Prilagodili smo se na padec cen elektrike na trgu, pravi direktor družbe ECE. "Cene elektrike so v povprečju nižje za 30 odstotkov, v akcijski ponudbi celo do 34 odstotkov glede na naše pretekle cenike," pojasnjuje direktor družbe ECE Sebastijan Roudi.
A marčevske položnice bodo kljub temu višje. "Te cene so zdaj višje, pet do sedem evrov bo račun za povprečnega kupca višji, kot je bil prej," priznava Roudi. Razlog: res zelo nizke cene elektrike zadnje štiri mesece, ko je vmes posegla država in omilila omrežnine v višji zimski sezoni. "Te cene, ki so veljale od novembra do februarja, praktično nimajo podlage v teh tržnih razmerah, to je bilo res močno znižanje v dobrobit končnim odjemalcem," trdi Roudi.
Lani - najprej do oktobra regulirana cena za 90 odstotkov porabe, potem zmeda zaradi omrežnin, dve sezoni - pet časovnih blokov. In nova regulacija - od novembra do februarja.
Zdaj regulacije ni več. Kako visoke bodo položnice, ki jih bomo dobili aprila? "Za končnega uporabnika bo ta račun v povprečju 5 - 7 eur na mesec višji, glede na obdobje lani pa prav toliko tudi nižji," napovedujejo v ECE. Enake cene veljajo tudi v Energiji plus, obe sta del Holdinga Slovenske elektrarne. In to je tudi edini dobavitelj elektrike, ki je stopil pred kamero.
Naš največji dobavitelj elektrike Gen-I pisno odgovarja, da računi ne bodo višji kot v obdobju reguliranih cen. Podobno tudi s Petrola. Bo pa prehod na tržne cene ublažila tudi nižja sezona pri omrežnini, do konca junija pa je vlada odpravila tudi plačilo prispevka OVE in SPTE.
Kdo gospodinjstvom ponuja najnižjo ceno?
Razlike v rednih cenah med glavnimi igralci na trgu v resnici niso pretresljivo velike.
Najnižjo ceno je že kot prvi v februarju objavil največji ponudnik elektrike gospodinjstvom Gen-I. Višjo tarifo so določili pri slabih 120, manjšo pri 98 in enotno pri slabih 109 evrih brez davka za megavatno uro. Gre za dobrih 40 odstotkov višjo ceno od regulirane.
Najvišjo redno ceno pa so določili, kot zadnji, v Petrolu in E3, ki je sicer tudi v lasti Petrola. Njihova višja tarifa bo stala skoraj 128, manjša 108 in enotna slabih 118 evrov za megavatno uro. To je 53-odstotno povišanje cene glede na regulacijo.
Ostali večji ponudniki so nekje vmes. Šest ponudnikov oskrbuje več kot 99 odstotkov gospodinjstev.
Povprečno gospodinjstvo v Sloveniji na leto sicer porabi dobrih 4000 kilovatnih ur električne energije. To pomeni, da bi zgolj za električno energijo po enotni tarifi Gen-I plačali 441 evrov letno, Petrolu in E3, najdražjima ponudnikoma, pa 477 evrov. Razlika med najdražjim in najcenejšim ponudnikom je tako v povprečju dobrih 36 evrov letno.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.