JUNIJA KONEC ČAKANJA NA DELO

Za DSO namenili milijone, a število postelj se ne bo povečalo, prej zmanjšalo (VIDEO)

V bolnišnicah je po podatkih vlade 252 oseb, od tega jih 78 potrebuje intenzivno zdravljenje.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Leon Vidic, Delo

Včeraj je bilo opravljenih 3.585 testov po PCR-metodi, pozitivnih pa je bilo 288 (osem odstotkov). Opravljenih je bilo še 33.625 ostalih testov. 

Aktivnih primerov je trenutno 4.613, poroča sledilnik covida 19.

V bolnišnicah je po podatkih vlade 252 oseb, od tega jih 78 potrebuje intenzivno zdravljenje. Štiri osebe s covidom so umrle.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je z 288 znižalo na 282. Država je sicer že v torek izpolnila pogoje za vstop v t. i. zeleno fazo epidemije, a je vlada na sredini seji večino ukrepov podaljšala.

{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1398213552205451265{/twitter


Vlada s stojnicami po vsej državi za promocijo cepljenja


Vladna kampanja v podporo cepljenju se je začela danes ob 11. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani. Vlada želi s postavitvijo stojnic v podporo cepljenju po vsej državi prebivalce informirati o cepivu, cepljenju, naročanju na cepljenje, hkrati pa odgovoriti na njihove morebitne dileme in strahove, so izpostavili na vladnem twitter profilu.




Čakanje na delo le še junija


Janez Cigler Kralj je poudaril, da smo stanje brezposelnosti kljub epidemiji ohranili na enaki ravni, kot je bila pred epidemijo. »Eden najpomembnejših ukrepov na trgu dela je ukrep povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo, zato je vlada še za en mesec, torej do konca junija, ta ukrep podaljšala. Zanj smo doslej namenili več kot 533 milijonov evrov«.

Predvidoma konec junija se bo ukrep čakanja za delo doma končal, zato v poletnih mesecih, ko je tudi manj zaposlovanja, pričakujejo rahlo rast brezposelnosti, a jeseni spet pričakujejo okrepljeno zaposlovanje.

Koliko delavcev je izgubilo delo v času epidemije? »Odpovedi so bile v okviru normalnih razmer. Vsakodnevno je bilo nekaj priliva in nekaj odliva. /.../ Je pa tudi nekaj projektov, ki omogočajo nekaj prekvalifikacij, da se delavca prekvalificira, preden se ga odpusti,« je dejal Cigler Kralj.

Slovensko gospodarstvo se sooča s pomanjkanjem delovne sile, je poudaril minister in dodal, da bo v prihodnje težav s kadrom še več.


Pomemben razpis za domove za starejše občane


Minister je opozoril na slabosti v DSO, kot sta slabo prezračevanje in preveliko število postelj v eni sobi. Z danes objavljenim javnim razpisom bodo zagotovili 93 milijonov nepovratnih evropskih sredstev za sofinanciranje infrastrukture v DSO oziroma za dvig standardov v obstoječih domovih. Število postelj se tako ne bo smelo povečati, je dejal minister.

Kot je pojasnil, je predmet javnega razpisa sofinanciranje investicijskih projektov, katerih namen je zagotoviti »prijazno in varno bivalno okolje uporabnikom socialnih storitev v primeru izbruha epidemije koronavirusa ali drugih nalezljivih bolezni«. Javni razpis ni namenjen krepitvi institucionalizacije in povečevanju kapacitet.

Cigler Kralj je omenil, da je ponekod v eni sobi tudi po pet postelj, kar pa se je v času epidemije izkazalo za slabo. Z javnim razpisom bodo tako zagotovili v sobi manjše število postelj, pri tem pa ne bodo smeli dograjevati novih prostorov za postelje.



O trenutnih razmerah v DSO je pojasnil, da so se, odkar imamo na razpolago cepivo, izrazito normalizirale. Okužb med stanovalci in med zaposlenimi je zelo malo. V zadnjem tednu je bilo pet okužb med stanovalci in pet okužb med zaposlenimi. »Zelo smo veseli tudi, da v zadnjem mesecu v DSO zaradi covida 19 ni umrl noben stanovalec. Kdor je bil cepljen ter se je okužil, je okužbo prebolel skoraj brez znakov bolezni,« je dejal Cigler Kralj.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije