IKT

Izbrana inženirka leta – na naboru kar peterica iz panoge IKT

Včeraj zvečer so v Cankarjevem domu naziv inženirka leta 2024 podelili Rebeki Kropivšek Leskovar, razvojni inženirki iz podjetja Interblock, ki svojo kariero posveča razvoju tehnologij, osredotočenih na človeka – med deseterico nominirank jih sicer polovica deluje v panogi IKT.
Avtor
avtor
17.01.2025 07:42
Čas branja: 4 min
Izbrana inženirka leta – na naboru kar peterica iz panoge IKT
Rebeka Kropivšek Leskovar: »Vsaka nova tehnologija, ki pride na trg, ima lahko izjemen vpliv na našo družbo – tako dober kot slab.« Foto: Arhiv Inženirka leta

Inženirska pot Rebeke Kropivšek Leskovar se je začela s študijem mehatronike na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Ljubezen do ustvarjalnosti in tehnologije pa je združila v ročni izdelavi scenografij in razsvetljave. Danes v skupini Interblock razvija pametne tehnologije, kot je računalniški oziroma strojni vid. Ta s pomočjo umetne inteligence omogoča napravam videti in razumeti svet, kot ga vidimo ljudje. »Ko razvijaš nove tehnologije, jih moraš razvijati v skladu s stanjem in potrebami današnje družbe,« pravi nova inženirka leta.

Že od otroštva jo je vodila radovednost – razstavljala je telefone, risala stripe in sanjala o znanstveni fantastiki. Prvi stik z roboti je doživela na poletni šoli informatike, kjer je ugotovila, da znanstvena fantastika ni omejena le na filme. »Vsako stvar, ki jo delam, poskusim delati na ustvarjalen način.«

Tehnologija za ljudi (in živali)

Kot inženirka si prizadeva za razvoj tehnologij z mislijo na širše družbene vplive. Prepričana je, da je ključno sodelovanje z družboslovci, saj le tako lahko razumemo dolgoročne učinke tehnologije na človeštvo. »Vsaka nova tehnologija, ki pride na trg, ima lahko izjemen vpliv na našo družbo – tako dober kot slab,« meni Rebeka Kropivšek Leskovar, ki verjame, da z raziskovanjem in domišljijo vedno najdemo odgovore, v smehu pa pristavi: »Če bi imela na razpolago vse vire, bi razvila napravo, ki bi znala komunicirati z mojim mačkom.«

Polovica letošnjih nominirank deluje v panogi IKT

To, da je naziv inženirka leta 2024 prejela nominiranka iz panoge IKT, ni presenečenje, saj so bile predstavnice iz te panoge letos zastopane najbolj številno. Poleg »zmagovalke« so se za prestižni naziv potegovale še štiri.

Brina Škoda, vodja oddelka za uporabniško izkušnjo v podjetju Loftware, je »čistokrvna« inženirka računalništva in informatike. Študij je končala na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Trenutno vodi ekipo produktnih oblikovalcev. V podjetju Loftware zagotavlja, da so tehnološki produkti jasni in prijazni za uporabo. »Želela sem delo, ki ni nikoli dolgočasno, in pogumno sem se podala v neznano,« pravi Brina Škoda.

Tudi Jasna Krmelj, iOS-razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories, je kotirala visoko. Svojo inženirsko pot je začela na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, danes pa deluje kot soustanoviteljica in tehnična direktorica podjetja, v katerem razvijajo aplikacije, ki spodbujajo dobro počutje. Za prvi izdelek, aplikacijo Gentler Streak, je z ekipo prejela številne pomembne nagrade, med katerimi sta Apple Watch App of the Year 2022 in Apple Design Award 2024 za družbeni vpliv. Jasna Krmelj poudarja, da tehnologija ponuja neskončne priložnosti za ustvarjanje, a zahteva tudi prilagodljivost, saj se nenehno razvija. S sodelavci zato živi vizijo ustvarjati aplikacije, ki ne sledijo pritisku »hitreje, višje, močneje«, temveč spodbujajo dolgoročno zdravje in ravnovesje – tako fizično kot mentalno. »Pomembno je, da enako količino pozornosti namenimo tako intenzivni vadbi kot tudi počitku.«

V panogi IKT deluje tudi nominiranka Katja Škof Žavcer, ki je prav tako inženirka informatike. Pohvali se, da že več kot 20 let uspešno deluje v IT-industriji. Izobrazbo je pridobila na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru, trenutno pa vodi oddelek za zagotavljanje kakovosti v podjetju Comtrade Gaming. V njeni ekipi je več kot 50 inženirjev na šestih različnih lokacijah. Njeno prepričanje, da »dobra vodja vodi z močjo ljubezni, ne z ljubeznijo do moči«, jo je vodilo do uspehov pri vodenju in motiviranju ekipe.

Urša Skerbiš Štok, zaposlena na oddelku razvoja električnih sistemov v podjetju Pipistrel Vertical Solutions, je zaokrožila peterico nominirank iz panoge IKT. Urša je fizičarka, ki je šolanje končala na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Trenutno dela pri razvoju baterijskih tehnologij, njeno delo pa vključuje testiranje baterijskih celic in razvoj algoritmov za napovedovanje polnosti baterij v letalstvu. Svojo največjo željo opiše z besedami: »Rada bi zapustila našo zemljo in svet v boljšem stanju in verjamem, da je razvoj baterij pomemben korak k razogljičenju družbe.«

Že kot otrok je bila navdušena nad inženirstvom – njene najljubše igrače so bili lego kocke in avtomobilčki. Čas je rada preživljala na različnih delavnicah. Izbira fizike za študijsko pot je bila naravna, saj ji omogoča razumeti in opisati resnico s pomočjo matematike. »Nikoli nismo prestari, da se naučimo novih stvari. Vsakemu dobremu izzivu moraš reči, zakaj pa ne.« Kariera na področju letalstva je tako sledila njenemu doktorskemu raziskovanju na Institutu Jožefa Stefana. »Delati kot inženirka je najboljša izkušnja v mojem življenju,« pravi in spodbuja dekleta, naj poskusijo in premagajo neutemeljene strahove. Prepričana je, da je vsaka napaka lahko priložnost za učenje. Mladim dekletom svetuje, naj bodo radovedne in pripravljene sprejemati izzive, saj je ravno želja po novem znanju tista, ki naredi dobrega inženirja.

Preostale nominiranke so bile še:

  • Emina Mešić, inženirka proizvodne odličnosti in vodja zagona novih linij v podjetju Henkel Maribor;
  • Jerneja Šušel, raziskovalka v podjetju SIJ Metal Ravne;
  • Karmen Košutar, višja samostojna strokovna sodelavka v DRI upravljanje investicij, v funkciji sekretarke pri projektu Drugi tir Divača–Koper;
  • Manca Kok Bevc, vodja kakovosti v podjetju Incom;
  • Staša Velcl, samostojna tehnologinja v proizvodnji učinkovin v podjetju Krka.

Izbor je potekal sedmič zapored v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade ter sodelujočih partnerjev. Natečaj je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in v šolskih centrih od leta 2012 navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
IKT
IKT
RAZVOJ
IKT Vlado Kadunec Ustanovljena nova platforma za krepitev sektorja IKT – kaj lahko pričakujemo

Strateško razvojno inovacijsko partnerstvo GoDigital je nov razvojni korak za panogo IKT v Sloveniji – cilj je ustvariti okolje, ki spodbuja sodelovanje, izmenjavo znanja in virov, ter pospeševanje inovacijske dejavnosti.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energija Nataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

Tovarna
Novice
Tovarna leta
Novice Sabina Petrov Stičišče znanosti in gospodarstva, izzivi in priložnosti

Poudarek bo na visokotehnoloških inovacijah; predstavljeni bodo tudi novi poklici in perspektivni izobraževalni programi

FINANCE
IKT
OGLAS
IKT
IKT Finance PR 3 varnostne lekcije, ki se jih je bolje naučiti na koži drugih (OGLAS)

Ste poslovanje delno ali v celoti preselili v oblak? Potem si vzemite par minut za branje tega prispevka. Prihranite lahko veliko denarja.

FINANCE
Manager
Manager
Manager Gorazd Suhadolnik V Sloveniji bodo usposabljali medicinski kader za astronavte

SpaceMed, nov študijski program na področju vesoljske medicine, ponuja privlačne priložnosti za slovenska podjetja.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energija Nataša Koražija Kako na IJS odpadno toploto iz računalniškega centra uporabljajo za ogrevanje

Z novim sistemom ogrevanja so postali manj odvisni od dobaviteljev energije in od nestabilnih cen energentov; naložba se jim bo povrnila v dveh letih in pol

FINANCE
IKT
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKT Klemen Koncilja Za vpeljavo UI premalo denarja in usposobljenih kadrov 1

Kljub razmeroma dobremu in uspešnemu sistemu raziskovanja umetne inteligence nam v Sloveniji močno primanjkuje strokovnih kadrov s tega področja

FINANCE
IKT
PRO
IKT
NAJ B2B E-COMMERCE PROJEKT
IKT Finance PRO Iščemo B2B e-commerce projekte – ne zamudite priložnosti za prepoznavnost (PRO)

Tudi letos pripravljamo izbor najboljših slovenskih e-commerce praks na področju B2B-poslovanja.