Slovenija

V Soški dolini z aplavzom proslavili potrditev zakona o varstvu okolja

Anhovo, 08. 03. 2024 18.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Rebeka Tomaduz
Komentarji
38

"Smo korak bližje čistejšemu zraku in varnejšemu okolju," dan po sprejetju novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, pravijo podporniki. Zakon, ki prinaša strožja pravila tudi za cementarno Salonit Anhovo, je podprlo 68 poslancev, nasprotoval mu ni nihče. In če na eni strani Soške doline proslavljajo, pa se na drugi strani v sindikatu delavcev, vodstvu cementarne in društvu azbestnih bolnikov počutijo izdane in neslišane. To ni konec boja, pravijo v Salonitu, delavci pa dodajajo: za svoja delovna mesta se bomo še naprej borili.

"Navzočih je 75 poslank in poslancev, za je glasovalo 68 in nihče proti. Ugotavljam, da je zakon sprejet," so bile besede, s katerimi je bila sprejeta novela zakona o varstvu okolja. Z aplavzom in objemi so domačini in podporniki zakona v četrtek proslavili več kot 10 let truda, razlaga Mateja Sattler, predstavnica društva Eko Anhovo: "Nam bo to prineslo veliko olajšanje, saj se trenutno dogaja, da se prekoračitve dogajajo ves čas in mi za njih ne vemo."

Medtem pa v Salonitu Anhovo vlada bolj klavrno vzdušje. "Lahko rečem, da nam je država obrnila hrbet, in zdi se, da zaposleni v Salonitu nismo pomembni za državo," komentira Tereza Pahor iz sveta delavcev Salonita Anhovo. Na kocki so naša delovna mesta, so prepričani zaposleni, saj kot pišejo tudi v podjetju, strožjih zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig tudi po poteku štirih let prehodnega obdobja ne bodo mogli izpolniti, ker da takšne tehnologije na trgu ni.

Posledično lahko, še dodajajo v odzivu, cementarno zaprejo. "Če želimo uvesti tehnologijo v predvidenem prehodnem obdobju, mora biti tehnološka rešitev danes na trgu na voljo v industrijskem obsegu, kar pa nam priznani dobavitelji tehnološke opreme za cementarne ne morejo zagotoviti. Brez konstruktivnega dialoga cementarna po izteku prehodnega obdobja ne bo mogla izpolnjevati mejnih vrednosti, kar lahko vodi v njeno zaprtje."

"Mi se vsi v svoji dolini zavzemamo za čisto okolje. In zaposleni Salonita že 20 let to izboljšujejo in gremo naprej. Če obstaja taka tehnologija, kapo dol, a če ne obstaja, smo pa večji papeži od papeža," se je na stran Salonita postavil Hasib Brdar iz Društva obolelih zaradi azbesta.

"Živimo v času, ko razvijamo umetno inteligenco, tako da mene osebno ne bo nihče prepričal, da ni mogoče na dimnik namestiti filtrov, ki bi privedli do želenih sprememb," pa medtem poudarja Sattlerjeva.

Tudi ustavna presoja in vsa ostala sredstva, ki jih za zaščito delovnih mest in podjetja nameravajo uporabiti v podjetju, nevladnikov ne skrbijo. Je pa Salonit v odzivu zapisal tudi sledeče: "Salonit Anhovo bo za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje." 

Bojazen za izgubo službe pa je, meni Sattlerjeva, vseeno pretirana: "Cementarna ima strateško lego, zalog laporja imajo še za 50 let. Tako da prav nobena cementarna se iz tega okolja ne bi umaknila, kakor se tudi ta ne bo. Pozabljamo, da gre za finančno zelo dobro stoječe podjetje."

"Ni cementarne v Evropi, čeprav jih je čez 200, ki bi sploh razmišljale v tej smeri, da bi se morale prilagoditi tako strogim mejnim vrednostim," pa na drugi strani vztraja Pahorjeva. 

Zakon, ki je dobil podporo 68 poslancev, nihče pa mu ni nasprotoval, se zaposlenim ob boku s podjetjem zdi pretiran, še zaključi Pahorjeva. Dosežejo lahko, nadaljuje sogovornica, manjše izpuste, a le, če bodo številke realno dosegljive kot denimo tiste, ki jih je podjetje predstavilo leta 2022.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Grtech
16. 03. 2024 13.15
Ce bi cementarna bila v lasti drzave, je ne bi noben zapiral. Salonit je pred leti lobiral da so zaprli cementarno lafarge. Zdaj pa jocejo in se delajo zrtve
higgsov bozon
15. 03. 2024 18.28
Jože Funda je leta 2005 izjavil, da cement ni več prioriteta, toliko o cementarni in cementu..
higgsov bozon
15. 03. 2024 18.27
kako ne morejo doseči emisij pri sežigu smeti ??? Pač ukinite sežig smeti in naj bo cementarna, cementarna , ne pa sežigalnica. Če še kdo ne ve, je bil nemški stroj za dozacijo gum v peč izdelan za 3 tone gum na uro , a so ga v anhovrm predelali na 6 ton na uro.. ja 100% več kot je bil izdelan .
smuuki
09. 03. 2024 14.50
+3
Zdaj pa še malo resno. Zeleni prehod je simbol uničenja Evrope. Izvajajo ga dobro plačani uradniki v Bruslju in lokalni ultra levičarji. Koraki uničenja: Ubiti Boga Ubiti očeta Ubiti močne liderje Uničiti krščanstvo Naseliti tujerodne narode Uničiti uspešno močno gospodarstvo Komu ta scenarij ustreza? Vsem razen evropejcem. Kako lahko to preprečimo? Odstranimo ultra levičarje z oblasti. Pri nas moramo ukiniti še nvo je. Veliko dela nas čaka ali alternativa izumrtje evrope kakršno smo poznali. Nenapadeni deli evrope so samo še višegrajska skupina
smuuki
09. 03. 2024 14.32
+4
Dokler bodo plule barke bomo kupovali kitajski cement. Na kitajskem skurjeni odpadki gredo v dugo atmosfefo mar ne? Poleg osnovne cene cementa bo ceneje plačevati še prevoz kot doma kasirati davke in prispevke. To logiko skrajnih levakov iz ulice zelo drago plačujemo vsi.
Za čist zrak
09. 03. 2024 13.14
+1
Novica o Anhovem, ob novici pa fotografija neznane tovarne. Tako se iz Salonitovih dimnikov že dolgo ne kadi.
Za čist zrak
09. 03. 2024 13.11
+1
Zakaj ga. Sattlerjeva nobenkrat ne omeni primera cementarne, ki deluje po standardih, ki jih določa nov zakon?
smuuki
09. 03. 2024 12.21
+5
Mi ne bomo dovolili cementarn, mi ne bomo dovolili rafinerij, mi ne bomo dovolili elektrarn, mi ne bomo dovolili cestnega prometa, mi ne bomo dovolili sežiganja odpadkov, mi ne bomo dovolili kmetijstva, mi ne bomo dovolili lakirnic, mi ne bomo dovolili usnjarn, mi ne bomo dovolili nič. Imeli bi pa vse poceni in vrhunsko. Najhitreje bomo imeli vse prej našteto če prepovemo skrajne levičarje. Če ukinemo skrajne levičarje zaživimo normalno človeka vredno življenje
smuuki
09. 03. 2024 12.13
+3
Mi lahko postavimo tudi diamantne peči. Vse kar bomo vkalkulirali v izgradnjo cementarne bo na koncu v kg cementa pa vam pra ali ne. Od tega trenutka so stanovanja za mlade še malo dlje. Pač vse bo dražje tudi tuneli,mostovi skratka vse kjer je beton. Imamo še alternativo. Blato in močvirno rastlinje kot v afriki njihove kolibe. Saj smo si tega želeli
Miran1960
08. 03. 2024 21.33
+1
Kakovosten cement so tu proizvajali še za časa kraljevine Italije in še dolgo potem za časa Yuge. Počasi so začeli dodajati gume in pepel pa še kaj, zdaj pa si proizvodnje ne morejo zamisliti brez sosežiga? Le dobička bo manj, zato bodo pa dvigali cene.
smuuki
09. 03. 2024 14.18
+1
Vse se da. Kupimo lahko najsodobnejšo cementarno. Damo zaposlenim 5000€ plače. Zgradimo jim še počitniški kamp za preživljanje dopusta. Poleg kampa še onexluziv hotel kjer se bodo prehranjevali. Po koliko bo v teh pogojih kg cementa se da tudi v naprej izračunat. Ko bomo to vkalkulirali v m3 betona bo kar lepa številka. A že vemo kdo ga bo lahko kupil? Od tu dalje pa stopijo na sceno okolje varstveniki in bodo prevzeli komercialo. Namesto z avtomobili bodo bodoče stranke, kupce obiskovali z bicikli seveda zaradi ogljičnega oddtisa. Veselim se tega projekta. Namesto kamionov bomo uporabljali konjsko ali volovsko vprego. Kamenje, lapor bomo kopali ročno. Ne bomo trošili dizla in onesnaževali okolja. Prvo izmeno v kamnolomu sestavi ekipa metelkova.😀😀😀😀 . Drugo glas ljudstva in 8 marec. To bo prvi Amiš kamnolom in prvi bio cement. 😀😀😀😀. Delo v kamnolomu jim bo vzelo toliko časa, da se z drugimi problemi ne bodo več ukvarjali. Malica v kamnolomu bo brezmesna. Dobavitelj surovin bo Kordiševa njiva dobrot in neplačanih davkov. Ko zaženemo pionirski projekt bio cementa bomo pričeli tudi izvažati primer dobre prakse. Kupnina za ta projekt bo tam nekje v višini prodaje patenta zakoncev Login. In v naši deželi se bosta začela cediti mleko in med.
Za čist zrak
09. 03. 2024 14.24
+2
začetek konca
08. 03. 2024 21.00
+6
Večina državljanov mora Anhovo poiskati na guglu . Še več jih sploh ne ve kako se pridobiva cement . Skoraj vsi pa proizvodnjo le tega mešajo z azbestom in njegovimi posledicami .
aijtfia
08. 03. 2024 20.41
+10
Bedaki! Še več tovarn bomo odprli na Kitajskem, kjer nimajo tako butastih zakonov kot v EU, Na koncu pa bomo po Levičarski usmeritvi vsi enakopravni reveži! In reševali okolijske probleme celega sveta!?
mamma mia
08. 03. 2024 19.49
+5
Kdo pravi,da zahtevajo zaprtje tovarne?Le smeti iz cele Europe za dober denar naj ne kurijo.Samo dobiček bo malo manjši in zrak malček manj slab.Vse ostale besede uprave so floskule za javnost.
smuuki
09. 03. 2024 12.07
+0
Vse kar gori daje tudi dim. Kaj predlaga ta zmagovalna kombinacija pouličnih posebnežev za kurjavo? Jutri bodo isti ljudje protestirali zaradi visokih cen cementa, ki bo dvignil cene m2 stanovanj. Pa sploh vedo kaj hočejo? Ko bodo iste gume kurili na ono stran meje v Italiji jih ne bo pa več motilo. A zrak pozna državne meje? To je šolski primer pirove zmage. Cement bo dražji, kurivo bo isto, le onkraj meje kjer naši aktivisti ne morejo nič. Bistrost, pragmatičnost ni odlika teh aktivistov. Plačilo davkov Italiji, dobiček drugim bo ves izplen te akcije. Žal je samo to ta strašna zmaga zla nad dobrim
SlepiSlovenc
08. 03. 2024 19.41
+0
Nej se še malo dimi!!
grumf
08. 03. 2024 19.37
-5
Čestitke! Gremo naprej!
Delavec_Slo
08. 03. 2024 20.11
+8
Od 5000 občin v slo in javne uprave neboš mogel živet!
sektor1
08. 03. 2024 19.29
-4
Koliko je to smrtonosno "podjetje" vzelo življenj ??? Če jutr zaprejo je 30 let prepozno.
Za čist zrak
09. 03. 2024 13.22
+0
Lastnica smrtonosnega podjetja je bila država. Proizvodnja z azbestom se je zaključila leta 1996. Sedajšnji lastniki in delavci s tem nimajo nič.
profi
08. 03. 2024 19.24
+6
Kaj je ta Salonit,sežigalnica ali proizvodnja cementa,mi nijasno
fljfo
08. 03. 2024 19.28
+12
Za proizvodnjo cementa moraš imeti peči na visoko temperaturo, torej moraš nekaj žgati...
profi
08. 03. 2024 20.24
-6
Potemtakem, cement ni vreden mojega zdeavja,
aijtfia
08. 03. 2024 20.42
+9
Torej moraš iti živeti v jamo, tam je bolj zdravo kot v betonskem stanovanju.
profi
08. 03. 2024 21.09
+1
Vžgi avto in napelji si cev v spalnico ,butelj
profi
08. 03. 2024 21.33
+1
bojer
08. 03. 2024 19.18
+1
Kaj se dogaja, da predsednik društva azbestnih bolnikov nasprotuje izboljšanju tako delovnih pogojev kot zdravju ljudi. Povsem na mestu bi bilo tudi, da zaposleni znotraj podjetja vzpodbujajo in zahtevajo zdravju prijaznejše delovno okolje.
Za čist zrak
09. 03. 2024 12.37
+1
Ne nasprotuje temu, nasprotuje zaprtju cementarne. V kolikor bi bile zahteve take, da bi bile tehnološko izvedljive, zakonu nihče ne bi nasprotoval, ampak bi ga podprli vsi - društva, zaposleni, lastniki in ostali.
Kviz
08. 03. 2024 19.12
+3
Lahko ploskajo ali pa plešejo, s tem težave niso rešili, ker se bodo sedaj šele začele.
Bigbadjohn
08. 03. 2024 19.10
+3
Kako, a se borijo samo zaposleni, lastniki pa ne?
Za čist zrak
09. 03. 2024 12.34
+1
Res je. Lastniki spijo, zato so delavci vzeli stvari v svoje roke.