
Upokojeni generalpodpolkovnik Keith Kellogg je bil odsoten že na dveh nedavnih srečanjih v Savdski Arabiji. Ni ga bilo ne na srečanju Američanov z ruskimi pogajalci ne na drugem srečanju ameriške delegacije z Ukrajinci. Novembra ga je sicer Trump pompozno predstavil kot del ekipe, ki bo zagotovila mir.
Visoki ruski predstavnik je za NBC News povedal, da ruski predsednik Vladimir Putin Kellogga ocenjuje kot preveč naklonjenega Ukrajini. "Kellogg je nekdanji ameriški general, ki je preblizu Ukrajini. To ni naša oseba, ni takšnega kalibra, kot ga iščemo," trdi ruski vir.
Da so Kellogga Rusi želeli izključiti iz pogovorov, je potrdil tudi ameriški vir. Kdaj naj bi Rusi svojo nenaklonjenost do pogajalca sporočili Beli hiši, sicer ni znano. Prav tako ne, kakšna bo po novem vloga Kellogga.
Bo sodeloval le pri pogovorih z evropskimi zavezniki?
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost James Hewitt je pojasnil, da je Trump pri iskanju rešitve za mir v Ukrajini izbral več talentiranih visokih uradnikov iz administracije, Kellogg pa da ostaja "cenjen del ekipe, zlasti kar zadeva pogovore z evropskimi zavezniki".
80-letni Kellogg je zvest Trumpov sodelavec, saj je bil že v njegovem prvem mandatu svetovalec za nacionalno varnost takratnega podpredsednika Mika Pencea. Bil je tudi glasen kritik po njegovem mnenju "nesposobne zunanje politike Bidnove administracije".

V enem od člankov inštituta America First Policy Institute, ki je bil ustanovljen za promoviranje Trumpove politike, je Kellogg predlagal, da bi morale ZDA za končanje vojne oborožiti Ukrajino in okrepiti njeno obrambo ter tako zagotoviti, da "Rusija ne bo več napredovala in po prekinitvi ognja ali mirovnem sporazumu znova napadla". Članke in izjave Kellogga so očitno pozorno spremljali tudi v Kremlju.
Medtem pri pogajanjih glavno vprašanje ostaja, kakšen bo dogovor glede zasedenega ozemlja. "Razumemo in realnost je, da ima Rusija v rokah del našega ozemlja in ga bo imela, tudi če bomo pristali na prekinitev ognja," je za Politico povedal visoki ukrajinski uradnik, ki je seznanjen s pogajanji, a hkrati poudaril, da na tako razdelitev ne bodo pristali z ozemeljskimi koncesijami. "Ukrajina ne bo sprejela, da del njenega ozemlja pripada Rusiji, vendar si Ukrajina z vojaško silo trenutno svojega ozemlja ne more pridobiti nazaj," je priznal vir in dodal, da si bodo morali ozemlje pridobiti na diplomatski način, kar pa lahko traja dlje časa.