Slovenija
1562 ogledov

Jeseni samotestiranje za vse šolarje, tudi mlajše?

šola koronavirus učenci Profimedia
Šole bodo teste za samotestiranje razdelile jutri.

"Skupaj z epidemiologi in svetovalno skupino smo se odločili, da bomo samotestiranje na osnovnih in srednjih šolah pilotno začeli že zdaj. Tako se bomo pripravili na morebitno poslabšanje epidemiološke situacije jeseni. Sistema tako ne bi postavljali takrat, ko bi nam tekla voda v grlo," pravi državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. 

Samotestiranje za nekatere dijake se bo začelo v ponedeljek, 24. maja, samotestiranje za učence zadnje triade osnovne šole pa v začetku junija. "S samotestiranjem smo opolnomočili dijake in učence, da sami vplivajo na ugoden potek epidemije," pravi Vindišar. 

Kako bo jeseni, je odvisno od epidemije

Čeprav ravnatelji poudarjajo, da bi se moralo testirati čim več otrok, bo samotestiranje trenutno potekalo samo v zadnji triadi OŠ. "Glede odločitve, katera triada, sledimo priporočilom stroke, epidemiologi so marca in aprila ugotavljali izrazito veliko število okuženih otrok v zadnji triadi. Do konca tega šolskega leta bomo omejeni na to triado," razlaga Vindišar. "Zdaj gremo v prvi del poskusa, pilota, kako se bomo odločali v jeseni, je v veliki meri odvisno od epidemiološke situacije," pravi Vindišar. 
V Avstriji samotestiranje poteka v vseh razredih osnovne šole in je vstopnica v šolo. 

"Verjamem, da bo interes vse večji"

Samotestiranje bo prostovoljno in za tiste, ki se ne bodo želeli samotestirati, ne bo nobenih posledic, zagotavlja državni sekretar na MZ. Interes za samotestiranje je izrazila okoli petina učencev in dijakov, Vindišar pa sklepa, da je zdaj interesa več, saj šole že naročajo dodatne teste. "Verjamem, da bo interes vse večji z željo, da bi se izobraževanje dogajalo v šoli," pravi državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec.

Če je test pozitiven, je potreben potrditveni PCR test 

Šole bodo teste razdelile v petek, 21. maja. Samotestiranje bo potekalo doma, v nedeljo zvečer ali ponedeljek zjutraj, enkrat tedensko. "Logistično je bolje, da samotestiranje poteka doma, " razlaga Vindišar. Kot smo poročali, so na ministrstvu ugodili zahtevi ravnateljem, da samotestiranja potekajo doma. 
Če je test pozitiven, mora dijak o tem obvestiti svojega zdravnika, ki ga napoti na potrditveni PCR test. Do takrat mora ostati doma in čim bolj omejiti stike. Če je test pozitiven, mora o tem obvestiti šolo in svojega osebnega zdravnika. 

Samotestirajo se lahko samo zdravi

Vsak dijak, oziroma učenec bo prejel pet testov mesečno, samotestirajo pa se lahko dijaki, ki covida niso ptreboleli in niso cepljeni. Dijak mora biti zdrav, brez znakov okužbe dihal ali prebavil, v tem primeru naj pokliče v ambulanto osebnega zdravnika. Odpadni material, ostanke testa in uporabljene krpe je potrebno spraviti v plastično vrečko za smeti, jo tesno zapreti in po 72 urah vreči v zabojnik za mešane odpadke. 

 

Komentarjev 4
  • JZekspert 00:13 21.maj 2021.

    Ma nabijem vas na kujac s temi samo-testiranji otrok - otroci niso PROBLEM, A JE JASNO????? NEHAJTE SE IZŽIVLJATI, prekleti KORONA- FAŠISTI! DOVOOOOOOOLJ!!!!

  • 89943da6c76f273b8ff347bd3224d5d4e3bf388c 21:23 20.maj 2021.

    Očitno se bomo morali starši za naslednje leto samoorganizirat s privat šolami, ker to kar se je letos dogajalo v javnem šolstvu ni za nikamor in očitno temu ne bo konca.