Slovenija

Se Evropa zna braniti sama, če ameriški vojaki odidejo?

Ljubljana, 27. 02. 2025 10.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
363

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

"Zahodne varnostne službe se bojijo, da bi ameriško-ruska pogajanja lahko pripeljala do konca prisotnosti ameriških vojakov v več delih Evrope. Kot najslabši možni scenarij bi lahko sledila takojšnja invazija ruske vojske v nekdanje sovjetske republike Estonijo, Latvijo in Litvo ter obsežna vojna s Poljsko. Prisotnost ameriških vojakov v sosednjih državah Rusije je namreč največje zagotovilo za neodvisnost teh držav," je poročal nemški Bild. 

Dimitrij Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja, je v petek zanikal trditve, da je Rusija zahtevala umik Natovih enot iz vzhodnega krila, zlasti iz držav, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1997, vključno s Poljsko, Madžarsko in Češko.

Po njihovih informacijah se Italija že pripravlja na morebitni umik ameriških vojakov s Kosova. Evropski zavezniki bi v tem primeru ostali sami na Balkanu proti Putinovemu zavezniku Aleksandru Vučiću in njegovi srbski vojski. Grozljiv scenarij na območju, kjer je že divjala državljanska vojna, so nemški diplomati opisali kot povsem predstavljiv.

"Putin zahteva, da se enote Nata umaknejo iz celotnega nekdanjega sovjetskega imperija. Evropski uradniki menijo, da je verjetno, da se bo Trump strinjal z umikom ameriških enot iz Baltika in morda še dlje proti zahodu. To bi Evropsko unijo pustilo brez obrambe pred rusko vojsko," opozarjajo tudi pri Financial Timesu.

Edine baze, o katerih naj trenutno ne bi bilo govora, so ameriška letalska baza v nemškem Ramsteinu in ameriška letalska oporišča v Veliki Britaniji. Preostala Evropa pa se mora pripraviti na velike spremembe, če Trump in Putin dosežeta dogovor o miru, svarijo.

Gospod Benedejčič, kako realen je po vašem mnenju scenarij o umiku ameriških vojaških enot iz Evrope? 

Ta scenarij ni realen. To pa zato, ker gre v bistvu za ponovitev ruske zahteve iz decembra 2021, torej dva meseca pred začetkom invazije na Ukrajino, da se iz vseh novih članic Nata umakne tamkajšnje zavezniške sile in infrastrukturo. Te so bile najprej nameščene v tri baltske države in Poljsko po ruski priključitvi Krima leta 2014 kot odgovor na njihovo realno zaskrbljenost, da se ne bi scenarij z ruskimi "malimi zelenimi možmi" ponovil tudi pri njih.

Mimogrede, ta zavezniška poteza je povsem v skladu s Temeljno listino Nato-Rusija iz leta 1997, ki izrecno omogoča razmeščanje bojnih sil na ozemlju novih držav članic, čeprav ne v večjem obsegu. Tudi to omejitev Nato še danes upošteva, saj v nobeni od držav na vzhodnem krilu zavezništva ni enote, ki bi bila večja od brigade. Naj še dodam, da večino teh sil ne prispevajo ZDA, ampak evropske članice Nata.

"Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To seveda ne pomeni, da smo lahko brezbrižni," opozarja slovenski veleposlanik pri zvezi Nato Andrej Benedejčič.
"Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To seveda ne pomeni, da smo lahko brezbrižni," opozarja slovenski veleposlanik pri zvezi Nato Andrej Benedejčič. FOTO: Bobo

Pa vendar. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za varnost Evropske unije in predvsem za varnost Slovenije? 

Če se pogovarjamo o možnem umiku ameriških sil kot takšnih, je treba najprej razumeti, da so Američani na nek način enkrat že odšli. To se je zgodilo spomladi 2013, ko so iz Evrope umaknili svoj zadnji bojni tank M1 abrams. Poteza je odražala njihovo takratno prepričanje, da je celina stabilna in da se zato lahko osredotočijo na svoj obrat k Aziji in tamkajšnjim varnostnim grožnjam. Seveda so po tem, kar se je zgodilo v Ukrajini, tanke pripeljali nazaj. 

Ameriške sile v Evropi so trenutno skoncentrirane v Nemčiji. Kot takšne predvsem predstavljajo zavezniško strateško rezervo. Bolj od teh sil, ki jih pogosto dopolnjujejo enote, ki na vojaške vaje v Evropo rotirajo iz ZDA, je zato pomemben častniški kader, ki ga ameriška stran prispeva v skupno zavezniško poveljniško strukturo. Potencialni odhod teh izkušenih vojaških profesionalcev bi nedvomno negativno vplival na varnost EU in Slovenije.

Kakšni bi bili nadaljnji koraki v tem primeru? Se Slovenija s svojo vojsko lahko varuje sama?

Največjo grožnjo slovenski nacionalni varnosti trenutno predstavljajo kibernetski napadi in obveščevalna dejavnost. Vojaško pa naša država vsaj zaenkrat ni v neposredni nevarnosti. Tudi zato ne, ker so tri od naših sosed – Italija, Madžarska in Hrvaška – tako kot mi članice Nata, četrta – Avstrija – pa je partnerska država zavezništva. V tem smislu so slovenske oborožene sile tudi v svoji sedanji sestavi sposobne zagotavljati varnost Sloveniji.

Sicer pa ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To seveda ne pomeni, da smo lahko brezbrižni. Zato je tako pomembno, da je lanskega oktobra obrambno ministrstvo izvedlo največjo nacionalno vajo kriznega upravljanja in odzivanja doslej Odpornost 2024. Ta je predstavljala nadaljevanje in nadgradnjo tradicionalne Natove vaje kriznega upravljanja CMX, ki je nazadnje potekala leta 2023, znova pa se bo izvajala že v letošnjem letu. 

Največjo grožnjo slovenski nacionalni varnosti trenutno predstavljajo kibernetski napadi in obveščevalna dejavnost, vojaško pa neposredno za zdaj nismo ogroženi.
Največjo grožnjo slovenski nacionalni varnosti trenutno predstavljajo kibernetski napadi in obveščevalna dejavnost, vojaško pa neposredno za zdaj nismo ogroženi. FOTO: Aljoša Kravanja

Bi to, da Slovenija ne izpolnjuje dogovora članic iz leta 2014, da bodo za obrambne namene plačevale dva odstotka BDP-ja, lahko kaj vplivalo na nadaljnje poteze?

Postopek potrditve ciljev zmogljivosti za posamezno članico Nata je v izključni pristojnosti zaveznic. To je tudi edini zavezniški proces, kjer velja pravilo "konsenz minus ena", torej obravnavana država nima pravice veta. Njene odzive na izhodiščni predlog sekretariata ostale države sicer notirajo, vendar na koncu same skupaj določijo, kaj pričakujejo od nje. 

Da se razumemo, točno tako tudi Slovenija sodeluje v določanju ciljev zmogljivosti za ostale zaveznice, tudi največje. Zato pa je nedavni sklep vlade o nadaljevanju postopka nakupa in dobave osemkolesnikov tako pomemben. Priča namreč o odločenosti slovenske strani, da končno vzpostavi srednjo bataljonsko bojno skupino in srednji bojni izvidniški bataljon. S tem ne bo le utrdila svoje kredibilnosti navzven, ampak tudi obrambno usposobljenost navznoter. 

Po nekaterih informacijah se Italija že pripravlja na morebitni umik ameriških vojakov s Kosova. Kaj pa Slovenija?

Verjetno merite na podatek, da je Italija povečala število svojih vojakov v operaciji KFOR, in sicer na okoli 1200. Vendar ima to bolj kot z Američani opraviti z notranjimi postopki znotraj Nata. Velja namreč pravilo, da položaj poveljnika operacije dobi tista zaveznica, ki ima v trenutku svoje kandidature največ vojakov na terenu. Prejšnji poveljnik KFOR je bil turški general, Italija pa si je s povečanjem svojega kontingenta pozicijo zagotovila oktobra. 

Slovenija je bila včasih na Kosovu zelo močno prisotna, leta 2007 celo na ravni okrepljenega bataljona. V luči trenutnih težav, ki jih imamo z izpolnjevanjem ciljev zmogljivosti, se to sliši skoraj neverjetno. Tudi zato smo imeli v obdobju 2012–2013 na položaju namestnika poveljnika KFOR slovenskega brigadirja. Naših vojakov je zdaj sicer manj, okoli 110, vendar gre še vedno za naš največji kontingent v tujini, ki ga v luči razmer tudi dodatno krepimo. 

Glede na pretekle izkušnje in dejstvo, da na Balkanu stvari ves čas malo vrejo – se to, da bi evropski zavezniki ostali sami proti Vučiću z velikimi apetiti, ne sliši ravno prijetno. Kaj menite?

Američani se že zdaj večinoma nahajajo v bazi "Camp Bondsteel", ki je v bližini Uroševca oz. Ferizaja, se pravi južno od Prištine. Gre za enoto v velikosti bataljona, se pravi približno 600 od okoli 5000 vojakov KFOR, ki pa predstavlja pomembno simbolno sporočilo. Njen umik bi zato seveda nesorazmerno odmeval, čeprav bi se jo dalo nadomestiti z drugimi zavezniškimi enotami, v skrajnem primeru z rezervnim bataljonom, ki ga ima na voljo poveljnik KFOR.

Bolj pomembno od tega hipotetičnega scenarija je sicer to, da je pod prejšnjo Trumpovo administracijo že prišlo do poskusa prisilne normalizacije odnosov med Srbijo in Kosovom na podlagi ekonomskih projektov, govorilo pa se je tudi o menjavi ozemelj, čeprav takratni ameriški odposlanec to zanika. To, čemur smo priča danes pri sedanjem ameriškem pristopu do Ukrajine in Rusije, je zato nekakšna ponovitev že videnega, in sicer z Zahodnega Balkana. 

Vojaki KFOR na Kosovu
Vojaki KFOR na Kosovu FOTO: AP

V primeru Kosova je zato predvsem pomembno vprašanje, kakšen bo splošen pristop nove ameriške administracije. Ali bo še naprej podpirala vodeni dialog med Beogradom in Prištino ali pa ga bo poskušala zaobiti? In če da, kako? V zvezi s tem izpostavljam, da je novembrski napad na vodni kanal na severu Kosova pokazal, da je Priština življenjsko odvisna od tega dela svojega ozemlja tako zaradi pitne vode kot tudi obratovanja elektrarn.

Trump je Zelenskega pred kratkim označil za nesposobneža, ki uživa le štiri odstotke javne podpore – to ne kaže ravno, da je naklonjen ugodni rešitvi za Ukrajino. Kaj to Trumpovo popuščanje Putinu pomeni? 

Trump nikoli ni skrival svojega stališča do vojne v Ukrajini, med njim in ukrajinskim predsednikom pa tudi ni bilo kakšne posebne kemije. Nič od tega ni torej novega. Bolj zanimivo je sovpadanje nastopa nove ameriške administracije s prehodom zavezniške pomoči Ukrajini iz kampanjske na sistemsko kot posledica kopnečih zalog po zahodnih skladiščih. Nadaljnja podpora namreč zahteva načrtna in dolgoročna vlaganja v novo opremo in zmogljivosti.

Kaj vse bi potemtakem Putin še lahko zahteval? 

Najbolj nejasno je vprašanje štirih regij, ki jih je Putin formalno anektiral leta 2022. Z izjemo Luhanska, ruska stran namreč nima celotnega nadzora nad ostalimi tremi. Bo torej zahteval, da se ukrajinske sile umaknejo na njihove regionalne meje? Tudi sicer, kakšno bo nadaljnje rusko stališče do projekta tako imenovane Novorusije, ki da se razteza do Moldavije? In nenazadnje Kijev: vsaj Ruska pravoslavna cerkev ga še vedno ima za mater ruskih mest.

Kaj pa članstvo Ukrajine v zvezi Nato? Kako daleč je zdaj ta korak?

Saj tudi prej ni bil ravno blizu. Takšna odločitev namreč zahteva strinjanje vseh članic Nata, pri čemer je madžarski premier Orban že večkrat dal vedeti, da je proti. To sicer ne pomeni, da se stanje v prihodnje ne bi moglo spremeniti, toliko bolj, ker je skozi Svet Nato-Ukrajina slednja zdaj najtesnejša partnerica zavezništva. Tudi zato še vedno velja besedilo Nato deklaracije iz lanskega vrha v Washingtonu, ki govori o njeni "nepovratni" poti v zavezništvo. 

Vladimir Putin in Donald Trump
Vladimir Putin in Donald Trump FOTO: AP

Ali verjamete v to, da bosta Evropa in z njo tudi Slovenija v nadaljnjih ameriško-ruskih pogovorih glede miru v Ukrajini vključeni?

Saj je že zdaj, Evropo namreč ne sestavljajo samo članice EU, ampak tudi evropske zaveznice Nata, pri čemer gre večinoma za ene in iste države. Zato smo tudi sodelovali na nedavnem srečanju z generalom Kelloggom, posebnim odposlancem ameriškega predsednika za Ukrajino in Rusijo. V nekajurni izmenjavi mnenj mu je bilo med drugim jasno predočeno, da pogajanja s Kremljem ne smejo vplivati na obrambno držo na vzhodnem krilu zavezništva. Razumel je tudi, da si želimo, da sta v pogovore, ki jih ima ameriška stran z rusko, vključeni tudi Ukrajina kot žrtev agresije in EU kot inštitucija. Sam sicer menim, da bi veljalo že zdaj začeti razmišljati tudi o prihodnji vlogi drugih organizacij. Med njimi še posebej izstopa OVSE kot okvir sistema nadzora nad oborožitvijo v Evropi. Se bosta na primer ZDA in Rusija vrnili v Pogodbo o odprtih zračnih prostorih, ki omogoča medsebojne prelete opazovalnih letal?

Bo Trump po vašem mnenju končal rusko-ukrajinsko vojno? In če da, kako in kdaj? 

Neizpodbitno dejstvo je, da brez dosedanje ameriške pomoči Ukrajina ne bi bila v stanju preživeti ruskega napada. V prvih dneh agresije so se še posebej izkazali protitankovski sistemi javelin, ki so dobesedno pometli z ruskimi oklepnimi kolonami. Zelo pomembna je bila tudi pomoč, ki jo je že takrat ameriška stran nudila ukrajinski na obveščevalnem področju. Ko niti še v Kijevu niso verjeli, da Rusi res prihajajo, so Američani že bili plat zvona. 

Sedanje ameriške poteze bodo zato ključne za nadaljnji potek vojne. Videli bomo, koliko, če sploh jim bo uspelo zbližati stališča, tudi glede varnostnih zagotovil. Vsekakor bo eden od izzivov tudi vprašanje odškodnin in odgovornosti za povzročeno škodo in zločine v Ukrajini. Upajmo, da bo navkljub vsemu temu na koncu le možno doseči trajen in pravičen mir. Tudi zato pa si moramo obenem prizadevati, da ohranimo trdno transatlantsko vez in močan Nato. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (363)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Emtisunce
06. 03. 2025 17.10
Odgovor je NE ZNA ! Evropske vojske nimajo oborožitve, ne streliva, ne virov za izdelavo tega, ne pravih vojaških šol in doktrine. 70% strokovno tehničnih funkcij v vojskah izvajajo civili zaposlevni v vojskah ali pa najeta civilna podjetja, sploh na področjuih ključnega modernega vojskovanja informatike, komunikacij, cyber obrambe, dronovv, sodobnih operativnih centrov, itd).
Franci Luzar
09. 03. 2025 11.41
+1
začnimo pri trampu to je res največji I...t drugače pa mi povejte gdo je rešil Europo pred fašizmom? ZDA tisti del ki naj bi ga osvobodili Rusi so potem tudi zavzeli in ga izkoristili do konca vse nasprotnike ki niso bili za KPD,pa pobili, tudi v tako opevani Jugi, z Brozom,Kardeljem,rankovičemin,Mačkom in Đilasom na čelu ni bilo drugače več ljudi je bilo pobitih po Vojni kot v Vojni, toliko o ZDA in Varšavskega pakta, je pa res da bi bil za današnje politike iz Bivših Republik goli otok veliko premajhen.
gr?arica
28. 02. 2025 12.28
+1
Če se zahteva umik ruske vojske iz Ukrajine potem bi vsekakor se pred tem se morale umakniti vse vojaške enote iz Kosova. Če se zagovarja nedotakljivost meja držav naj potem to enako velja tudi za Srbijo ne samo Ukrajino. Aja ....zopet je pravično samo kar se odloči zahod. No sicer pa ima zahod z tem tudi med seboj zadnje čase precej različno mnenje.
Franci Luzar
09. 03. 2025 11.48
+1
Kaj imajo Rusi za iskati v Ukrajini? In kaj Srbi v Kosovu? Mar niso eni in drugi dosti časa izkoriščali Ukrajino kjer so sam žitarice,in Srbi kosova Trepča Zlato in tudi Žito akje je v tem vprašanju logika? Ruse in Srbe je treba totalno blokirati naj priznajo Genocid v Srebrenici in drugih delih Bosne pa tudi Hrvaške
borjac
28. 02. 2025 09.09
+2
ZDA naj bi zapustile Evropo ?? niti pod razno , z svojimi vojaškimi silami nadzorujejo svojo Kolonijo Evropo, brez vojske na Evropskih tleh te moči ni več.
Emtisunce
06. 03. 2025 17.12
Minifa
27. 02. 2025 20.55
-2
Vsak čas bodo lahko Lajna, Gusarca, Tanja Fajon in 900 Bruseljskih hujskačev vojne. šli na KOSOVO branit ALBANCE saj AMERIČANI odhajajo..Pa, da jih vidimo gospod TRUMP bo pa odločil kaj kako bo..Brez zaledja AMERIŠKE flote..
odpisani zasedli vlado
27. 02. 2025 20.42
+3
Prevelik je namen diktatorja oranžnega pajaca trumpa grabežljiv namen,da bi zapustil območja europe katera bi si rad prilastil.Pričelo se je z izsiljevanjem Ukrajine katere se bo preneslo na ostale države.Europa mora izgnati amerikance iz Nata in ustanoviti svojega saj bo pod oranžnim klovnom copati ruskemu diktatorju putinu postala ogrožena.
Sickk 2
28. 02. 2025 12.43
+3
A si opazu, da cim karkol omens za trumpa, ivanova sekta takoj u paniko in talajo minuse. Bog ne daj karkol oment, to k da si kej reku za njihovga ivana..
StayALive
27. 02. 2025 19.37
+4
A Nato je stvar pogodb med ZDA in Rusijo ? Trimputin se obnaša, kot da je Rusija v NATU !
Kollerik
27. 02. 2025 19.54
+5
Kar nihče tu na tem forumu ne piše: Trump snubi Putina za zaveznika proti Kitajski .... seveda na tuj račun, preko hrbta EU in predvsem na račun Ukrajine.
Minifa
27. 02. 2025 20.50
-3
Gospod TRUMP za tebe in prvi človek sveta spet za tebe..TRUMP je velik gospod on ni kot Lajna ali Gusarca ali Tanja Fajon ki so samo za v štalo..
Sickk 2
28. 02. 2025 12.44
+3
Haj ti minifa razguli v ameriko pa tm glancaj trampu...
Betuul
27. 02. 2025 19.02
-1
Putin pomiri se ! Zgodovina je zgodovina in ruski imperij je del zgodovine in Peter veliki car je stvar zgodovine ! Lahka ti pa zrihtamo da bo rusija samo okol Urala, če boš tečen •
Betuul
27. 02. 2025 18.59
Vojaške in strateške zadeve se ne urejujejo retrogradno ! Samo če gre za napad na civile in nad njimi genocid • leto 1990 je tako kot vidite sedaj •
prinašalec2
27. 02. 2025 18.35
+4
ZDA in Trump ni isto.
Kollerik
27. 02. 2025 18.56
+4
mijavci
27. 02. 2025 18.24
+6
Ko so Američani vkorakali v Irak, davnega leta so rekli domačinom, da na žalost niso oni krivi, če se ameriška nafta nahaja pod njihovo državo. Pa so razturili. Taka je miselnost še danes. Ukrajina je za njih samo biznis, vse drugo je nepomembno.
r h
27. 02. 2025 17.05
+4
Moramo vedeti, da Tramp deluje izključno samo za svojo rit, kot vsak človek.
patogen
27. 02. 2025 17.50
-4
Čisto drugače kot Robi, ki se razdaja za svoje Ljudstvo in državo...
pravica1
27. 02. 2025 16.24
+7
Vsi konflikti po drugi sv. vojni kazejo, da ni zdravo biti prijatelj amerike, slej ko prej te izkoristijo in zapustijo, razen, ce si “izbran narod”.
patogen
27. 02. 2025 17.51
-7
Bošnjaki in Hrvati ti lahko povedo drugačno zgodbo, saj so premagali Srbe, ker so prijateljevali z Ameriko.
Kollerik
27. 02. 2025 18.58
+2
Pato, tvoji so pa lovili ameriške pilote in jih predajali vašim bratom v orožju nacifašijem... Kakšen zločin!
Emtisunce
27. 02. 2025 15.36
+5
Zda krvavo potrebujejo naravne vire in bodo zanetile novo vojno alu vec njih v Afriki. Lastniki 90% vseh afriskih naravnih virov so kitajci. Ko bo v Afriki vojna se bo amer umaknil iz Evrope.
patogen
27. 02. 2025 17.52
-1
kako ste nagnjeni k pretiravanju. Afrika Kitajska...
Jožajoža
27. 02. 2025 15.28
+2
američani naj odidejo iz evrope.bo nas pa rabila RUSIJA.v čem je sedaj problem, evropejci smo bližje z RUSI kot z AMERIČANI.ŽIVELA RUSIJA
Z O V
27. 02. 2025 15.32
-4
asgard
27. 02. 2025 15.50
-6
Ja verjetno.. Ker vsako leto emigrira olala ljudi kam ? V Ameriko ali Rusijo ??? Mislim da v Ameriko, ker Rusija razen bede ne nudi nič. Je poskušal nekdo iz naše vasi iti v Rusijo, se je kmalu vrnil. Ne nakladaj jožek.
Kollerik
27. 02. 2025 18.59
+4
thor82
27. 02. 2025 15.23
+5
Haha kje dobite te kvazi strokovnjake... ameri se ne bodo pobrali iz Evrope vsaj ne iz Nemčije, ker bi s tem začeli izgubljati vpliv v Evropi....
Da se mene pita..
27. 02. 2025 15.10
+8
Cajt bi ze bil da se ameri poberejo iz evrope.
Z O V
27. 02. 2025 15.14
+6
asgard
27. 02. 2025 15.21
-9
Aja.. Da bo potem putler imel prosto pot po EU.. Ne želite si tega, čeprav vem da vsak dan gonite čevap na tega putlerja..
Kollerik
27. 02. 2025 19.00
+2
Dokler ima Francija 300 jedrskih kosov, bo tudi putler pazil, kaj dela
Nace Štremljasti
27. 02. 2025 15.08
+8
še boste peli druže Tito mi ti še kunemo.... samo bo prepozno
puspan
27. 02. 2025 21.40
-3
gmajna
27. 02. 2025 15.01
+11
Ej, TO je bila ob razpadu oborožena, naši očetje izurjeni , JNA je razpadla ker je bila armada sestavljena iz 6 NARODOV, ki niso in ne bi bili premagani , SESUL SMO SE SAMI , zaradi RES INTELIGENTNIH VODITELJEV PO TITOVI SMRTI, nič bpljsi nismo bili SLOVENCI, kot Srbi ali Hrvati, BOSANCI SO PA KRATKO VLEKLI, ej danes bi morali imeti JNA , takrat ni bil pravi čas , danes pa je 6 NARODOV SE NE ZLOMI
slim386
27. 02. 2025 14.56
+11
Zda naj zapustijo evropo. Tu nimajo kaj iskat. Kjerkoli se pojavijo so težave.
asgard
27. 02. 2025 15.51
-2
Kako je pod rusom pa vedo Poljaki in ostale države. A misliš da bi šli od njih če bi bilo tako lepo kot govorite ruski troli ?
25.maj
27. 02. 2025 14.53
+8
torej, globoko v ta zadnji luknji smo, v to so nas pripeljale najprej človekove pravice