Slovenija

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

Naklo, 18. 03. 2025 12.15 | Posodobljeno pred 12 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA, A.K., M.P.
Komentarji
304

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Grozljive razmere
    04:44
    Iz 24UR: Grozljive razmere
  • Iz SVETA: Filipinci v nehumanih pogojih
    02:45
    Iz SVETA: Filipinci v nehumanih pogojih

V Sloveniji se po besedah predsednika Konfederacije sindikatov 90 Slovenije (KS 90) Damjana Volfa srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi: "Žal pa se srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile."

Da se kršitve tako iz naslova delovne zakonodaje kot tudi varnosti in zdravja pri delu in s tem osnovnih človekovih pravic iz leta v leto povečujejo, po njegovem pričajo tudi podatki inšpektorata za delo. Zelo dober primer izigravanja delovne zakonodaje in s tem tudi slabljenja delavske moči so razmere v dejavnosti javnega cestnega potniškega prometa, je povedal.

Voznik avtobusa
Voznik avtobusa FOTO: Shutterstock

"Javni cestni potniški promet je po več kot desetletju leta 2023 končno prišel do tega, da se je zakonito izbralo koncesionarje, ki opravljajo gospodarsko javno službo prevoza potnikov. Z julijem 2024 je ta koncesija, ki velja pet let, tudi stopila v veljavo," je spomnil in dodal, da so delodajalci s tega naslova prišli do stalnega vira financiranja, kar je bil v preteklosti vedno izgovor, da niso zviševali osnovnih plač voznikom.

"Sedaj, ko pa imajo to varnost, pa se dejansko srečujemo s tem, da so se namesto, da bi šli v obljubljeno povišanje osnovnih plač voznega osebja, poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile s Filipinov," je dejal.

V sindikatih sicer pozdravljajo, da so ti zaposleni neposredno s pogodbo o zaposlitvi v podjetju, a so po Volfovih opozorilih sporne agencije, ki jim prepustijo skrb za bivalne pogoje in integracijo. "To je sploh izrazita rak rana vseh ekonomskih migrantov, ki prihajajo z drugega kontinenta," je dejal.

Skupina filipinskih delavcev živi v vlažni hiši skoraj brez ogrevanja 

Slabe razmere, v katerih živi skupina filipinskih delavcev, so v ponedeljkovem Tedniku razkrili na TV Slovenija. Skupina 11 Filipincev je v Slovenijo prišla z delovnim dovoljenjem, preizkusno obdobje pa opravljajo pri podjetju Arriva kot vozniki avtobusov. "Na stenah je plesen, v edini kopalnici teče voda, če pa priključijo električni grelec, ostane cela hiša brez elektrike," je razmere v katerih so nastanjeni filipinski vozniki avtobusov na novinarski konferenci opisal Damjan Volf.

Za njihovo integracijo in nastanitev naj bi skrbela kadrovska agencija Workforce, ki ji plačujejo med 200 in 230 evrov na mesec za namestitev v vlažni hiši skoraj brez ogrevanja. Na voljo imajo je zgolj manjša peč na drva. V prvem mesecu so prejeli okoli 600 evrov, v drugem mesecu pa 1000 evrov.

Iz agencije Workforce so za TV Slovenija sporočili, da imajo delavci dostojne pogoje za življenje in delo. V podjetju Arriva pa so zapisali, da si prizadevajo za zagotavljanje primernih bivalnih pogojev za vse zaposlene, ki so prišli iz tujine. "Pričakujemo, da Workforce zagotavlja primerne bivalne pogoje, zato bomo od njih zahtevali pojasnila in ustrezne ukrepe," so dodali.

Kot je na novinarski konferenci še izpostavil Volf, se dobički gospodarskih družb v zadnjih letih izrazito povečujejo, kar bi po njegovih besedah moralo pomeniti, da imajo delavci v Sloveniji pravico do dostojnega plačila ter pravico, da delo opravljajo v varnih in zdravih delovnih pogojih.

Še toliko bolj so po njegovih besedah na udaru ekonomski migranti, ki prihajajo s trebuhom za kruhom. Sindikati ugotavljajo, da so ti pripeljani v Slovenijo "vsaj z lažnimi obljubami", tu pa opravljajo delo za izjemno nizko plačilo v pogojih, ki sodijo v preteklo stoletje. "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi, kot na zakonito posredovanje," pa je ocenil Volf.

Bi morala javni potniški promet prevzeti država?

Kot je dodal častni predsednik Sindikata voznikov avtobusov Slovenije Endre Mesaroš, ima v Sloveniji nekaj več kot 13.000 ljudi izpit kategorije D, medtem ko je voznikov avtobusov nekaj čez 3000. Prepričan je, da bi se večina, ki so ta poklic že opravljali vrnila, a da so ga zapustili zaradi nedostojnega plačila in nevarnih ter nezdravih delovnih pogojev: "Z uvozom delovne sile iz tujine se razmere ne bodo, ampak bo težava ostala še naprej."

"Že enostavna matematična operacija odštevanja zelo jasno pove, da je v naši državi 10.000 voznikov, ki imajo vozniški izpit D-kategorije, ki so bolj kot ne v nizkem štartu in so v preteklosti zagotovo opravljali ta plemeniti poklic, zavoljo nedostojnega plačila ter nevarnih in nezdravih delovnih pogojev v dejavnosti pa so ga v preteklosti zapustili," je dejal Volf.

Avtobus družbe Arriva
Avtobus družbe Arriva FOTO: Bobo

Po Mesaroševem mnenju bi morala sicer javni potniški promet prevzeti država, če želi, da bo učinkovit. "Trenutni delovni pogoji in plačilo so katastrofa, z uvozom delovne sile pa se razmere ne bodo izboljšale. Čez leto bodo delavci iz tujine ugotovili, da lahko za enako opravljeno delo v Italiji ali Avstriji zaslužijo dvojno, in bodo odšli," je prepričan.

"Ne morem se znebiti občutka, da se naši politiki, predvsem na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kot tudi na obeh pristojnih ministrstvih, za okolje, prostor in energijo ter za infrastrukturo, slepijo, da je uvoz tuje delovne sile v dejavnosti javnega cestnega potniškega prometa, pa upam si trditi tudi drugje, postal bližnjica delodajalcev za kovanje še večjih dobičkov, v pretežni meri pa to pomeni izraziti socialni dumping," je dejal.

Poudaril je še, da, četudi minister za delo verjame, da tuji delavci niso socialni dumping, ministrica za zunanje zadeve pa zagotavlja, da bo za tuje delavce dobro poskrbljeno, "realnost prinaša življenjske pogoje iz nekega drugega tisočletja, plesen na stenah in plačilo, ki komaj omogoča preživetje, kaj šele pomoč svojim družinam, kar je temeljni razlog za to, da ti ljudje sploh pridejo k nam".

Po Volfovih besedah je pri kakršnemkoli uvozu tuje delovne sile ključno, da se delavcem zagotovijo enaki delovni pogoji, enaka usposobljenost in da kakovost javnega cestnega potniškega prevoza ne nazaduje. Od pristojnih pričakujejo odločnejše ukrepanje.

Ministrstvo v pripravo ukrepov za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev

Da tuji delavci, ne zgolj Filipinci, pogosto živijo v nemogočih razmerah ter v večini primerov prejemajo minimalno plačilo za delo, ki traja dlje od polnega delovnika, je dejstvo, s katerim so na ministrstvu za delo seznanjeni. Kot so povedali za STA, pripravljajo možen nabor ukrepov, s katerimi bi kaznovali kršitelje.

"Opažamo tudi, da so nekatera podjetja, ki nudijo plačila pod pragom tveganja revščine in slabe delovne pogoje ter posledično na evropskem ali balkanskem trgu ne najdejo delavcev, na modelu uvažanja delavcev iz Azije utemeljila celo svoje poslovne modele," so povedali na ministrstvu.

Kot so pojasnili, ta trend spremljajo že nekaj časa in pripravljajo možen nabor ukrepov, s katerimi bi primerno kaznovali kršitelje ter končali prakse socialnega dampinga, ki da so jih delodajalci v preteklih letih množično uporabljali. "Ministrstvo za delo najostreje obsoja vse delodajalce, ki nelegalno izkoriščajo tuje delavce in s tem v državi izvajajo socialni damping," so sklenili.

Slovenija je s Filipini sicer minuli teden podpisala memorandum o soglasju med državama o sodelovanju na področju dela, katerega cilj je zagotovitev in spodbujanje dostojnega dela, ki bo temeljilo na varnem in pravičnem zaposlovanju Filipincev v Sloveniji. Je pa memorandum precej okviren dokument, v katerem državi izražata namero o sodelovanju.

Generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc je v začetku marca poudarila, da je namen dogovora med stranema vzpostavitev "kontroliranega procesa delovnih migracij v izogib izkoriščanju". "Naš namen je dejansko preprečevati izkoriščanje in nezakonite poslovne prakse," je opozorila in dodala, da bi se s tovrstnim sodelovanjem držav preprečilo, da Filipinci posrednikom plačujejo za prihod na delo v Slovenijo. TV Slovenija je namreč nedavno razkrila, da za to odštejejo več tisoč evrov.

V Sloveniji trenutno dela okoli 400 Filipincev.

V Workforce trdijo, da so poskrbeli za dostojne pogoje za življenje in delo

Medtem, ko je avtobusno podjetje obsodilo slabe razmere in zahtevalo takojšnje ukrepe, pa v kadrovski agenciji Workforce, katere lastnik je nekdanji kranjski župan Boštjan Trilar, trdijo, da so ob integraciji poskrbeli tudi za dostojne pogoje za življenje in delo enajsterice.

Kot poroča MMC, so sicer v agenciji Workforce sporočili, da so skupino delavcev v hišo nastanili decembra lani, pri čemer so notranjost hiše prenovili. Položeni naj bi bili novi laminati in urejena nova elektroinštalacija, zamenjana naj bi bila tudi okna in prebeljeni bivanjski prostori, tudi ogrevanje vseh prostorov naj bi zagotovili. "Hiša je bila ob predaji filipinskim delavcem ustrezno urejena za dostojno bivanje in je zagotavljala primerne življenjske pogoje," zagotavljajo.

Za trenutno stanje hiše naj bi izvedeli šele iz prispevka v oddaji Tednik. Pravijo, da jih je videno, tudi njih negativno presenetilo ter da so nemudoma začeli urejanje nastale situacije. "Filipinskim delavcem smo se za razmere opravičili, obenem pa smo takoj uredili drugo namestitveno kapaciteto, v katero bodo vsi delavci preseljenih v roku dveh dni," so povedali za MMC.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (304)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jimi1
19. 03. 2025 11.44
+2
Če ne bi imeli domačini rešenih stanovanjskih problemov nam ne bi od teh bornih plač tudi za golo preživetje ne ostalo... Do leta 2005 se je z plačo še dalo priti do nepremičnine npr hiše ali stanovanja po zem času pa vecinoma ne. Plače pa za zamisliti majhne. Če bi za najem dali npr vsaj 600 do 800 eur bo bili tudi z povprecjem pravi reveži... Kako šele v primeru minimalnega dohodka?
Smuuki
19. 03. 2025 10.59
+2
Čisto na koncu pojdimo s kamero še po slovenskih domovih kjer tudi prebivajo ljudje. Takih prizorov je v starejših hišah po podeželju na tisoče. Zakaj jih nihče ne vzame v bran? Se ti ljudje res nikomur ne smilijo? Nizke plače, še nižje pokojnine so jih pahnile v tako stanje. Kaj smo naredili za njih? Nabili smo jim davek na nepremičnine za nagrado. Vse hiše so ocenjene od zunaj. Taki prizori so realnost slovenskih domov in so očem prikrite. Ja dragi novinarji in ja dragi politiki. Lepo da ste pozorni do tujcev, bi bilo pa pošteno da bi malo pogledali tudi za tiste ki davke plačujejo in živijo v bistveno slabših razmerah. Pojdite malo po slovenskem podeželju kje so ostali ostareli. Odprtih ust se boste vračali v prestolnico
Trikrat cepljen
19. 03. 2025 10.54
+2
Večino teh delavcev agencije posredujejo v tujino, kmalu za tem, ko jim tu uredijo status.
Smuuki
19. 03. 2025 14.37
+2
Preverjena pot. Tu se naučijo delat potem pa nemčija, avstrija za normalno plačo. Zdaj pa to dopovej levaštvu
Smuuki
19. 03. 2025 10.42
+4
Popolnoma zgrešena politika že od osnovnošolskega izobraževanja naprej. V javnosti smo ustvarili javno mnenje da so določeni poklici manjvredni. Hodi v šolo da ti ne bo treba delat je druga laž. Dovolj nas je da vse delo opravimo sami. Podpiramo lenobo in uvažamo tujo delovno silo da dela namesto nas. Ko ukinemo zgrešene social transferje so davki takoj nižji, bistveno nižji in ta denar prestavimo v osnovno plačo ki bo bistveno višja. Kar naenkrat se bo vse spet splačalo. Vse do takrat bomo pa samo tonili. Vedno več tuje delovne sile vedno nižji standard in ne višji kot nam lažejo danes. Vsako delo je častno tudi voziti avtobus. To brez težav opravijo naši fantje samo res pa je da ne za 1000€. Dajmo jim 2000€ pa je še vedno bistveno ceneje kot to kar počnemo danes.
Smuuki
19. 03. 2025 10.35
+2
To je pa pojem poceni delovna sila. To je čisto zavajanje. Eno je plača s katero se zavaja in to zavestno zavaja. Ko bi domačim dali še enkrat večjo plačo je ceneje kot podplačani tujci. Zakaj? Domači imajo stanovanjske probleme že vsi rešene. Spretno so prikriti vsi social transferji ki jih domačim ni treba dati tujci so pa zaradi njih upravičeni. Tudi davkoplačevalski denar je naš denar. Ko sešteješ vse je poceni delavec najdražji. Je pa skupen seštevek skrit v razdrobljene vire prihodkov ni na enem mestu na plačilni listi. Zaradu prihoda tujcev so premajhni vrtci, šole, zdravstveni domovi to vse je treba plačat. Je nizka plača res tako poceni? Ne ni.
Omizje
19. 03. 2025 09.13
+3
delo preko agencije je primerljivo zvodništvu ta dejavnost je pa po naši zakonodaji KAZNIVA
123soba
19. 03. 2025 08.34
+2
Trilar naj gre stanovat v to hišo...
Jimi1
19. 03. 2025 08.16
+1
Najslabše je bilo živeti v Berlinu v Zosnu... Slaba plača in življenje 4rih v garsioneri za 2 osebi max. Na koncu je po glavi odtrgal za 6 dni cca 800Eur, nič plačal in se žali Bogu... Čez 2 leti me je pa klical če bi hotel še delati zanj in kako je fino živeti v tujini na terenu... Kot bi živel v zelo črni komediji... In to ta država pri agencijah podpera?
iziizi
19. 03. 2025 08.00
+15
TREBA JE REČI BOBU BOB IN POVEDAT DA PRI NAS LJUDJE NAŠI KI SO DELALI 40 LET ŽIVIJO V SLABŠIH RAZMERAH ,MOJA STARŠA SMO 10 LET SKUPAJ ŠPARAL DENAR DA SMO NAREDILI KOPALNICO KI JE BILA UNIČENA TAK DA NE GLEDAT SAMO TUJE DELAVCE ,AMPAK ZAČNITE GLEDATDOMAĆE LJUDI KI IMAJO 370 EUR INVALIDSKE PENZIJE IN SO BOLANI IN SI NE MOREJO POMAGAT TO JE OBRAZ RESNIĆNE SLOVENIJE .SLOVENIJA MOJA DEŽELA
ii
19. 03. 2025 08.40
+2
Ne da zagovarjam take življenjske razmere, ampak vedno so imeli priseljenci več pravic kot mi. Potem se pa še sprašujejo, od kod nestrpnost do tujcev. Res je, kup Slovencev živi v mnogo slabših razmerah.
oxxo
18. 03. 2025 21.52
+0
Bojkotirat ARRIVO pokvarjen delodajalec. Nič niso vedeli... pa kaj še. Hiša je bila na začetku v redu?! Resno. 80 l bojler zabasan s kamnom za 11 ljudi? Se hecate?
Morgoth
19. 03. 2025 08.03
+7
Bojkotirat vse, ki zaposlujejo neevropske tujce!
oxxo
18. 03. 2025 21.50
+5
Sramota za Slovenijo. Ti ljudje niso sužnji. Tisti ki jih pripelje naj za njih poskrbi ali pa naj zamenja profesijo. Namesto posipavanja s pepelom in iskanja kako noben ni vedel (kar je LAŽ -ostalo bi kot je če ne bi nobinarji objavili). Kazensko ovadit in kaznovat. Kot Slovenca me je sram!
Bozjidar
18. 03. 2025 21.47
-3
Podjetja si jih uvažajo in izkoriscajo,Jansa pa se dere,da imamo begunce,
kiropraktik
19. 03. 2025 08.08
+3
To niso begunci! Begunci živijo brez dela in uživajo!
Ljubljancanka
18. 03. 2025 21.25
+4
Sramota, gospod minister Maljevac!!! Za parade ponosov gre milijone, da bi pa ZARES zascitili te uboge ljudi, vam pa vsem maha. Sramujem se da sem slovenka 🥺🥺
Bozjidar
18. 03. 2025 21.45
+4
Naj jih zasciti tisti,ki jih je pripeljal,torej Arrivo
bojer
18. 03. 2025 21.10
+6
Sindikati so bili nadvse aktivni, ko so nabavljali jabolka, krompir, organizirali izlete, sedaj, ko jih delavci "krvavo" potrebujejo, kje so???? Tu ni pomembno od kje so delavci in kaj delajo.
JAZsemTI
18. 03. 2025 21.04
+5
Zavrgli smo socializem, da lahko zdaj uživamo v revščini.
Smuuki
19. 03. 2025 20.41
+1
Hvala Bigu da smo ga zavrgli. Zakaj smo za zavrgli? Ker je juga propadla zaradi takega načina vodenja. Levaki uničijo vse kar v roke dobijo. Tudu bogata država je orerevna za njih. Oni bi vedno več razdelili sebi kot se dejansko ustvari. Polom, bankrot je samo vprašanje časa
9876543
18. 03. 2025 21.00
+11
V bistvu nekateri naši državljani, ki jih vidimo v vaših delovnih akcijah, živijo v veliko slabših pogojih, pa ni člankov u gor.
profi
18. 03. 2025 20.49
+8
V takšnih pogojih živijo in vozijo javna prevozna sredstva?
Busquets
18. 03. 2025 20.40
+25
Dragi sodrzavljani, evrope kot jo poznamo, za par 10let ne bo vec. Evropa masovno uvaza filipince in nepalce, zraven pa se stalen dotok muslimanskih migrantov. Slabo se pise evropskemu narodu.
fljfo
18. 03. 2025 20.38
+9
Drzava dovoli.
Darko32
18. 03. 2025 20.31
+10
V tem primeru vidimo miselnost sleparstva delavcev, katerega podpria tudi leva in desna politika tako, da ustvarja meglo. Za njimi pa stojijo sodišča in Policija, saj na ta način si poskušajo vsi polniti žepe. Še več tukaj vidmo nejasno politiko na področju primernosti bivalnih prostorov za delavce. Pri tem so se psotavili resni pomisleki na delovanje inšpekcijskih služb, saj nihče ni ukrepal in ugovotil ali so sploh priemrna za bivanje. Da je najbolj tragikomično po drugi strani cela pleada bleferjev dela na podkročju ocene tveganja na delovnem mestu in sočasno tukaj vidimo, da niti osnovnih standardov ni spoštovanih, kaj mora imeti neko stanovanje v opremi. Zato je ptorebno kaznovati lastnika tega objekta tako, da s edoloči nižja najemnina, saj roko na srce vsak sekret pa ni primeren za bivanje.