Začetek sodnega postopka proti AstraZeneci

Na sodišču v Bruslju se je medtem začel postopek v tožbi Evropske unije proti britansko-švedski farmacevtski družbi AstraZeneca zaradi neizpolnjevanja pogodbe o dobavi cepiva proti covidu-19. EU je ob začetku postopka AstraZeneci očital hudo kršitev pogodbe.

Države članice EU-ja in Evropska komisija so tožbo vložile na belgijskem sodišču, ker je Unija pogodbo z britansko-švedsko družbo sklenila po belgijski zakonodaji.

EU želi s tožbo prisiliti AstraZeneco, da do julija dobavi še 90 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Očita ji, da ni izpolnila svojih pogodbenih obveznosti, ker je v prvi četrtini leta dobavila le četrtino obljubljenih odmerkov.

Rok za izpolnitev pogodbe se izteče sredi junija in EU vztraja, da bo morala AstraZeneca plačati kazen, če se tega ne bo držala. AstraZeneca je v prvem četrtletju dobavila le 30 milijonov od predvidenih 120 milijonov odmerkov. V tem četrtletju, ki se izteče 30. junija, pa bo dobavila le 70 milijonov od obljubljenih 180 milijonov.

Po navedbah Evropske komisije AstraZeneca trenutno dobavlja le deset milijonov odmerkov na mesec, kar je bistveno manj, kot so načrtovali. Farmacevtska družba je v svoj zagovor navedla, da pogodba z EU-jem določa le, da si bodo po najboljših močeh prizadevali za dobavo dogovorjenega cepiva in da so pri proizvodnji nastale neizogibne zamude.

Sojenje v Bruslju. Foto: Reuters
Sojenje v Bruslju. Foto: Reuters

Odvetnik: AstraZeneca dala prednost Združenemu kraljestvu

Odvetnik EU-ja Rafael Jeffareli je AstraZeneci očital, da je dala pri dobavi cepiva prednost Združenemu kraljestvu in drugim državam ter ni povečala proizvodnje v obratu na Nizozemskem, ki je v lasti farmacevtske družbe Halix.

Na sodišču je zatrdil, da je družba nekaj tednov po podpisu pogodbe z EU-jem septembra lani dobavljala cepivo, proizvedeno v nizozemskem obratu, drugim državam. "Prizadevanje po najboljših močeh pomeni prožnost. Zakaj se je preklop (na dobavo EU-ju) začel šele 13. oktobra?" je vprašal.

"AstraZeneca ni uporabila niti vseh orodij, ki jih je imela na voljo," je dejal in zatrdil, da bi družba takrat lahko uporabila šest proizvodnih obratov, da bi izpolnila dogovor.

AstraZeneca zanika, da bi kršila svoje obveznosti. Foto: Reuters
AstraZeneca zanika, da bi kršila svoje obveznosti. Foto: Reuters

Iz Halixovega obrata v Leidnu na Nizozemskem so konec lanskega leta poslali cepivo na Japonsko, skupno je bilo v tretje države preusmerjenih 50 milijonov odmerkov, kar je huda kršitev pogodbe, je zatrdil odvetnik. AstraZeneca zanika, da bi kršila svoje obveznosti, tožbo pa je označila za neutemeljeno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Slovaška bo začela cepiti s Sputnikom V

Slovaška vlada je sporočila, da bodo proti covidu-19 z ruskim cepivom Sputnik V, ki ga sicer Evropska agencija za zdravila (EMA) še ni odobrila, predvidoma začeli cepiti 7. junija, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"Še vedno obstaja večje število državljanov, ki se želijo cepiti le s Sputnikom V," je zapisano v utemeljitvi sklepa. Kot navaja slovaška vlada, tega ni mogoče kar prezreti, če želijo v državi doseči precepljenost prebivalstva.

Še v torek je minister za zdravje Vladimir Lengvarsky sicer opozarjal, da Rusija še ni posredovala celotne dokumentacije, ki je nujna za končno odločitev o uvedbi cepiva. Slovaška bi morala zato upoštevati priporočilo EME, ki o cepivu še odloča, je dejal minister.

Študija v ZDA: 0,01 okuženega med polno cepljenimi

V ZDA se je med januarjem in aprilom z novim koronavirusom okužilo približno 0,01 odstotka ljudi, ki so bili polno cepljeni, je pokazala ameriškega študija, ki je potrdila visoko učinkovitost cepiv proti covidu-19.

"Čeprav so cepiva, ki jih je odobrila Uprava za hrano in zdravila (FDA), visoko učinkovita, so primeri okužbe pričakovani, zlasti preden precepljenost prebivalstva doseže zadostno raven za dodatno zmanjšanje prenosov," piše v raziskavi Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).

Študija je v preučevanem obdobju med 1. januarjem in 30. aprilom zajela 101 milijon polno cepljenih Američanov. Našteli so 10.262 primerov primerov okužbe 14 dni ali več po zadnjem odmerku enega od odobrenih cepiv v ZDA – podjetij Pfizer, Moderna ali Johnson & Johnson. Od tega je bilo 63 odstotkov žensk, povprečna starost okuženih pa je bila 58 let.

V ZDA se zanašajo na domača cepiva proizvajalcev Pfizer, Moderna in Johnson & Johnson. Foto: Reuters
V ZDA se zanašajo na domača cepiva proizvajalcev Pfizer, Moderna in Johnson & Johnson. Foto: Reuters

2725 asipmtomatskih, 706 hospitalizacij, 132 smrti

Med temi primeri je bilo 2725 (27 odstotkov) asimptomatskih, 706 (sedem odstotkov) je bilo hospitaliziranih zaradi razlogov, povezanih s covidom-19, 132 (en odstotek) pa jih je umrlo zaradi razlogov, povezanih s to boleznijo, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Delež okužb pri cepljenih je torej približno 0,01 odstotka, hospitalizacij 0,0007 odstotka in smrti 0,0001 odstotka. Genomsko zaporedje je na voljo za pet odstotkov okužb, od tega gre v 64 odstotkih primerov za skrb vzbujajoče različice. Med njimi je najpomembnejša B.1.1.7, ki se je najprej pojavila v Združenem kraljestvu.

CDC: Število dejanskih okužb med cepljenimi bistveno višje

"Število primerov covida-19, hospitalizacij in smrti, ki bodo preprečeni med cepljenimi osebami, bo močno preseglo število primerov okužbe pri cepljenih," poudarjajo avtorji raziskave.

CDC ob tem dodaja, da je dejansko število okužb med cepljenimi verjetno bistveno višje, saj je večina primerov asimptomatskih ali z blagimi simptomi, ki pa jih ne testirajo.

V ZDA je bilo z najmanj enim odmerkom cepljenih okoli 164 milijonov prebivalcev (50 odstotkov), polno cepljenih pa je 39 odstotkov Američanov.