Mesto je glasno povedalo. In strastno verjelo. V veliki evropski preobrat. Za nove evropske četrtke. In vijoličasti so poskušali, kolikor le znajo in zmorejo. Toda naj so pripravili še takšen festival strelov, zadeli niso. Začetni gol Hammarbyja, ki je prišel že v 5. minuti, jih je resda samo še bolj podžgal. Toda najbolj konkretno se je stresla dvakrat prečka. Večina ostalih strelov je šlo mimo gola.

Toda Hammarby je bil predvsem ultimativni test za premešano, sestavljajoče se moštvo. Simona Rožmana pravzaprav šele zdaj po testu, imenovanem Hammarby, ki je slavil tudi v Ljudskem vrtu (0:1), čaka pravo delo. Maribor zdaj dobro ve, kje so njegovi limiti. V Evropi. Ni pa nezanamerljivo, da si je moštvo kljub izpadu in porazu zaslužilo aplavz in silovito podporo. Kot vodilno moštvo lige, ki gre v nedeljo na derbi v Stožice k Olimpiji.

Začela Šturm in Požeg Vancaš

Očitno je Rožman dobil dovolj dobro lekcijo na Švedskem prejšnji četrtek, ko je začel z Andrejem Kotnikom in Ninom Žugljem v sprednjem delu, v obrambi pa še z Ilijo Martinovićem, ko Nemanja Mitrović še ni bil nared. Zdaj ne tvega, spredaj je spet sam Marko Alvir, ki še čaka na prvi gol (igra tretjič), levo bo Rudi Požeg Vancaš in desno Danijel Šturm, ki kaže največ napadalnega apetita.

Sredino bodo čuvali Jan Repas, Blaž Vrhovec in Aleks Pihler, v obrambo se vrača na levo stran Vid Koderman. Ostalo po pričakovanjih: v vratih Ažbe Jug, v osrčju obrambe še Robert Voloder in na desni strani kapetan Martin Milec.

Švedi zabili že v 5. minuti

Začetek je bil glasen v Ljudskem vrtu. Toda kljub podpori je Hammarby že v peti minuti pripravil bliskovito akcijo, raztegnil vijoličaste vzdolž igrišča od obrambe preko sredine. Žogo je na odprtem prostoru dobil David Accam, krenil v duel, nasmodil Nemanjo Mitrovića in zadel od vratnice po tleh. Reakcija Ljudskega vrta? “Ni predaje” in veliki aplavzi domačim “pubecom”.

In zaleglo je. Maribor je skušal stiskati zlasti preko Rudija Požeg Vancaša, ki je nato vračal žogo v sredino. Toda streli od tam so bili blokirani. Drugače je bilo v 19. minuti, ko je Vid Koderman dobil odbitek, si nastavil žogo, močno pomeril, ampak žoga je šla za las čez prečko. Vzdušje v Ljudskem vrtu je paral španski sodnik Juan Martinez Munuera, ko je na igrišče ob kartonu Danijela Šturma priletela tudi kozarec pijače.

Čakanje na zadetek, prečka Vrhovca

Nato se je vijol’čni naval ustavil. Maribor je iskal igro, ampak Švedi so zaprli utečene poti, ponudili nekaj prostora le ob strani. Pozna se, da vijoličasti več rešitev kot po levem boku nimajo, desna stran je bila povsem zaprta, rešitev so bili le streli od daleč ali globinske žoge. Hammarby pa je varno prežal in računal na še kak protinapad.

Ampak do polčasa so vijoličasti pripravili konkretno akcijo iz desne. Prej nevidni Šturm je dobro našel prostor in še bolje Blaža Vrhovca. Pritekel je na žogo, z občutkom pomeril, toda zadel – prečko. Polčas, kjer je Maribor bil pri žogi in imel pobudo, toda pot do gola je bila sila zapletena.

Drugi polčas na glavo!

Popuščanja v nadaljevanju ni bilo. Maribor je takoj pritisnil, ampak je tvegal, kar se je pokazalo takoj, ko je Ludwigson po predložku z leve v kazenskem prostoru od blizu zgrešil, ki bi bržkone dokončal dvoboj. Vijoličasti so poskušali v nadaljevanju z visokimi žogami in tako je že v 50. minuti na glavi imel morebitni remi Aleks Pihler. Dober strel z glavo, dvakratni strelec v nedeljo proti Domžalam, vendar tudi to mimo vratnice.

To je bil šele začetek. Nič več niso imeli izgubiti, šli so na glavo. Tako je Martin Milec pomeril z razdalje že kmalu zatem, oster, zavit strel, vratar Dovin prekratek, a je Švede še drugič rešila prečka. Milec je bil povsem odkrit takoj zatem, a so vijoličasti odlašali in je njegov strel šel čez gol.

Trojna menjava Rožmana za čudež

Že v 55. minuti je Rožman naposled reagiral in v igro poslal Gregorja Sikoška, Nina Žuglja in Žana Vipotnika. Da bi s potezo več kdorkoli zmogel karkoli poskrbeti za vsaj priključek v dvoboj. Maribor je namreč imel žogo, pobudo, toda zmanjkovalo je pri zaključku. Marko Alvir je bil naslednji s strelom z razdalje, izven kazenskega prostora je tudi on skušal najti pot do gola, a je meril mimo.

Bolje je spet pomeril Vrhovec, za ta strel se je moral Oliver Dovin iztegniti, kolikor je dolg. Snedel je strel in ga odbit v kot, pisala se je že 65. minuta. Novo zaključno žogo so imeli Švedi, vendar je bil strelec hat-tricka na prvi tekmi Astrit Selmani za las meril mimo iz obrata.

Karkoli, samo da bi padel tisti prvi…

Že tako ali tako je tekla voda v grlo, ko je v 78. minuti Nino Žugelj z glavo od blizu tik pred golom nabil v tla in zadel soigralca Vipotnika. Žoga pa ni in ni hotela v gol. Dodatno pa je lahko Rožman spoznal, da so predložki Gregorja Sikoška mnogo bolj konkretni in nevarni. Toda Švedi so postavili strnjen blok, razen s streli skorajda ni šlo drugače, spet je poskusil Alvir, a tudi to je šlo čez gol. Enako je storil tudi Jan Repas, ko si je priboril strel vsaj na robu kazenskega prostora. Festival strelov, toda brez zadetkov. Razlika v kvaliteti je pač bila očitna. Maribor zdaj ve, kje je njegov limit. Vsaj ko gre za Evropo do naslednjega leta. Nekaj se bo pa lahko, če ne moral iz te tekme naučiti tudi Simon Rožman.

Maribor – Hammarby 0:1 (0:1)*

Strelec: 0:1 Accam (5.)

Povratna tekma 2. kroga kvalifikacij UECL (prva 3:1 za Hammarby)

Stadion: Ljudski vrt, 5.025 gledalcev

Vreme: Vroče, jasno; igrišče: tekoče

Sodnik: Juan Martinez Munuera (Španija) – 5, rumeni karton: Šturm, Milec; Outtara.

Maribor: Jug 6, Milec 6, Mitrović 5, Voloder 6, Koderman 5 (56. Vipotnik), Vrhovec 6 (80. Makoumbou), Pihler 6 (56. Sikošek), Repas 6, Požeg Vancaš 6 (56. Žugelj), Šturm 6, Alvir 6. Trener: Simon Rožman 6.

Hammarby: Dovin 7, Paulsen 7, Fenger 7, Fjoluson 7, Jeahze 6, Bojanič (58. Amoo 6), Andersen 7 (88. Swedberg), Aimar Sher 7, Accam 7 (46. Ouattara 6), Ludwigson 6, Selmani 6 (71. Khalili). Trener: Miloš Milojević 7.

Igralec tekme: David Accam (Hammarby)