21. 4. 2024,
23.05

1 teden, 3 dni

Thermometer Blue 0,23

Girona Jan Oblak Jan Oblak Barcelona Real Madrid Atletico Madrid La Liga špansko prvenstvo

Nedelja, 21. 4. 2024, 23.05

Špansko prvenstvo, 32. krog

El clasico z goli, jezo nad sodniki in odločitvijo v dodatku

Real Madrid FC Barcelona Jude Bellingham | Jude Bellingham je s svojim 17. golom v sezoni odločil el clasico v sodnikovem dodatku. | Foto Reuters

Jude Bellingham je s svojim 17. golom v sezoni odločil el clasico v sodnikovem dodatku.

Dvaintrideseti krog španskega prvenstva je minil v znamenju el clasica. Vodilni Real Madrid je doma s 3:2 premagal Barcelono, ki za velikim tekmecem zdaj zaostaja 11 točk in je tako najverjetneje že zapravila lovoriko. Po 20 minutah je bilo na semaforju 1:1, odločitev pa je padla v sodnikovem dodatku drugega polčasa, ko je za zmago zadel Jude Bellingham. Tretja Girona je v soboto zvečer nadigrala Cadiz s 4:1. Četrti Atletico Madrid z Janom Oblakom je doživel tretji ligaški poraz na zadnjih petih tekmah, z 2:0 ga je premagal Alaves. Vmes je izpadel še v ligi prvakov.

Lamine Yamal Barcelona
Sportal Situacija z el clasica, ki buri duhove
Jan Oblak
Sportal V Barceloni se tepejo po glavi, 50 milijonov evrov bo namesto njih prejel Oblakov Atletico

Jana Oblaka je najprej premagal Carlos Benavidez, v sodnikovem dodatku pa še Luis Rioja. | Foto: Reuters Jana Oblaka je najprej premagal Carlos Benavidez, v sodnikovem dodatku pa še Luis Rioja. Foto: Reuters Atletico je po dveh zaporednih zmagah doživel deveti ligaški poraz v sezoni. Alaves je vpisal deveto zmago, s katero je prekinil niz treh porazov zapovrstjo. Za zmago domačih sta zadela Carlos Benavidez v 15. in Luis Rioja v 92. minuti. Na nedeljskih popoldanskih obračunih je Villarreal v gosteh slavil pri zadnjeuvrščeni Almerii z 2:1, rumeni podmornici je zmago v drugi minuti sodnikovega dodatka zagotovil Alexander Soerloth, tekma med Getafejem in Realom Sociedadom pa se je končala z 1:1.

"Udarno gremo v tekmo z Realom, brez izgovorov," je bilo sporočilo trenerja Barcelone Xavija pred derbijem z Realom Madridom. Strateg Barcelone je v želji po dobri pripravi in regeneraciji svojih igralcev odpovedal četrtkov trening (po porazu v ligi prvakov). Zagotovo se pretirano sveži v srečanje niso podali niti pri Realu, saj so v četrtek prišli iz Manchestra, kjer so na igrišču prebili 120 minut. "Smo v odličnem stanju, hitro se bomo regenerirali in prav je, da se zavemo, da smo naredili nekaj dobrega, v tem stanju pa se moramo lotiti tekme," je sporočil trener belega baleta Carlo Ancelotti.

El clasico je z golom v šesti minuti začinil Danec v vrstah Barcelone Andreas Christensen. | Foto: Reuters El clasico je z golom v šesti minuti začinil Danec v vrstah Barcelone Andreas Christensen. Foto: Reuters

Vinicius Junior je izenačil z bele točke. | Foto: Reuters Vinicius Junior je izenačil z bele točke. Foto: Reuters Barcelona bi z zmago začinila zaključek španskega prvenstva in začetek tekme je nakazal, da se to res lahko zgodi. Raphinha je podal izvrsten predložek v kazenski prostor, kjer je Danec v vrstah Barcelone Andreas Christensen preskočil vse branilce Reala in z izjemnim golom z glavo poskrbel za prednost gostov z 1:0. Bi pa lahko domači le dve minuti pozneje izenačili, ko je Luka Modrić v kazenskem prostoru našel Viniciusa Juniorja, a je ta streljal čez prečko. Zanimiv uvod v tekmo se je nadaljeval v 14. minuti, ko je Lamine Yamal uprizoril solo prodor, a je njegov strel zaustavil vratar Andrij Lunin. Nova drama je sledila že dve minuti pozneje: Pau Cubarsi je zakrivil enajstmetrovko in Vinicus je z bele točke poskrbel za izenačenje na 1:1.

Robert Lewandowski je sredi polčasa streljal čez gol. | Foto: Reuters Robert Lewandowski je sredi polčasa streljal čez gol. Foto: Reuters Nadaljevanje prvega polčasa je pripadlo Kataloncem. V 25. minuti je imel stoodstotno priložnost Robert Lewandowski, a je po podaji iz kota z glavo streljal le za malo čez vrata. Tri minute pozneje si je po še enem kotu strel priboril Yamal. Z neposredne bližine je udaril v spodnji desni kot, a je bil Lunin na pravem mestu. Že v naslednjem napadu pa je Barcelona (Yamal)  zadela, a je sodnik Cesar Soto Grado takoj dal vedeti, da si bo akcijo ogledal s sistemom VAR. Gol je razveljavil, saj žoga pred strelom ni bila na igrišču.

Sodniki so jezili nogometaše tudi v drugem polčasu, najprej so ostali nemi, ko je v 58. minuti v kazenskem prostoru padel Fermin Lopez, osem minut pozneje pa, ko je žoga v roko zadela enega od igralcev Barcelone. Dobrih 20 minut pred koncem pa se je tekma začela znova zapletati. Povedla je Barcelona, Lopez je bil na pravem mestu in odbitek spravil v mrežo. Tri minute pozneje pa je Vinicius izvrstno pred golom našel Lucasa Vazqueza, ki je neoviran zadel za 2:2.

El clasico je ponudil vse, od golov do mejnih sodniških odločitev. | Foto: Reuters El clasico je ponudil vse, od golov do mejnih sodniških odločitev. Foto: Reuters

A zadnjo besedo so imeli Madridčani. Drugi strelec lige Jude Bellingham je zadel v sodnikovem dodatku. Njegov 17. gol je bil za zmago s 3:2 in morda tudi že za naslov prvaka, že 36. v zgodovini. Razlika med večnima tekmecema zdaj znaša 11 točk, do konca pa je še šest krogov. Statistično je bil derbi sicer precej izenačen: 14:13 v strelih proti golu, 8:6 znotraj okvira gola za Real, je imela pa Barcelona kar osem kotov, Real le dva.