Novice

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam zakondaje

Nevladne kmetijske organizacije opozarjajo, da predlagani paket zakonodaje ogroža slovenskega kupca in prehransko varnost države, slabi kmetijski in gozdarski sektor, kmetom jemlje dostojanstvo, kupcem pa svobodo gibanja ter izbiro lokalno pridelanih in predelanih živil.
Novice
AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
intervju
Novice Petra Šubic Andrej Lasič, NLB: Kmetovalcem želimo odobriti 40 milijonov evrov posojil na leto

V Srbiji so že najmočnejša banka pri financiranju kmetijstva, kjer imajo 30-odstotni tržni delež, enakega želijo pri poslovanju s kmetovalci doseči tudi v Sloveniji.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
TRAJNOST
Novice Uredništvo Agrobiznisa Med desetimi junaki trajnosti v Evropi tudi Pribinovina s socialno kmetijo Korenika iz Šalovcev

Zavarovalnica Generali išče nove junake trajnosti, zato mala in srednja podjetja v Sloveniji vabi, da se od 8. aprila do 3. junija prijavijo na nov natečaj SME EnterPRIZE.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Novice Uredništvo Agrobiznisa Ministrico je odziv kmetijskih organizacij presenetil 1

Njihov izstop iz delovnih skupin je izsiljevanje, ministrica zavrača njihove očitke, da predlagane zakonske spremembe ne gredo v pravo smer in pogoje za kmetovanje zaostrujejo.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
spremembe kmetijske zakonodaje
Novice Uredništvo Agrobiznisa Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam zakondaje

Nevladne kmetijske organizacije opozarjajo, da predlagani paket zakonodaje ogroža slovenskega kupca in prehransko varnost države, slabi kmetijski in gozdarski sektor, kmetom jemlje dostojanstvo, kupcem pa svobodo gibanja ter izbiro lokalno pridelanih in predelanih živil.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
12. agrobiznis konferenca
Novice Petra Šubic Kako bo kmetijstvo postalo bolj privlačno za mlade

O tem bomo 17. aprila govorili s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić in Zvezo slovenske podeželske mladine na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vas vabimo.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
pozeba
Novice Jana Petkovšek Štakul Pozeba sklestila dobršen del letine sadja, kaj nas čaka?

Pridelovalce je strah novih temperatur pod ničlo - škoda je na Primorskem nastala tudi na vrtninah, v Podravju pa so najbolj prizadeti koščičarji.

26.03.2025 13:40
Dopolnjeno: 26.03.2025 13:42
Čas branja: 3 min
Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam zakondaje
S predlaganimi zakonskimi spremembami, ki jih je pripravilo kmetijsko ministrstvo, se pogoji za kmetovanje zaostrujejo in ne gredo v pravo smer, pravijo v Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije, Zadružni zvezi Slovenije, Zvezi slovenske podeželske mladine, Zvezi kmetic Slovenije, Čebelarski zvezi Slovenije, Kmečki iniciativi, Sindikatu kmetov Slovenije in Združenju hribovskih in gorskih kmetij Slovenije. Zato te organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo paket kmetijske zakonodaje. Foto: Arhiv KGZS

Kmetijsko ministrstvo je konec januarja v javno obravnavo poslalo osnutke zakonov o kmetijstvu, o hrani, o varni hrani in krmi ter o zdravju živali, katerih javna obravnava se počasi izteka. Iztekla pa se je že javna obravnava osnutkov novel zakonov o kmetijskih zemljiščih in o gozdovih. Danes so nevladne kmetijske organizacije sporočile, da ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo paket kmetijske zakonodaje, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne pisne odgovore na svoje zahteve, pripombe in predloge.

Ministrica govori eno, realnost pa je drugačna

»Nadaljnje delo v delovnih skupinah trenutno nima smisla, zato do izpolnitve nekaterih naših pričakovanj ne bomo sodelovali v njih. Slišali smo veliko pozitivnih sporočil kmetijske ministrice, ki navaja, da želijo z zakonodajo privabiti več mladih kmetov, manj birokracije, več lokalne hrane, zaščititi kmetijska zemljišča in podobno, vendar gre na žalost zgolj za dobro plasirana sporočila za javnost, medtem ko je realnost povsem drugačna,« je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek.

Zakonske spremembe se nanašajo na podzakonske akte, ki jih še ni

Kmetijske nevladne organizacije ugotavljajo, da se razmere v kmetijstvu izrazito poslabšujejo, kmetijsko ministrstvo pa pogoje za kmetovanje dodatno zaostruje. Ministrica Mateja Čalušić je v začetku februarja kmetom obljubila vpogled v analize, na podlagi katerih so pripravili zakonske spremembe ter učinke na kmetijske panoge, a še niso v celoti prejeli. Prav tako jih moti, da ne poznajo glavne vsebine podzakonskih aktov, na kar je vezano precej zakonskih sprememb.

Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je menil, da se je na sestankih delovnih skupin, ki so obravnavale predlagano zakonodajo, videlo, kako so nevladne organizacije zastopale slovenskega kmeta z zdravo kmečko pametjo, ki pa je druga stran ne razume.

Ministrstvo naj se opredeli do pripomb in predlogov kmetijskih organizacij

Kmetijske organizacije pričakujejo, da se bo ministrstvo pred začetkom pogajanj o zakonodaji opredelilo do predlogov in pripomb kmetijskih organizacij. »Pogajanja bomo nadaljevali, ko dobimo odgovore na vse naše pobude. Nevladne kmetijske organizacije so ta trenutek edini branik slovenskega kmetijstva in slovenskega kupca, da bo še lahko kupoval slovensko hrano,« dodaja Noč.

Bomo kmetijska zemljišča varovali ali na njih proizvajali elektriko?

Kmetom se zdi kontradiktorno, da ministrica v javnosti veliko govori o potrebi po varovanju kmetijskih zemljišč, medtem ko osnutek zakonodaje omogoča postavitev sončnih elektrarn na 130 tisoč hektarjih kmetijskih zemljišč. »To je več kot petina vseh kmetijskih zemljišč v uporabi v Sloveniji. Gre za proizvodni potencial, za prehransko varnost in suverenost prebivalcev Slovenije,« pravi Podgoršek.

»Vedno rečemo, da je prehranska suverenost temelj obstoja vsake države, ampak se v obdobjih blagostanja to vedno zanemarja in politiki pozabljajo, da je kmetijstvo začetek prehranske verige,« je poudaril predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič.

Predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule je povedala, da »so različne manjšine privilegirane in podpirane, kmetje pa so manjšina, ki jo država vse bolj zatira. Kmetje težko dobijo zemljo za obdelovanje, lahko pa le nemočno opazujejo, kako se kakovostna zemlja okrog njih pozidava«.

Predsednica Zveze slovenske podeželske mladine Eva Golob si želi predvsem dejanj, in ne samo besedičenja o tem, kako so mladi pomembni za prihodnost kmetijstva in podeželja: »Mladi kmetje, ki smo določevalcem tako zelo pomembni, smo razočarani in obenem ogorčeni, kako se zastavlja prihodnost kmetijstva, prihodnost prehranske varnosti, prihodnost naše narave in kmetijskih gospodarstev.«

Vizija ministrstva ni prava

Da vizija ministrstva ni prava, ocenjujeta tudi predstavnik Sindikata kmetov Slovenije Jernej Redek in predstavnik Združenja hribovskih in gorskih kmetij Slovenije Peter Demšar. »Imam občutek, da pripravljavci ne vedo, kje smo, kaj šele, kam bi radi šli,« dodaja Redek.

»Ministrstvo upošteva kmete le takrat, ko mu to ustreza iz političnih razlogov. Tako enostranskega in arogantnega spreminjanja zakonodaje ne bomo sprejeli. Če ministrstvo takoj ne popravi tega nedopustnega pristopa in ne začne dialoga s kmeti, bomo prisiljeni poseči po ostrejših oblik pritiska,« je napovedal predsednik Kmečke iniciative Boštjan Slemenšek.

Nevladne organizacije med drugim zahtevajo, da se vsa gensko spremenjena hrana označi. »Po predlogu zakonodaje je takšno označevanje zahtevano za krmo za živali, ne pa tudi za hrano za ljudi, kar je nesprejemljivo,« poudarja Podgoršek.

Zahtevajo enake pogoje za živinorejo kot v sosednjih državah

Kmetje sicer zahtevajo enake konkurenčne pogoje za rejo rejnih živali, kot veljajo v soseščini. Nasprotujejo umikanju lastnikov gozdov iz postopkov odločanja o upravljanju z gozdovi, o upravljanju z divjadjo, možnosti kontrole kmetijskih zemljišč brez obveščanja lastnikov kmetijskih zemljišč, izvajanju javne veterinarske službe brez prisotnosti lastnikov živali in ukinitvi z zakonom določenega posvetovalnega telesa sveta za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalno telo ministrice za kmetijstvo.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
Agro Podjetnik Petra Šubic Vsak mesec razgrabijo 200 kilogramov gob iz Pohorske gobarne 1

Več chefov je iz njihovega kraljevega ostrigarja skomponiralo samostojno jed za teden restavracij, ki traja do konca marca in v ospredje postavlja jedi iz slovenskih sestavin.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
KRATKE VERIGE
Agro Podjetnik Petra Šubic Tako spletna trgovina Mami Hobotnica širi svoje lovke

Povečali bodo ponudbo ekološko pridelane zelenjave, za lažjo dostavo po vsej Sloveniji pa bi se radi v prihodnje iz Bele krajine preselili v osrednjo Slovenijo.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
KRATKE VERIGE
Agro Podjetnik Petra Šubic To je mladi Ljubljančan, ki želi s spletno trgovino Ljubim domače podvojiti prihodke 1

Lev Sosič se bo bolj vrgel v oglaševanje in promocijo spletne trgovine, da bo pritegnil več rednih kupcev, ki bodo nakupe ponavljali.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
Agro Podjetnik Petra Šubic Bi kupili mini kruhove cmočke iz neprodanega kruha?

Slabo leto jih ponuja zadruga Allium za pogostitve na dogodkih in dostavo malice na delovno mesto, razširili pa bi jih radi tudi v trgovine.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
carine
Novice Petra Šubic EU z novimi carinami na gnojila in pridelke iz Rusije in Belorusije 4

Carine bi lahko uvedli poleti, prihodnja tri leta se bodo carine na gnojila postopno zviševale; če bi se gnojila opazno podražila, bo Bruselj pomagal evropskim kmetom

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Bodoča kmetica
Novice Petra Šubic Pomagajmo mladi kozjerejki najti kmetijo za najem 7

Maja Holer na podeželju išče manjšo kmetijo z leseno hišo, zidano štalo in nekaj zemlje, primerne za rejo živali in pridelavo divjih zelišč za čaje.

AGROBIZ
Trajnost
Agrobiznis
12. Agrobiznis konferenca
Trajnost Uredništvo Agrobiznisa Kako črna soja navdušuje sestri Petro in Janjo Metličar

Svojo zgodbo, kako gradita kratko verigo od pridelave do izdelkov iz črne soje, bosta povedali v četrtek, 17. aprila, na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vabimo tudi vas.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
VIZIJA AGROŽIVILSTVA V EU IN SLOVENIJI
Novice Petra Šubic Prehranska varnost je glavni izziv Evrope

S kmetijskimi subvencijami je v EU treba podpreti tiste, ki jih najbolj potrebujejo, to pa so mladi kmeti ter majhne in srednje velike mešane kmetije, smo slišali v torek na predstavitvi vizije EU za kmetijstvo in hrano na Brdu pri Kranju.