Izjavo za javnost glede postopkov imenovanja kandidatov za vodenje nekaterih državnih institucij je predsednica Nataša Pirc Musar sklicala po tem, ko je portal N1 objavil napoved intervjuja s predsednikom vlade Robertom Golobom, v katerem je bil ta kritičen do njenih odločitev. Ocenil je, da je njeno ravnanje pri kadrovskih zadevah neodgovorno in nedržavotvorno.
Kot je izpostavil, je Slovenija ravno v času, ko zaradi spremenjenih varnostnih razmer celotna Evropa hiti v dvigovanje izdatkov za obrambo, brez predstavnika v Svetu Evropske centralne banke pri odločitvah s področja denarne politike. "Po domače: zato ker predsednica ne zmore opravljati svoje naloge, je Slovenija brez predstavnika točno na točki, kjer se odloča o obrambnih izdatkih. Ali se vam to zdi državotvorno? Meni ne čisto," je bil oster.
"V primeru guvernerja je koalicija od prvega dne popolnoma jasna: imamo eno od kandidatk, ki je bila prijavljena, ki izpolnjuje vse strokovne kriterije in ki ima politično podporo. Ker te kandidatke iz neznanih razlogov ne znamo poslati v parlament, je Slovenija v tem trenutku v Evropski centralni banki brez glasovalnih pravic. To se mi zdi neodgovorno," je še dodal.
In če bi Jazbečevo lahko izvolili samo s podporo koalicije, pa predsednica išče tudi kandidata za novega varuha človekovih pravic, ki pa za izvolitev potrebuje dvotretjinsko večino. Njena favoritka je bila Katarina Bervar Sternad, a se je izkazalo, da zadostne podpore nima. Koalicija je sicer podporo predsedničini favoritinji obljubila, a to ne zadostuje.
"Varuh človekovih pravic je pomembna institucija in koalicija je dala enotno podporo kandidatki predsednice republike. Več od tega koalicija ne more narediti. Odgovornost, da najde kandidata, ki bo dobil 60 glasov, ni na koaliciji, ampak na predsednici. Predsednica mora to odgovornost sprejeti nase in je ne more prenašati na kogarkoli drugega, ko ji to ustreza. Mi smo svojo podporo njeni kandidatki zagotovili, od tu je pa to izključno tako odgovornost predsednice kot tudi njena naloga," je v intervjuju za N1 še dejal predsednik vlade.

Pirc Musarjeva: Kot politik me je razočaral
Pirc Musarjeva je danes na novinarski konferenci pojasnila, da je v ponedeljek prejela Golobovo vabilo na delovno srečanje, ki ga je takoj sprejela, kot vedno do sedaj. "Srečanje se mi je zdelo koristno zaradi aktualnega mednarodnega dogajanja in nekaterih odprtih notranjepolitičnih tem, o katerih sem se želela pogovoriti. O temi pogovora najprej nisem bila seznanjena, po današnji objavi pa so iz njegovega kabineta sporočili, da bo tema pogovora, citiram: Aktualnosti, predvsem ta imenovanja. Ob 13. uri se bom srečanja udeležila."
Dodala je, da se je želela z Golobom pogovoriti o možnosti, da DZ v imenovanje za guvernerja Banke Slovenije predlaga Sašo Jazbec. "Po štirih krogih intenzivnih pogovorov s poslanskimi skupinami, predstavnikoma narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci sem kljub prizadevanjem, da bi skupaj našli novega kandidata ali kandidatko, ugotovila, da koalicijske stranke ob neomajnem nareku Gibanja Svoboda vztrajajo pri podpori magistri Jazbec, zato sem v dobro delovanja Banke Slovenije kljub pritiskom in upravičenim pomislekom, ki sem jih prejemala vse od oktobra lani, želela ponovno opraviti ta pogovor."
"Lahko mi verjamete, da sem nad izjavami predsednika vlade zgrožena, saj kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti, razočarana pa sem tudi po človeški plati," je priznala.
Pojasnila je, da ECB ne odloča o povišanju izdatkov za obrambo in varnost, pač pa to področje sodi na področje fiskalne politike, ki se oblikuje na ravni posameznih držav članic EU in Evropske komisije. "To bi predsednik vlade seveda moral vedeti, zato me njegove izjave zelo skrbijo, saj v tem zahtevnem obdobju kažejo na nerazumevanje osnovnega delovanja politike, političnih procesov ter pomena delitve oblasti ter delovanja neodvisnih institucij."
Nedržavotvorno se ji zdi takšno neargumentirano obračunavanje predsednika vlade o tako pomembnih postopkih prek medijev. Označila ga je za politično nezrelo izsiljevanje. "Od nekdaj verjamem v nujnost argumentiranega dialoga v politiki. Pogovor v politiki nikoli in nikdar ni in ne sme biti izguba časa. Moja vrata so bila vedno in ostajajo še naprej odprta za pogovor."
O podpori koalicije oz. Gibanja Svoboda Jazbečevi je bila predsednica seznanjena prek medijev, kljub temu, da so bili vsi povabljeni na razgovor. To se ji zdi nespoštljivo, predvsem pa jo je zmotilo slehrno zavračanje pogovora o katerihkoli njenih drugih predlogih. O tem je želela govoriti s predsednikom vlade, a jo je dvakrat zavrnil.
Pirc Musarjeva je povedala še, da je bila zgrožena tudi nad navedbami Goloba, da dodatno usklajevanje o kandidatki za guvernerko Banke Slovenije Saši Jazbec, ki ima podporo koalicije, sploh ni potrebno. Takšno stališče je nenavadno, v določenih okoliščinah in razmerah, kot jih vidimo na zahodu, vzhodni Evropi in Bližnjem vzhodu, pa tudi nevarno, meni predsednica. "Sprašujem se, čemu so po njegovem mnenju torej namenjeni pogovori s poslanskimi skupinami, ki so jih doslej opravljali vsi predsedniki držav?" Ob tem pa spomnila, da ima v postopku imenovanja predsednik države vlogo predlagatelja, DZ pa vlogo glasovalca o predlogu. "Vlada v to enačbo ni vključena in to z razlogom, saj gre v primeru Banke Slovenije za institucijo, ki mora delovati popolnoma neodvisno," je pristavila.
Sama je DZ v imenovanje predlagala kandidata Antona Ropa, za katerega verjame, da je izpolnjeval strokovna merila. "Tišina v razpravi pred zavrnitvijo predloga je bila pomenljiva in zaskrbljujoča," je dejala. "Argumentov, zakaj dr. Rop kljub svojim izkušnjam ni primeren kandidat za položaj, nisem nikoli slišala."
Ostro je zavrnila očitke, da ne zmore opravljati svoje naloge in da DZ ni mogel razpravljati o novih predlogih, ker jih ni imela. "Vsakič, ko sem v štirih krogih posvetovanj odprla temo guvernerja, sem naletela na koalicijski zid, da "naša podpora ostaja pri Jazbečevi". Ko sem izrazila pomisleke glede tega in predlagala rešitev, sem tudi pri tem naletela na zaprta vrata. Iz spoštovanja do kandidatov pa v DZ ne bom kar tako pošiljala predlogov, če se o njih nihče ne želi niti pogovarjati, kaj šele usklajevati."
Proti Jazbečevi osebno nimam nič, je še povedala predsednica, saj je strokovnjakinja na področju javnih financ in proračuna, zato je tudi izstopala od drugih prijavljenih na javni poziv. "Potem, ko je njeno ime zaokrožilo po medijih, so se name vrstili pritiski in argumentirani pomisleki o domnevnem konfliktu interesov. Iz spoštovanja do nje in odgovornosti do postopka in svoje vloge v njem sem z njo opravila dva pogovora. Popolnoma zadovoljivih pojasnil nisem prejela, ampak sem se še naprej pripravljena pogovarjati."
Izpostavila je še, da je politizacija postopka in javno medijsko obračunavanje pripeljalo do skrajnosti, ko kompetentni kandidati za ta položaj in nekatere druge kljub prepričevanju ne želijo več dati soglasja h kandidaturam, saj ugotavljajo, da so strokovnost ali izkušnje praktično nepomembne.
Slovenskih vojakov ne bodo napotili v Ukrajino
Popoldne so iz urada predsednika vlade sporočili, da sta se Golob in Pirc Musarjeva sestala in se v okviru rednih srečanj dotaknila zapletene mednarodne situacije, kjer oba podpirata mirovna prizadevanja in pozivata vse strani, da izkoristijo priložnost za mir.
Enotna sta, da v danih razmerah ne obstaja nikakršna možnost za napotitev slovenskih vojakov v Ukrajino.
KOMENTARJI (606)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.