Poklukar: Zakon o zagotavljanju investicij v zdravstvo postavlja dolgoročne okvirje

Predlog zakona o zagotavljanju denarja za investicije, ki v naslednjih desetih letih ureja porabo skoraj dveh milijard evrov na področju zdravstva, po oceni ministra Janeza Poklukarja postavlja dolgoročne okvirje slovenskega zdravstva. Zakonski predlog je vlada že poslala v DZ, poslanci SDS, NSi in SMC pa so vložili zahtevo za splošno razpravo.

Minister Janez Poklukar Foto: STA
Minister Janez Poklukar Foto: STA

LJUBLJANA > “Načrtujemo modernizacijo in optimizacijo zdravstvenega sistem, posodobitev zastarele infrastrukture, povečanje posteljnih zmogljivosti, zmanjšanje razdrobljenosti podpornih dejavnosti in obvladovanje visokih tekočih stroškov vzdrževanja,” je na današnji novinarski konferenci izpostavil minister za zdravje Janez Poklukar.

Predlog zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031, ki se po besedah ministra dotika vseh segmentov in nivojev zdravstva, naslavlja tudi težavo iztrošene opreme. Kot je dejal, je to rezultat premajhnega vlaganja v zadnjih desetletjih v infrastrukturo, ob 85-odstotni iztrošenosti opreme pa rešitev ni mogoče zagotoviti čez noč, zato je potrebno desetletno kontinuirano planiranje.

Iztrošena infrastruktura

Ob tem je izpostavil stanje v Univerzitetnih kliničnih centrih (UKC) Ljubljana in Maribor. “Klinična centra predstavljata steber slovenske medicinske stroke in brez ustrezne priprave infrastrukture v naslednjih letih ni mogoče pričakovati implementacije novih postopkov in načinov zdravljenja ter novih zdravil. Infrastruktura na vsakem koraku je iztrošena do te mere, da je težko zagotavljati varno zdravljenje,” je opozoril.

Za naložbe v obeh univerzitetnih kliničnih centrih predlog zakona tako predvideva 763 milijonov evrov v naslednjih desetih letih. Poleg predvidenih naložb v obeh UKC so te predvidene tudi v splošnih in specialnih bolnišnicah, porodnišnicah in psihiatričnih bolnišnicah.

Številne psihiatrične bolnišnice so zaradi stigmatiziranega področja duševnega zdravja namreč umaknjene v prostore, ki še komaj ustrezajo pogojem opravljanja zdravstvene dejavnosti. Zato, kot je dodal minister, potrebujejo pogoje, v katerih bodo bolnikom zagotavljale varno, kakovostno in pravočasno pomoč.

Denar iz različnih virov

Za splošne in negovalne bolnišnice ter negovalne domove predlog zakona predvideva sredstva v višini 557 milijonov evrov, za specialne bolnišnice 214 milijonov evrov, za psihiatrične bolnišnice 50 milijonov evrov, za porodnišnice 26 milijonov evrov in za primarno zdravstvo 50 milijonov evrov.

Cilj je dolgoročna vzdržnost infrastrukture zdravstva, pa tudi zadostno število ustrezno usposobljenega kadra, ki bo lahko odgovor na potrebe starajočega se prebivalstva. Za obe medicinski fakulteti je tako predvidenih 200 milijonov evrov v naslednjih desetih letih, za ostale zdravstvene izobraževalne procese pa 50 milijonov evrov.

Zakon predvideva črpanje denarja iz različnih virov, med drugim tudi iz evropskega načrta okrevanje in odpornosti, kohezijske politike ter proračuna.


Najbolj brano