Slovenija > Črna kronika
13939 ogledov

Stotinam kriminalcev bomo kupili še letalske karte

Dob zapor
1/2
Boštjan Tacol
Lani smo iz Slovenije izgnali 270 tujcev, seveda na stroške davkoplačevalcev.

Alžircu Fatahu Rašidu Adauriju so slovenske oblasti zavrnile prošnjo za mednarodno zaščito, a kljub temu ga bomo davkoplačevalci gostili 16 let in sedem mesecev. Na toliko je bil obsojen zaradi poskusa umora in poškodovanja tuje stvari, potem ga bomo za pet let izgnali iz države.

Če bosta spoznana za kriva, bosta iz Slovenije zagotovo odstranjena tudi Maročana, osumljena novembrskega spolnega napada na dekle na ljubljanskem Taboru. Tako kot so ta ukrep izrekli tudi njunemu rojaku Aliju Safiniju, ki je bil zaradi dveh posilstev študentk novembra lani obsojen na 15 let aresta.

Največ je tihotapcev migrantov

Toda večina tujcev ne biva v naših zaporih zavoljo kaznivih dejanj zoper življenje in telo, tatvin, ropov in spolnih prestopkov, ampak tihotapstva migrantov. Konec decembra je bilo med 1700 zaporniki kar 617 prevoznikov prebežnikov, več kot tretjina, trenutno je po podatkih, ki smo jih pred dnevi prejeli od Ursiksa, zaprtih tujcev kar 815, in to iz 61 držav.

Večini je bila ob zaporni kazni izrečena stranska sankcija izgona tujca iz države - leta 2022 kar 351 zapornikom. Tudi ta na naše stroške. In kako poteka? 

"Po prestani kazni policija prevzame tujca, privede do državne meje in napoti iz območja Republike Slovenije. Če ga ni mogoče takoj odstraniti, ga v skladu z zakonom nastani v Center za tujce, od koder se nadaljuje postopek njegove odstranitve," nam je pojasnila Maja Ciperle Adlešič z generalne policijske uprave.

Če nočejo iz države, dobijo spremstvo

Zanimalo nas je tudi, na kakšen način domov pošljejo izgnanca, kdaj prejme vozovnico za avtobus, vlak oziroma letalsko karto. Sploh slednja utegne biti draga, saj ljubljansko letališče ravno ne slovi po vseevropskih in svetovnih povezavah. "Oddaljenost ni kriterij, ki bi vplival na način prevoza. Če se tujca odstranjuje v katero od oddaljenih tretjih držav, pa se prek evropske agencije Frontex (Evropska agencija za mejno in obalno stražo s sedežem v Varšavi, op.a.) rezervira in kupi letalska karta, tujca pelje na letališče in na tak način odstrani iz države," je nadaljevala Ciperle Adlešičeva.

Vsi se ne strinjajo z izgonom in bi najraje ostali v Sloveniji: "V takšnem primeru se tujca odstrani prisilno s spremstvom do matične države." Ima pa tujec še eno možnost: "Če poda namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito, se ga preda v nadaljni postopek delavcem ministrstva za notranje zadeve."

Tudi Hrvati in Italijani

Po podatkih, ki nam jih je posredoval republiški statistični urad, je bilo leta 2021 po prestani zaporni kazni izgnanih 46 tujcev, največ Romunov (8), Hrvatov (5) in Italijanov (4), sledili so Srbi (3), Nemci (3), tukaj so bili še Čehi, Madžari, Irci, Španci, Poljaki, Ukrajinci, Pakistanci (vsi po 2), ter po en Bolgar, Jordanec, Sirijec, Moldavec, Maročan, Nizozemec, Nigerijec, Makedonec in Kosovar.

Predlani jih je bilo odstranjenih veliko manj, le 25: po trije državljani Bosne in Hercegovine, Bolgari in Srbi, po dva Gruzijca, Madžara in Italijana, ter Afganistanec, Alžirec, Čeh, Francoz, Nemec, Latvijec, Romun, Rus, Makedonec in Kosovar.

Včasih 10 let izgona, zdaj pet

Toda to zdaleč niso vsi izgnani tujci. Številke, ki smo jih pridobili na generalni policijski upravi, so veliko višje: "Lani je bilo z območja Republike Slovenije skupno odstranjenih 270 oseb (največ državljanov Albanije in Bosne in Hercegovine), v letu 2022 225 (največ državljanov Bosne in Hercegovine) ter v letu 2021 179 (največ državljanov Pakistana)."

Takšni razliki v podatkih statističnega urada in policije botruje dejstvo, da so lahko izgnani tudi tujci, ki niso prestajali zaporne kazni, ampak so jim ta ukrep izrekli takoj, ko so jih zalotili pri različnih prekrških.

Nikjer pa nam ni uspelo izvedeti, kolikšni so stroški izgona. Vsekakor je mogoče sklepati, da visoki, in da naši uradniki, ki morajo organizirati prevoz, ne iščejo najcenejših vozovnic, konec koncev so tudi vezani na datume. Če tujec noče oditi prostovoljno, so tukaj kajpak še karte in dnevnice za njegovo spremstvo.

Pri stranskem ukrepu izgona pa je nekaj nerazumljivo. Kazni za tihotapljenje migrantov so se leta 2020 drastično povišale na najmanj tri in največ 15 let zapora, če je vpletena hudodelska združba, sankcija odstranitve tujca iz države pa lahko traja največ pet let, še ne tako dolgo nazaj, v tem tisočletju, je deset. Potem se izgnanci lahko vrnejo v Slovenijo, k preizkušenim poslom.

Komentarjev 17
  • Avatar Mehičanka76
    Mehičanka76 00:02 31.januar 2024.

    Grozno, da je za migranti, katerih preteklost je neznana, bolje poskrbljeno kot za domače ljudi.

  • Kmodri_ 21:57 30.januar 2024.

    Ceneje jih je izgnati, ko pa da imajo v zaporu brezplačno zdravniško pomoč. Mimogrede, a v zaporih beli tudi štrajkajo?

  • andrej084 20:48 30.januar 2024.

    Uvažajo probleme, nato se morajo s problemi ukvarjati, reševati in to tudi nekaj stane. To počnejo samo bedaki, ker je problemov veliko, je zgleda tudi bedakov veliko. A ni bolje, da se zaostri azilna zakonodaja, bo socialcev precej manj. Vlada, ...prikaži več kaj razmišljaš ali samo podrtije in pc- kupiješ, pa javna naročila za svojo mamo in prijatelje...