Katastrofalni bivanjski pogoji 11 filipinskih delavcev bi lahko bili le vrh ledene gore izkoriščanja tujih delavcev pri nas. Kljub našemu razkritju, da so zaposleni v agenciji Workforce filipinske delavce v objektu obiskali večkrat, so ti zatrjevali, da hiše niso preverjali in da so o katastrofalnem stanju izvedeli šele iz medijev.
V odzivu na razkritje je državni sekretar Dan Juvan dejal, da so zgroženi, saj je podjetje skupaj s partnerji odšlo v tujino in delavcem v tujini obljubljalo "očitno lažne pogoje", med drugim, da jim bodo uredili tudi nastanitev. "Arriva bi morala skladno s svojimi obljubami, ki so jih dali delavcem v tujini, kar potrjujejo tudi zaslišanja teh delavcev na konzulatih v tujini, urediti dostojno bivanje." Nastanitev je delavcem nato uredila tretja fizična oseba - agencija. "Delavci so nekaj slišali v tujini, nekaj drugega dobili v Sloveniji."
"Očitno obstaja določen dogovor, da bo Workforce Arrivi zagotovil namestitev za delavce, kljub temu, da je Arriva v tujini delavcem zagotovila, da bo delodajalec uredil prostore. Kakšna je ta pogodba, ne vem. To bomo morali v naslednjih dneh ugotoviti," je še pojasnil Juvan.
"Ekipa slovenskih delodajalcev je odšla na Filipine in novačila te delavce"
"Delavci se znajdejo ne samo v nedostojnih delovnih pogojih, temveč tudi v nedostojnih bivanjskih pogojih," je povedal Juvan. "Arriva je odgovorna za bivanje delavcev, tudi v skladu s pravilnikom," je bil v izjavi jasen državni sekretar in dodal, da bosta primer preverila policija in inšpektorat.
"Ti delavci niso prišli v Slovenijo in tu našli delodajalca in nastanitev. Ekipa slovenskih delodajalcev s partnerji je odšla na Filipine in novačila te delavce, jih obljubili pogodbe in bivanjske razmere. Na podlagi teh dogovorov so delavci prišli v Slovenijo. To bo razvidno tudi iz uradnih dokumentov in izjav, ki so jih delavci dali na konzulatu v tujini," je bil jasen Juvan in poudaril, da delavci v Slovenijo niso prišli kot delovni turisti, temveč so bili za delo novačeni z lažnimi obljubami.
Za delodajalca predvidena globa od 3000 do 30.000 evrov
Glavna inšpektorica Inšpektorata Republike Slovenije za delo Katja Čoh Kragolnik je pojasnila, da mora delodajalec, ki tujcem zagotavlja nastanitev, poskrbeti, da ta ustreza minimalnim higienskim in bivalnim standardom, ki jih določa pravilnik. V skladu s pravilnikom je delodajalec, pri katerem je tujec zaposlen, ali naročnik, dolžan zagotovitvi ustrezno nastanitev, v primeru, če tujcu odda prostor, ki ga ima v lastni ali v najemu. "V primeru, ko tujcu nastanitev zagotavlja tretja oseba, zasebni najemodajalec, pa inšpektorat za delo nima pristojnosti preverjati ustreznosti bivanjskih prostorov. S konkretnim primerom so na inšpektoratu seznanjeni in zadevo že preverjajo na terenu.
Inšpektorji na terenu v zadnjih letih opažajo, da je prisotnih vse več tujih delavcev iz azijskih držav. Letos so obravnavali šest kršitev zaposlovanja oziroma nastanitev, izdali so tri ureditvene odločbe, je še pojasnila Čoh Kragolnik, ki priznava, da bi na terenu potrebovali več inšpektorjev. Kandidati se na razpise ne prijavljajo, je dodal Juvan. Trenutno je sicer na delu 100 inšpektorjev.
Za kršitelje, ki delavcem ne zagotavljajo ustreznih nastanitev, je za delodajalca predvidena globa od tri do 30.000 evrov in za odgovorno osebo od 500 do 2500 evrov.
Kršitelji sicer na dolgi rok znižujejo delovne standarde po celotni Sloveniji, opozarja Juvan. "Delodajalci, ki zaposlujete tuje delavce, izpolnjujte obljube, ki ste jih dali delavcem v tujini, jih ne zavajajte in jih dostojno obravnavajte." Juvan sicer napoveduje, da bodo sankcije za kršitelje v prihodnje višje.
Odziv občine Kranj
Stara in dotrajana hiša, v kateri so bili delavci, se nahaja v Kranju. Tamkajšnja občina je sporočila, da vseh vpletenih pričakujejo, da upoštevajo zakone in predpise ter poskrbijo za upoštevanje pravic zaposlenih. Hkrati pa tudi, da ravnajo skrbno in odgovorno.
"Kranj je odprto mesto. Mestna občina Kranj je občina, v kateri sobivajo ljudje različnih narodnosti, kultur in veroizpovedi. Pomembno je, da se med seboj spoštujejo, so drug do drugega strpni in upoštevajo pravice ter dolžnosti – tako sebe kot drugih. Pri tem je nujno, da posredniki delovne sile poskrbijo za dostojne bivanjske in delovne razmere delavcev," so zapisali v sporočilu za javnost.
Agencija Workforce in podjetje Arriva vedela za pogoje
O bivanjskih razmerah Filipincev je bil po naših informacijah seznanjen tudi njihov delodajalec. Zaposleni v podjetju Arriva so namreč pripravili zbiralno akcijo za filipinske sodelavce v stiski, nato pa kmalu na e-pošto prejeli obvestilo o uvedbi internega ukrepa, in sicer, da je vsakršno neuradno oglaševanje zbiranj in pobud prepovedano, razen če to predhodno odobrijo v kadrovski službi.
Od odpadajoče fasade, plesni po stenah, majavega stopnišča, 2.200 evrov mesečne najemnine, mraza. Takšno je ta hip stanje v tej stanovanjski hiši v Kranju, kjer ob eni tuš kabini in eni straniščni školjki skupaj živi kar enajst filipinskih delavcev. In to so očitno dalj časa vedeli tudi v kadrovski agenciji Workforce."Za stanje so si Filipinci krivi sami: prihajajo iz toplih krajev in niso navajeni gospodarjenja s slovensko hišo," so dejali. "To so zavržne izjave," je izjave komentiral Juvan.

'Prihajajo iz toplih krajev. Niso navajeni upravljati s slovensko hišo'
"Filipinci so imeli veliko zahtev in na vse smo pristali, zagotovili smo jim dodatno gretje, popravili smo jim električno napeljavo ..." Tako je v prvem odzivu pred kamero dejal direktor oddelka za iskanje kadra v tujini pri družbi Workforce in bivši novomeški podžupan Boštjan Grobler.
Torej so kljub prvotnemu zanikanju bili v objektu večkrat? "Dostavili smo jim radiatorje," je dejal in potrdil, da so bili v hiši, kjer so nastanjeni tuji delavci. Zakaj so torej v prvem odzivu na razkritje, v kakšnih pogojih bivajo delavci, napisali, da "stanja hiše v tem času nismo preverjali. Kot trdi Grobler v njihovih sobah res niso bili, prej omenjene radiatorje pa da so jim zgolj dostavili v spodnje nadstropje.
Agencija nato zagotovila nadomestno namestitev
Pri agenciji Workforce so filipinskim delavcem zagotovili nadomestno namestitev v bližnjem hostlu. Delavci bodo za nastanitev plačevali enak znesek kot prej, saj bo razliko poravnala agencija. Kot je izpostavil Grobler, se zavedajo odgovornosti za nastalo situacijo.
So pa v Workforce zatrdili, da je bila celotna mesečna najemnina s strani filipinskih delavcev namenjena lastniku nepremičnine in pokritju stroškov bivanja, in da agencija iz tega naslova ni ustvarjala nobenega dobička.
Kot so še navedli, dodatno podrobno pregledujejo tudi stanje v vseh ostalih namestitvah, ki so jih organizirali za tuje delavce, in bodo po potrebi ustrezno ukrepali.

Kaj na to porečeta politika in inšpektorat?
Zunanja ministrica Tanja Fajon je fotografijo, ki potrjuje osebno prijateljevanje z direktorjem agencije in nekdanjim kranjskim županom Boštjanom Trilarjem, na Facebooku objavila februarja letos, ko so se v času karnevala družili v Benetkah. Kršitve pravic filipinskih delavcev je Fajonova ostro obsodila, organe pregona in pristojne institucije pa pozvala, naj nemudoma ukrepajo.
Ministrica je sicer prejšnji teden skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva obiskala filipinsko prestolnico Manilo, kjer je podpisala sporazum o medsebojnem sodelovanju na trgu dela s poudarkom na dostojnih razmerah za tuje delavce. Razmere v tako imenovani hiši groze je najostreje obsodil tudi minister za delo.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.