13. marca se obeta obravnava predloga zakona o gostinstvu. Zakon predvideva precejšnje spremembe na področju kratkotrajnega najema ter gostinstva. Del ključnih sprememb, ki se nanaša na gostinstvo, je povečanje kakovosti s strokovno kategorizacijo višjih kakovostnih kategorij, sprostitev urejanja rednega obratovalnega časa ter z uvedbo brezplačne pitne vode za goste iz javnega vodovodnega omrežja.
Prilagajanje obratovalnega časa med prazniki
Kot sta pojasnila državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež ter generalna direktorica za turizem Dubravka Kalin, se gostinstvo v Sloveniji sooča s kadrovsko stisko, zaradi česar je implementacija zakona ključnega pomena. Ta predvideva odpravo obvezne prijave rednega obratovalnega časa, ki bo posledično odpravila administrativna bremena za gostince in lokalne skupnosti.
Po novi ureditvi bo gostinski obrat obratoval v predpisanih časovnih mejah in po objavljenem urniku, ki ga bo lahko gostinec prilagajal potrebam. Lastnik gostinskega obrata bo prav tako imel razširjene možnosti obratovanja v podaljšanem obratovalnem času brez soglasja, kar pomeni, da bo lahko za določene dni v pravilnikih, kot so prazniki, spremenil delovni čas.
Zunanji ocenjevalci kakovosti, višja lestvica za turistične kmetije

Velika novost se obeta tudi na področju kakovosti, ki se povečini nanaša na nastanitve. Zakon namreč predvideva uvedbo sistema zunanjih ocenjevalcev za štiri in pet zvezdnične hotele. To pomeni, da ocenjevalec kakovosti nastanitvenih obratov ne bo smel prihajati iz iste hotelske verige oziroma nastanitvenega obrata, kot ga ocenjuje. Ocenjevalci bodo tudi deležni strokovne izobrazbe, ki bo vključevala izpit in strokovni nadzor.
V predlogu zakona so tudi uslišali zahteve Združenja turističnih kmetij ter uvedli novo najvišjo kakovostno kategorijo za turistične kmetije: 5 jabolk.
Brezplačna pitna voda
Gostinski obrati, priključeni na javno vodovodno omrežje, bodo imeli obveznost ponujanja brezplačne pitne vode gostom. Voda se bo gostu morala postreči na trajnosten način. Tako bodo gostinski obrati posledično promovirali Slovenijo kot destinacijo s čisto pitno vodo in zavezo trajnostnega turizma. Uvedba je prav tako skladna z usmeritvami in predpisi na področju zmanješvanja odpadkov iz plastike.
Za brezplačno pitno vodo v gostinskih obratih se je sicer lansko leto zavzela Zveza potrošnikov Slovenije, ki je pripravila tudi kampanjo na to temo. Takrat so vlado pozvali, naj s predpisom uredi, da morajo podjetja z dovoljenjem za prodajo hrane in pijače gostom omogočiti brezplačno pitno vodo iz pipe.
dezurni@styria-media.si
To bo turistov,zastonj voda,zastonj postrežba, razliko bomo pa mi pokrili na položnicah
SDS se trese od nemoči predlaganih zakonskih sprememb. Sedaj bodo šli v frontalno borbo tudi z diskreditacijo posameznikov. Urška K.Z je že neposredna meta. 1.oktober že zahteva njen takojšen odstop. In Rudar s svojo falango se bori za upokojence, ki… ...prikaži veči so največ škode prejeli v drugi Janševi vladi. Zbirajo pa podpise za referendumsko vprašanje o priviligiranih pokojninah, ki so jih v njihovem tretjem mandatu čez palec delili. To je bizarnost, ki nima meje..
Zastonj vode ni pa čeprav je iz vodovoda, ker se tudi tam voda plača, kozarec se mora oprati in postreči se mora. To je samo dobra volja gostinca, če to časti.