Alberto Gines Lopez športno plezanje Tokio 2020

Četrtek, 5. 8. 2021, 16.21

Tokio 2020, športno plezanje (moški)

Zgodovinsko zlato v športnem plezanju 18-letnemu Špancu

Alberto Gines Lopez | Zgodovinsko prvo olimpijsko zlato medaljo v plezanju je osvojil komaj 18-letni Španec Alberto Gines Lopez. | Foto Reuters

Znani so nosilci kolajn v športnem plezanju, ki je prvič na olimpijskih igrah. Zlato v kombinaciji je na prizorišču Aomi Urban Sports Park osvojil 18-letni Španec Alberto Gines Lopez, srebro 24-letni Nathaniel Coleman iz ZDA, bron pa je pripadel predstavniku Avstrije, 30-letnemu Jakobu Schubertu.

Janja Garnbret
Sportal Janja Garnbret je zmagovalka olimpijskih kvalifikacij, v petek lov na odličje

Za prve olimpijske kolajne v športnem plezanju se je danes pomerilo sedem finalistov, čeprav se jih je v zadnji krog tekmovanja iz kvalifikacij dvajseterice prebilo osem. Francoz Bassa Mawem, zmagovalec kvalifikacij v hitrosti in lastnik novega olimpijskega rekorda, namreč danes zaradi poškodbe v kvalifikacijah ni tekmoval.

Španec Lopez, šesti po kvalifikacijah, se je najbolje znašel v finalnih bojih za razvrstitev v hitrosti. V balvanih je bil sedmi, v težavnosti četrti, kar mu je na koncu prineslo najnižji zmnožek 28 točk ter premierno zlato kolajno.

Alberto Gines Lopez | Foto: Reuters Foto: Reuters

Kolajne so se razdelile več kot pravično. Na stopničkah so bili trije zmagovalci finalnih preizkušenj v posameznih disciplinah kombinacije. Američan Coleman, komaj osmi v kvalifikacijah, je bil v finalu najbolj zanesljiv v balvanih. Z zmnožkom petega mesta v težavnosti in šestega v hitrosti, kar je znašalo 30 točk, je osvojil srebro, avstrijski veteran Schubert pa je kot zmagovalec finala kombinacije v težavnosti, s petim mestom v balvanih in sedmim v hitrosti dosegel zmnožek 35 za bron.

Med osmoljenci premiernega olimpijskega finala v športnem plezanju je vsekakor češki zvezdnik vertikale Adam Ondra, trikratni svetovni prvak v težavnosti, ki je osvojil šesto mesto (48 točk) kot drugi v težavnosti, četrti v hitrosti in šesti v balvanih.

Nezadovoljni pa so tudi gostitelji Japonci. Njihov prvi adut Tomoa Narasaki, dvakratni svetovni prvak v balvanih (2016, 2019) in aktualni svetovni prvak v kombinaciji z domačega SP leta 2019 v Hačiodžiju, je tekmo končal na četrtem mestu. Od brona ga je ločila zgolj ena točka. Zmnožek njegovega drugega mesta v hitrosti, tretjega mesta v balvanih in šestega v težavnosti je pomenil 36 točk, kar je bilo premalo za kolajno.

Kombinacija združuje tri discipline - hitrost, balvane in težavnost. Športno plezanje je prvič na olimpijskih igrah in prvič ter zadnjič v tem formatu tekmovanj. Na olimpijskih igrah v Parizu leta 2024 bosta dve ločeni disciplini z dvema kompletoma odličij, hitrostno plezanje bo torej ločeno od balvanov in težavnosti kot nove, posebej za pariške igre prirejene združene discipline.

V moški konkurenci v Tokiu ni bilo slovenskih predstavnikov. V petek bo na sporedu še ženski finale z eno Slovenko na startu. Janja Garnbret se je uvrstila v finale z najboljšim dosežkom sredinih kvalifikacij. Druga slovenska predstavnica Mia Krampl se ni uvrstila v finale. V kvalifikacijah je tekmovanje končala na 18. mestu.