, porabo energije in spremljanje drugih parametrov. Z natančnimi in podrobnimi podatki o motnjah v proizvodnji hitreje pridejo do vzrokov in jih tako tudi hitreje odpravijo oziroma optimizirajo proces v prihodnje.
Naslednji koraki so avtomatizacija procesa s sodelovalnimi roboti in uporaba umetne inteligence za izboljšanje kakovosti in hitrosti odločitev ter prihranek časa pri standardnih opravilih, je sklenil sogovornik.