»To bi moral vsakdo doživeti vsaj enkrat, saj se tako naučiš veliko za življenje. Lepo in hkrati koristno je biti del skupnosti takšnega natečaja. Zato mladi nikoli ne izpustite takšne priložnosti, če se vam ponudi,« so po sklepnem dogodku projekta Finančna zvezda na ljubljanski ekonomski fakulteti mnenje mnogih udeležencev ubesedile srednješolke z Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik.
Tako se je v petek, 21. marca, končal izobraževalni del večmesečnega projekta Finančna zvezda, ki smo ga na Financah pripravili skupaj s podjetjem Mastercard. Namen je bil preprost: mlade naučiti, kako ravnati z denarjem v sodobnem digitalnem svetu, ki postaja vse bolj kompleksen. Zato je zelo pomembno, da mladi čim bolje razumejo ne samo, kako ravnati z denarjem in kako ga oplemenititi, temveč tudi, kako varno uporabljati sodobna digitalna plačila ter kako se zaščititi pred kibernetskimi tveganji.
Najstniki so s Finančno zvezdo dobili priložnost za timsko sodelovanje in učenje ter hkrati za zdravo medsebojno tekmovanje. Pri tem so spoznali strokovnjake z različnih področij finančnega sveta.
"Vsi udeleženci projekta Finančne zvezde z Gimnazije Franceta Prešerna smo neizmerno uživali in se veliko novega naučili. Ne samo na zaključku v Planici, tudi v vseh predhodnih korakih. Pri borzni igri in spletnem kvizu smo spoznali, kako pomembna sta v poslu tudi sreča in hitrost odločanja - ni vse v znanju," je dejala mentorica Beti Božnar.
Od osebnih financ in naložb do kibernetske varnosti
Za prihodnje finančne zvezde smo v sklopu projekta pripravili štiri vsebinske module in pet spletnih predavanj o pomembnih finančnih temah. V ospredju so bili spoznavanje z osnovnimi pojmi osebnih financ in logiko varčevanja ter naložb, vpogled v nove trende pri digitalnih plačilih s poudarkom na varnosti, kibernetska varnost v digitalnem svetu ter razumevanje, kako deluje tehnologija blockchain in spoznavanje delovanja drugih novih plačilnih tehnologij.
Prenos znanja ni temeljil zgolj na finančnem opismenjevanju, temveč tudi na varnosti pri plačevanju prek sodobnih digitalnih kanalov, predvsem pametnih telefonov.
»Mladi so digitalno bolj pismeni, kar najverjetneje izhaja iz njihove uporabe pametnih telefonov. S tehnološkim razvojem ti postajajo središče našega delovanja, vključno s plačili. Kar pa še zdaleč ne pomeni, da bo gotovina z mlado generacijo izginila. Raziskave namreč kažejo, da mladi radi plačujejo z gotovino, saj to štejejo za varno in priročno plačilno sredstvo,« je povedal Boris Martinović, direktor javne politike pri Mastercardu. Navkljub vsesplošni digitalizaciji torej med mladimi analogno še vedno velja za »kul«. A prihodnost, kot tudi že sedanjost, je vsekakor digitalna.
Najljubši del mnogih: borzna igra
Pogovori z mladimi na sklepnem dogodku v Ljubljani so hitro razkrili nedvoumno najljubši del mnogih: borzno igro. Ta se je v sklopu projekta odvijala med 24. januarjem in 14. februarjem, v njej so se srednješolci iz vse Slovenije preizkusili v napovedovanju gibanja borznih tečajev in strateškem razmišljanju o finančnih trgih. Pri tem ni šlo zgolj za tekmovanje, ampak tudi dragoceno izkušnjo, saj so se mladi po zabavni poti učili, kako razmišljati kot vlagatelji, analizirati trende in razumevati logiko finančnih trgov.
Vsaka ekipa je v posameznem krogu napovedovala gibanje tečajev za 12 izbranih naložb (dve domači delnici, osem tujih in vrednost zlata ter bitcoina). A borzna igra ni temeljila zgolj na teh napovedih, saj so lahko ekipe v vsakem krogu uporabile do štiri jokerje, kapetani ekip pa so za eno izmed napovedi z jokerjem morali pripraviti tudi argumentacijo odločitve. Tako so ekipe, poleg borznega znanja, potrebovale tudi razumevanje širšega konteksta, v katerem delujejo borzni trgi.
»Borzna igra je bila odlična priložnost za mlade, da se interaktivno spoznajo s finančnimi trgi in osnovami investiranja. Opazil sem, da je zanimanje med mladimi veliko, predvsem pri tistih, ki jih privlačijo praktične izkušnje in realne tržne situacije. Hkrati pa je to tudi priložnost, da se še bolje seznanijo s temeljnimi finančnimi koncepti, kot so tveganje, diverzifikacija in volatilnost. Takšne iniciative so zato ključnega pomena za širjenje finančnega znanja in spodbujanje odgovornega vlaganja med mlajšimi generacijami,« je povedal nekdanji upravljavec premoženja, zdaj pa finančni direktor podjetja Četrta pot Žiga Žibert, ki je mladim v uvodnih izobraževalnih modulih prenašal znanje s področja osebnih financ in naložb.
Polfinalni spletni test znanja
Da bi na koncu tekmovalnega dela natečaja dobili finaliste, so morali mladi najprej skozi sito polfinala, to je bil spletni test znanja, ki so ga pridobili v izobraževalnih modulih. Tako smo 6. marca izvedli skupinski spletni test znanja sodelujočih ekip, s katerim smo preverili pridobljeno znanje v vseh štirih modulih. Po že znanih rezultatih spletne borzne igre smo počakali še na rezultate testa znanja, nato pa razglasili najboljše ekipe, ki so se nato uvrstile v veliki finale.
Projektni izziv finalistom: »Prevara vs. zaščita«
Ker se je natečaj Finančna zvezda osredotočal na aktualne izzive digitalne dobe, so se finalisti soočili z zaključno nalogo s pomenljivim naslovom »Prevara vs. zaščita«. V središču njihovega raziskovanja je bila kibernetska varnost oziroma vprašanje, kako se učinkovito upreti vse bolj prefinjenim digitalnim prevaram pri uporabi elektronskih plačil.
Naloga finalistov ni bila zgolj tehnična analiza. Šlo je za celosten izziv, ki je združeval raziskovanje, reševanje in ozaveščanje. Prihodnje finančne zvezde so morale najprej podrobno opredeliti najpogostejše oblike prevar, ki grozija uporabnikom digitalnih plačilnih storitev, nato je sledil glavni korak – iskanje konkretne in praktične rešitve za eno izmed obravnavanih prevar.
Cilj naloge je bil preseči zgolj teoretično razumevanje problematike. Finalisti so morali razviti učinkovit zaščitni ukrep in pojasniti, zakaj menijo, da bi lahko pripomogel k zmanjševanju tveganja in posledic izbrane oblike prevare. Pri tem je bila izjemno pomembna tudi komponenta javne ozaveščenosti – ekipe so morale prepričljivo pokazati, kako bi širšo javnost opozorile na težavo, jo izobrazile in motivirale za varnejšo rabo digitalnih plačilnih orodij.
... in trenutek resnice
Sklepni dogodek, ki je bil 21. marca 2025 na ljubljanski ekonomski fakulteti, je vsaki od štirih skupin finalistov ponudil 15 minut, da svojo rešitev predstavi pred strokovno komisijo.
Predstavitve so bile izjemno kreativne, sveže in interaktivne ter so večkrat osupnile člane strokovne komisije. To so sestavljali priznani strokovnjaki s področij digitalnega poslovanja, financ in kibernetske varnosti; v njej so bili Boris Turk, vodja poslovnega razvoja za Slovenijo, Mastercard, Tadej Hren, vodja oddelka za obravnavo omrežnih incidentov pri nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT, in vlagatelj Maks, Časnik Finance.
Kot glavna merila za oceno rešitev so določili uporabnost rešitve v vsakdanji praksi, inovativnost pristopa in stopnjo kreativnosti. Natečaj s tem ni nagovarjal le mlade generacije, rojene v digitalni svet, temveč je poudarjal tudi odgovornost in moč, ki jo imajo posamezniki pri oblikovanju varnejše digitalne prihodnosti. S prepoznavanjem nevarnosti in oblikovanjem učinkovitih rešitev so prihodnje finančne zvezde postale aktivni soustvarjalci okolja, kjer bodo digitalna plačila lahko ostala udobna in varna izbira za vse.
Po podelitvi nagrad so nam zaupali, da je bilo za zmago potrebnega kar nekaj truda in da je zaključna projektna naloga terjala veliko časa. »Vsak dan smo dobili za dve ali tri ure, za pripravo projektne naloge smo dokaj težko našli potrebne podatke. Zato smo ponosni drug na drugega,« so povedali Gal, Oskar in Vito. Tudi oni so soglasno kot najbolj zanimiv del natečaja Finančna zvezda izbrali borzno igro. »Digitalna pismenost je zelo pomembna, zato se moramo vsi opismenjevati na tem področju in hkrati pri tem pomagati starejšim.«
Da je finančno opismenjevanje pomembno, se strinja tudi njihova mentorica. »Naša šola da veliko na finančno pismenost, zato se že vrsto let udeležujemo tekmovanj Mojih financ. Sicer se v Sloveniji trenutno tudi zelo veliko dela na področju finančne pismenosti, vse to bo pripomoglo k znanju mladih, saj žal v večini srednješolskih programov teh vsebin primanjkuje,« je povedala ponosna mentorica zmagovalcev Andreja Šulek s Srednje šole Slovenska Bistrica.
Zaključno druženje v Planici in obisk Milana za zmagovalce
Po obilici vloženega časa in truda, namenjenega pridobivanju novih znanj in sklepnemu tekmovalnemu delu, so si mladi zaslužili prijetno druženje, kjer so se lahko tudi spoznali med sabo. Temu je bil namenjen skupni obisk Planice, ko je Mastercard mladim omogočil ogled tekme svetovnega pokala v smučarskih poletih v četrtek 27. marca.
V aprilu pa se bo, prav tako pod okriljem Mastercarda, zgodilo še povsem zadnje dejanje letošnje Finančne zvezde, ko se bodo zmagovalci, Asi iz Slovenske Bistrice, odpravili na dvodnevno potepanje po Milanu. Finančne zvezde si bodo med drugim ogledale milansko borzo in obiskale milansko pisarno Mastercard.
Tako se bo na prijeten, a hkrati znova poučen način končal večmesečni projekt Finančna zvezda. Pokazal je, da v Sloveniji premoremo ogromno izjemno talentiranih dijakov, ki bodo ustvarjali našo prihodnost. Zato nas ta ne skrbi. Nasprotno, z veseljem jo pričakujemo!
Še nekaj fotografij iz ljubljanske Ekonomske fakultete: