Tujina

Grške oblasti glede prisluškovanja poslancu za informacije zaprosile EP

Atene, 17. 08. 2022 13.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
3

V Grčiji se poglablja afera s prisluškovanjem, ki so jo poimenovali kar "Predatorgate". Po tem, ko je grški evroposlanec in opozicijski voditelj Androulakis ugotovil, da je bila na njegov mobilni telefon nameščena vohunska programska oprema, so grški preiskovalci zaprosili Evropski parlament za podatke o tem. V EP se vrstijo tudi pozivi k odločnejšemu odzivu glede prisluškovalne afere, ki pretresa Grčijo.

Pametni telefon
Pametni telefon FOTO: Profimedia

Evropski parlament (EP) je od grških oblasti prejel zahtevek glede informacij o tem, da naj bi voditelju stranke PASOK Nikosu Androulakisu nezakonito prisluškovali s pomočjo vohunske programske opreme Predator. Domnevni poskus vohunjenja je vodja opozicijskih socialistov prijavil v začetku meseca, še pred njim pa sta isti sum prijavila tudi dva novinarja. 

Androulakis, ki je sicer tudi grški poslanec v Evropskem parlamentu, je ugotovil, da je tarča prisluškovanja, ko je dal iz previdnostnih razlogov konec junija v Evropskem parlamentu pregledati svoj telefon. Parlament je namreč po odkritju afere z vohunsko opremo Pegaz, ki je podobna Predatorju, svojim članom omogočil pregled naprav. Omenjena oprema omogoča vdor v prenosne telefone, od koder lahko nato pridobi podatke ali pa aktivira kamero ali mikrofon.

Nikos Androulakis
Nikos Androulakis FOTO: Profimedia

Skupina socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu je predsednico parlamenta Roberto Metsola pozvala k odločnejšemu odzivu na afero "Predatorgate". Metsola sicer prihaja iz desnosredinske skupine EPP, kamor sodi tudi stranka Nova demokracija grškega premierja Kiriakosa Micotakisa, ki naj bi bil v ozadju prisluškovalne afere. Evropska S&D je opozorila na to povezavo v objavi na Instagramu: "Morda je gospa Metsola zvesta kolegu iz EPP Kiriakosu Micotakisu?"

Grška vlada sicer ves čas zanika uporabo vohunske programske opreme Predator. 

Tiskovni predstavnik Metsole je dejal, da je predsednica parlamenta ponosna na vlogo, ki so jo odigrali strokovnjaki za kibernetsko varnost EP pri odkritju zlonamerne programske opreme Predator. "Nezakonit nadzor nad komunikacijo poslancev je nedopusten in za to ni opravičila," je povedal za Politico. "Takšnih kršitev načel in vrednot, ki so osnova našega demokratičnega sistema, ni mogoče tolerirati, ne glede na to, v kateri državi članici se zgodijo," je poudaril. 

Tiskovni predstavnik je izpostavil tudi delo parlamentarnega preiskovalnega odbora o vohunski programski opremi Pegasus (PEGA), ki so ga ustanovili lani. Kot pravi, uživa PEGA popolno zaupanje Metsole, da bo izvedel temeljito preiskavo obtožb in s tem prispeval, da se bodo takšne nezakonite prakse končale. Službe parlamenta za kibernetsko varnost pa po njenih besedah delajo na tem, da bi zagotovile ustrezno zaščito in pomoč poslancem pred tovrstno vohunsko programsko opremo.

Finančni novinar Tanasis Koukakis, ki je bil prav tako tarča vohunske programske opreme, je v torek svojo plat predstavil tožilcu vrhovnega sodišča Isidorosu Dogiakosu, ki vodi kriminalistično preiskavo glede prisluškovanja. 

"Micotakisova vlada je z amandmajem, sprejetim maja 2021, vsem Grkom v bistvu odrekla pravico, da od odgovornega oddelka in regulatorja za zasebnost komunikacij izvedo, če so bili nadzorovani zaradi nacionalne varnosti. In na tak način so preprečili vam, preprečili meni in celo njihovim političnim nasprotnikom, kot je Nikos Androulakis, da bi izvedeli, ali so jih nadzorovali. Ko gre za novinarje, bi bilo napačno sklepati, da sem bil edini, ki so ga nadzorovali," je dodal po poročanju grškega portala Ekathimerini

Grški novinar Tanasis Koukakis
Grški novinar Tanasis Koukakis FOTO: Profimedia

Prisluškovalna afera je sprožila val ogorčenja in množičnih protestov v Grčiji. V luči afere z domnevnim prisluškovanjem je nato v začetku meseca odstopil vodja grške obveščevalne službe Panagiotis Kontoleon, ki je na čelo obveščevalne službe stopil leta 2019, ko je Micotakisova konservativna stranka zmagala na volitvah. 

Vodja grške obveščevalne službe je priznal, da je prisluškoval Koukakisovemu telefonu, a da je to počel na zakonit način, z uporabo lokalnih komunikacijskih podjetij.

Isti dan je s položaja odstopil tudi generalni sekretar v kabinetu premierja Grigoris Dimitriadis, sicer Micotakisov nečak, ki sta ga preiskovalna spletna portala Reporters United in Inside Story pred tem obtožila povezav z domnevnim vohunjenjem. 

Razkritje uporabe vohunske programske opreme za nadzor nad političnimi nasprotniki, opozicijo, borci za človekove pravice in preiskovalnimi novinarji je razburilo javnost v Savdski Arabiji, ZAE, Bahrajnu, Indiji, Izraelu, Maroku, Španiji in drugih državah. Več poročil je namreč razkrilo, da so številne vlade in njihove obveščevalno-varnostne agencije uporabljale vohunsko opremo Pegasus, ki jo je razvilo izraelsko podjetje NSO. 

Predator je podobna programska oprema, ki omogoča vdor v mobilne telefone, od koder nato lahko pridobi podatke ali pa aktivira kamero in mikrofon.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Moj boj.
17. 08. 2022 14.54
+1
Zakaj je bil Ivan v Izraelu v podjetju,ki izdeluje prisluškovalne programe,komu in kdaj je prisluškoval?
proofreader
17. 08. 2022 14.43
+4
Naj preverijo še telefone na policiji in NPU, informacije redno uhajajo.
olafur
17. 08. 2022 14.21
+3
Politika je pokvarjena v dno duše, s pomikanjem v desno pa se vse skupaj pomika proti fašizmu.