Zasebnost
Agro Podjetnik

Spoznajte kmetijo, na kateri delajo enega prvih slovenskih sirov

Gre za mehki sir mohant, ki so ga v Bohinju delali pred bohinjskim planšarskim sirom, še vedno ga ponuja kmetija Gartner iz vasi Studor
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
04.07.2023 12:12
Dopolnjeno: 05.07.2023 06:09
Čas branja: 5 min
Spoznajte kmetijo, na kateri delajo enega prvih slovenskih sirov
"Zanimanje po sirarskih pokušinah raste, zato jih bom ponujal vse leto ob večerih," pravi Matevž Gartner, ki vodi turistično in sirarsko kmetijo v vasi Studor v Bohinju. Foto: Petra Šubic

»V Bohinju je turistična sezona na vrhuncu, apartmaje imamo zasedene, zadovoljen sem tudi s prodajo sirov. Mohanta, ki je bohinjska posebnost, pa bi lahko prodali več, kot ga naredimo,« pravi Matevž Gartner, mladi gospodar turistične in sirarske kmetije Gartner iz vasi Studor v Bohinju, ki ji po domače pravijo Pr' Odolnek.

So ena od štirih kmetij, ki izdelujejo tradicionalni mehki sir močnega okusa mohant. Ta sir je geografsko zaščiten in eden prvih sirov v slovenskem prostoru. Izdelovali so ga, še preden so začeli delati klasičen bohinjski sir. Nekateri vsak dan jedo mohant, ki je priljubljen tudi med Francozi, saj so vajeni sirov izrazitega okusa, pojasnjuje sogovornik.

Razvijajo tri dopolnilne dejavnosti na kmetiji

Njegova starša sta na kmetijo pripeljala turizem in predelavo mleka. »Oče je službo v bohinjski sirarni pred 25 leti pustil in na kmetiji uredil manjšo sirarno. Izdelave sirov, surovega masla in sirarske ali albuminske skute pa je naučil mamo, sestro Lucijo in mene. Ko sem pred petimi leti prevzel kmetijo in se na njej zaposlil, sem uredil novo, večjo sirarno,« pravi mladi gospodar. Zanimivo je, da ga je kmetija pritegnila šele po študiju prava, ko se je kot pravnik tudi zaposlil. »Hitro sem spoznal, da mi delo v pisarni ni pisano na kožo in da raje delam na kmetiji, ki sem jo tudi prevzel,« dodaja.

Matevž Gartner je dodal še tretjo dopolnilno dejavnost – predelavo mesa. »Večino mleka predelamo od pomladi do pozne jeseni, pozimi pa imam čas tudi za predelavo mesa v suhe klobase, zaseko in suho vratovino ter šunko. Konec junija kupim prašiče in jih peljem na planino Laz, kjer sestra Lucija vse poletje pase in molze krave ter izdeluje planšarski sir. Prašiči popijejo vso sirotko, ki nastane kot stranski produkt pri predelavi mleka, da je ne zlivamo stran,« o sobivanju prašičev in krav po načelih krožnega gospodarstva pravi Matevž Gartner. Septembra krave in prašiče pripeljejo s planine v dolino.

Planinska paša daje siru polnejši okus

Na planini je mleko zaradi paše, bogate s planinskim cvetjem, polnejšega okusa in tudi sir iz tega mleka je bolj aromatičen. »Klima na planini je takšna, da ni težko delati sira. Izdelujemo ga po švicarski tehnologiji za ementalec,« razlaga sogovornik. Redijo do 15 krav molznic in kakšnega bika. Živali pasejo na travnikih agrarne skupnosti v dolini, od začetka junija do septembra pa se pasejo na planini Laz. Da imajo dovolj krme od jeseni do junija, kosijo 15 hektarjev travnikov. Poleg tega imajo še 15 hektarjev gozda.

Najbolj znani so po bohinjskem planšarskem siru, ki ga delajo po tradicionalnem postopku. To pomeni, da mleka ne pasterizirajo, ampak delajo sir iz surovega mleka, ki mu dodajo samo sirišče in sol, ne pa drugih dodatkov. Kilogramske hlebce sira dimijo z dimom iz bukovih drv. Delajo tudi surovo maslo in albuminsko ali sirarsko skuto.

Sir in kislo mleko prodajajo tudi na planini Laz

»Pohodniki se na planini Laz radi odžejajo s kislim mlekom, ki jim ga sestra postreže pri pastirskem stanu, domov pa v nahrbtniku radi odnesejo tudi kilogramski hlebec sira,« pojasnjuje sogovornik. Njegova sestra na planini dela tudi večje hlebce sira, ki tehtajo 30 kilogramov, zorijo jih od tri do šest mesecev, zato so polnejšega okusa.

Matevž Gartner v dolini dela tudi 100-kilogramske hlebce sira. »Na kmetijskem sejmu v Komendi, kravjem balu v Bohinju in drugih dobro obiskanih prireditvah so skupaj z našo premično tradicionalno sirarno prava paša za oči in atrakcija za kupce,« pripoveduje. Sire in druge mlečne izdelke prodajajo v trgovini na kmetiji, pa tudi na tržnicah in na Pokljuki, ki je vse leto dobro obiskana. »Hladilnik z našimi siri imamo tudi v dolini Voje in pri planinski koči na Uskovnici na Pokljuki. Pozimi sire prodajamo tudi na smučišču na Soriški planini,« našteva.

Za pokušnje sira je vse večje zanimanje

Julija in avgusta premično sirarno postavijo v kamp Danica v Bohinjski Bistrici, kjer gostom vsak teden ponujajo tudi sirarske delavnice. Na delavnici, ki traja dve uri in je primerna za eno do štiri osebe, se naučijo izdelave masla in sira po tradicionalnem postopku.

Mladi gospodar je obnovil kozolec toplar, preuredil ga bo v muzej starega orodja in sprejemni prostor za goste, ki pridejo na degustacijo sira. »Gosti se čedalje bolj zanimajo za degustacije sira in domačih mesnin, zato jih bom ponujal vse leto ob večerih. Tudi v kombinaciji z lokalnim butičnim pivom iz kraft pivovarne v bližnji vasi Jereka. Novi prostor za degustacije in prodajo bom uredil v novi hiši, ki jo bom postavil na dvorišču, kjer stoji stara hiša, ki jo bom jeseni podrl,« še napoveduje Matevž Gartner.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote
Agrobiznis
AGROBIZNIS
Agro PodjetnikPetra Šubic Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote 1

Najbolj zaželene Tanjine sladke dobrote so ajdovčki in breskvice, med prazniki pa tudi medenjaki in potica, pridružil se jim bo tudi domač sladoled.

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije 2

Kako pri EIP-projektu Motika razvijajo robotsko okopalno roko ali "robotsko motiko", boste izvedeli že ta petek, 17. maja, na 5. Svetovalnici za kmete, kamor vabimo tudi vas.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke

AGROBIZ
Agro izziv
Zakaj se prašičereja krči in kako bi jo obudili
Agrobiznis
Agro izzivPetra Šubic Zakaj se prašičereja krči in kako bi jo obudili 1

Paradoks je, da od mesa pojemo največ svinjskega, a večino uvozimo, saj v Sloveniji vzredimo premalo prašičev.