
Avstralec Kaden Groves (Alpecin - Deceuninck) je na lastni koži izkusil nova pravila glede proslavljanja zmag ekipnih kolegov v ciljnem sprintu.
Dirko Kuurne-Bruselj-Kuurne je letos dobil Belgijec Jasper Philipsen (Alpecin – Deceuninck), ki je bil najboljši v zaključnem sprintu glavnine. Kot deseti je ciljno črto prečkal njegov moštveni kolega Avstralec Kaden Groves, ki pa si je zaradi proslavljanja zmage prislužil kazen, s katero je nazadoval na 57. mesto.
Komisija je namreč njegovo vedenje ocenila kot neprimerno in v nasprotju s pravili športnega vedenja, saj je bilo nevarno za ostale kolesarje. Posledično so mu dodelili denarno kazen 500 švicarskih frankov (532 evrov), ga premestili na nižje mesto v etapi ter mu “pokazali” rumeni karton kot opozorilo za prihodnje vedenje.
Ta odločitev je sprožila številne razprave v kolesarski skupnosti. Mnogi so se spraševali, ali je bila kazen resnično upravičena ali pa so sodniki pretiravali v svoji strogi interpretaciji pravil. Nekateri menijo, da je bilo Grovesovo vedenje zgolj izraz pristnega veselja in ekipnega duha, ki bi ga morali spodbujati, ne pa kaznovati. Po drugi strani pa so bili glasni tudi tisti, ki so podpirali odločitev sodnikov, saj menijo, da je potrebno ohranjati profesionalnost in spoštovanje do drugih tekmovalcev ter organizatorjev dirke.

Kaden Groves se je na kazen odzval z mešanimi občutki. V izjavi za medije je dejal: “Vedno sem verjel, da je podpora moštvenim kolegom ključnega pomena za uspeh ekipe. Če je moje vedenje koga užalilo ali motilo, se opravičujem, vendar sem želel le izraziti svoje veselje ob uspehu prijatelja.”
Nova pravila Mednarodne kolesarske zveze UCI velevajo, da kolesarji ne smejo upočasnjevati, če so del ciljnega sprinta, saj s tem povzročajo nepotrebno nevarnost za tekmece. Znotraj uredbe UCI izrecno navaja določena gibanja kot kazniva, vključno s “proslavljanjem v glavnini ali dvigovanjem rok s krmila, ko je kolesar v glavnini”.
Groves je prejel tudi rumeni karton, ki je zanj prvi. Zato še ne bo suspendiran, saj za takšno kazen kolesar potrebuje tri rumene kartone v roku 30 dni. Če jih nabere, sledi 14-dnevna prepoved tekmovanja. Šestim rumenim kartonom v eni kolesarski sezoni sledi 30-dnevni suspenz.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje