Tujina

Vodja sirskih upornikov: Sirija ne predstavlja grožnje, odpravite sankcije

Damask, 19. 12. 2024 19.33 | Posodobljeno pred 16 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed al Šara pravi, da je država zaradi vojne izčrpana, ter zatrdil, da Sirija svojim sosedam ali Zahodu ne predstavlja grožnje. In kako bi izgledala nova Sirija? Šara zagotavlja, da Sirija ne bo postala novi Afganistan, Zahod pa poziva k odpravi sankcij. "Žrtev in zatiralec ne bi smela biti obravnavana na enak način," pravi.

V intervjuju za BBC v Damasku je vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed al Šara pozval k odpravi sankcij proti Siriji. "Po vsem, kar se je zgodilo, je treba sankcije, ki so bile uperjene proti prejšnjemu režimu, odpraviti. Žrtev in zatiralec ne bi smela biti obravnavana na enak način," je dejal.

Vodja islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham (HTS) je z bliskovito ofenzivo pred manj kot dvema tednoma strmoglavil režim Bašarja al Asada. Šara zdaj meni, da bi morali HTS črtati s seznama terorističnih organizacij, kamor so jo uvrstili Združeni narodi, ZDA, Evropska unija in Združeno kraljestvo. HTS je namreč nastala po odcepitvi od Al Kaide leta 2016, a Šara zdaj zagotavlja, da HTS ni teroristična skupina. A kot je dejal vodja skupine, ta ni ciljala na civiliste ali na civilna območja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Šara je zanikal tudi, da bi želel Sirijo spremeniti v različico Afganistana. Spomnimo, po nastopu talibanske vlade pred tremi leti je več družbenih skupin izgubilo številne človekove pravice. Predvsem očiten je bil padec pravic žensk v Afganistanu, ki morajo biti po vzponu talibanov v javnosti ponovno popolnoma zakrite, slišati se ne sme niti njihovih glasov, ne smejo se izobraževati, večinoma pa tudi delati ne. Domači prag lahko medtem zapustijo le z moškim spremljevalcem. 

Šara je zatrdil, da sta Afganistan in Sirija izjemno različni državi, ki imata tudi različne tradicije. Sam pa naj bi bil sicer tudi podpornik izobraževanja žensk. "Univerze v Idlibu delujejo več kot osem let," je dejal ter se ob tem skliceval na sirsko provinco, ki je vse od leta 2011 pod nadzorom upornikov. Po njegovi oceni je na teh univerzah več kot 60 odstotkov žensk. 

France 24 piše, da se je Šara ta teden srečal s predstavniki ključnih evropskih držav, vključno s Francijo, Nemčijo in Združenim kraljestvom. "Mednarodno skupnost prosimo za pomoč pri pregonu zločincev Asadovega režima in povrnitvi denarja, ukradenega Sircem," je dejal ter države pozval tudi k pritisku na Izrael, da bi ta končal svoje operacije v Siriji.

Odkar je Asad pobegnil, je Izrael na vojaške cilje v Siriji izvedel več kot 470 napadov, poroča Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji. Šara je mednarodno skupnost pozval, naj da Siriji priložnost, da spiše lastno usodo. Dejal je, da je imel Izrael pred tem alibi za napad Sirije. Pri tem se je skliceval na milice, ki jih podpira Iran in ki so pomagale Asadovemu režimu med državljansko vojno. "Vendar pa teh milic ni več tam. Z nobeno državo nočemo konflikta, tudi z Izraelom ne," je dejal Šara.

Kako pa bi bilo z uživanjem alkohola? Bi bil ta prepovedan ali dovoljen? Šara je dejal, da o številnih stvareh še ne more govoriti, saj da gre za pravne zadeve. Je pa dodal, da bodo sestavili poseben sirski odbor pravnih strokovnjakov, ki bo napisal ustavo. "Odločitev bo torej njihova. Vsak vladar ali predsednik pa bo moral upoštevati zakon," je dodal.

Prednostna naloga je torej po besedah Šare obnova državnih institucij in oblikovanje nove ustave za Sirijo. "Institucije, ki smo jih v preteklih letih vzpostavili v Idlibu, so nam pomagale, a trenutno je vseeno še prezgodaj, da bi lahko definirali natančno obliko novega režima, ki ga uvajamo," je dejal. Dodal je, da bo pisanje nove ustave zagotovo trajalo nekaj časa, nato pa bi se morda lahko odvile tudi volitve. "Toda glede na trenutne razmere sploh ne vemo, koliko volivcev je v Siriji. Opraviti je treba ogromen popis prebivalstva, da ponovno ustvarimo register."

Ob tem je zagotovil, da je njihova prva skrb, da se ljudje vrnejo domov. 

Številni prebivalci Sirije sicer njegovim obljubam ne verjamejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.