Čas branja 1 min.

Hitro prepoznajte znake mišje mrzlice


Vesna M.
2. 7. 2021, 13.00
Deli članek

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo na porast mišje mrzlice. Beležijo že več kot 300 primerov, večina bolnikov je bila hospitalizirana. Preverimo, kakšni so znaki bolezni ...

okužba_bolečine v trebuhu.jpg
Profimedia
Med simptome sodi bolečina v trebuhu.
nijz misja mrzlica junij 2021.png
NIJZ
Podatki za obdobje od 1. 1. 2021 do 23. 6. 2021

Kako prepoznati simptome mišje mrzlice?

Hemoragična mrzlica z renalnim sindromom (mišja mrzlica), je akutna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo hantavirusi. Čas od okužbe do nastanka znakov bolezni je običajno 2 do 4 tedne, lahko pa vse od nekaj dni do dveh mesecev. Bolezen se ne prenaša s človeka na človeka.

''Bolezen poteka v več fazah, v prvi fazi, ki traja nekaj dni, je prisotna predvsem visoka vročina, mrzlica, močan glavobol, močne bolečine v ledvenem predelu in trebuhu. Pojavijo se bolečine pri gibanju očesnih zrkel, očesne veznice so močno pordele, bolnik je v obraz rdeč, kot bi bil opečen po sončenju. Pri lažji obliki se v tej fazi obolenje tudi konča in pride do ozdravljenja brez posledic.''

glavobol.jpg
Profimedia
Glavobol

V primeru težke oblike bolezni: Po nekaj dnevih visoke vročine nastopi hipotenzivna faza, ko pride do nenadnega  padca  krvnega pritiska. Bolnik postane nemiren, pojavijo se motnje zavesti,  krči, krvavitve v koži in sluznicah. Temu obdobju sledi obdobje, kjer prevladujejo znaki odpovedi ledvic, pojavi se lahko nagnjenost h krvavitvam. To obdobje traja nekaj dni, lahko pa v tej fazi bolnik tudi umre.

Da bi preprečili okužbe z virusom mišje mrzlice, je potrebno resno upoštevanje navodil, ki jih podajajo na nacionalnem inštitutu.

•    Ne puščajte odpadkov hrane na mestih, kjer bi lahko privabili glodalce. Pospravite jih v zabojnike za varno odstranjevanje odpadkov.

•    Zapirajte vrata in onemogočite dostop glodalcev v hišo.

•    Redno izvajajte deratizacijo.

•    Pri čiščenju dalj časa zaprtih prostorov obvezno zaščitite roke z rokavicami iz lateksa. ''Razkužene iztrebke ali mrtve glodavce poberemo s papirnato brisačo in jih odstranimo v vrečko in odvržemo med komunalne odpadke. Po odstranitvi poginulih glodavcev in iztrebkov, razkužimo še ostale  površine in predmete, ki so lahko onesnaženi z iztrebki in so zato kužni. Po razkuževanju je potrebno prostor in površine še mokro očistiti. Pri tem pazimo, da ne pride do dvigovanja prahu, v katerem so iztrebki glodalcev in njihovih ostankov.''

Berite brez oglasov

Trafika24 Logo

Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se

misja mrzlica.jpg
revija Zarja
Pri čiščenju prostorov, kjer bi se lahko zadrževali glodavci, uporabite mokro krpo (da se ne dviga prah), zaščitno masko in rokavice ter klorovo ali alkoholno dezinfekcijsko sredstvo.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.