Šokanten razplet kolesarstva! Foto: Reuters

Na dan, ko so se delile prve medalje v plavanju, je bilo spet zelo zanimivo v kolesarstvu. Cestna dirka je trajala 137 kilometrov, Anna Kiesenhofer pa je bežala praktično od starta! Favoritinje so preveč taktizirale in dopustile, da je beg Avstrijki uspel vse do cilja. To je eno največjih presenečenj v kolesarski zgodovini.

Srebrna Annemiek van Vleuten je sprva mislila, da je zmagala. Foto: Reuters

30-letna kolesarka je praktično brez večjih uspehov, leta 2016 je slavila edino mednarodno zmago na etapni dirki v Franciji, od takrat pa je postala še štirikratna državna prvakinja, zdaj pa je olimpijska prvakinja! Res nora zgodba!

Daleč prve favoritinje so bile Nizozemke, ki pa so se uštele, srebro Annemiek van Vleuten je gotovo manj od velikih pričakovanj. 38-letna Nizozemka je sicer mislila, da je zmagala, saj ni vedela, da je spredaj prva cilj prečkala Avstrijka, zato se je veselila zmage. "Zmotila sem se, nisem imela pravih informacij," je pozneje priznala trikratna svetovna prvakinja. Eugenia Bujak je osvojila 19. mesto.

JUDO: Zlata brat in sestra Abe!
Za japonsko navdušenje sta poskrbela judoista − brat in sestra Abe, ki sta na isti dan osvojila zlato olimpijsko medaljo! Najprej je v kategoriji do 52 kilogramov slavila 21-letna Uta Abe, le nekaj minut pozneje pa je uspeh ponovil dve leti starejši brat Hifumi Abe.

3Chelsie GilesVelika Britanija
Rolkanje je eden izmed štirih novih olimpijskih športov, ki doživljajo premiero v Tokiu. Juto Horigome pa je v domačem mestu postal prvi olimpijski rolkarski prvak. Foto: Reuters

ROLKANJE: Zgodovinska tekma
22-letni Juto Horigome je v domačem Tokiu po dveh finalnih vožnjah dobil najvišjo oceno za prvo zlato. Srebro je osvojil Brazilec Kelvin Hoefler, bron je pripadel Jaggerju Eatonu iz ZDA.

Horigome je na poletnih X-igrah v Minneapolisu 2019 osvojil zlato odličje in na urbanih igrah v Šanghaju 2019 bronasto. Pred Tokiem je 22-letnik na svetovnem prvenstvu v Rimu dobil zlato medaljo in prvič premagal Američana Nyjaha Hustona, prvega rolkarja s svetovne lestvice. Houston se v Tokiu ni izkazal, v finalu je končal na sedmem mestu.

V rolkanju se bodo pomerile tudi ženske, nato pa bo sledila še preizkušnja v obeh konkurencah v parku.

Rolkanje - ulično (M)
1Juto Horigome37,18
2Kelvin HoeflerBrazilija36,15
3Jagger EatonZdružene države Amerike35,35

STRELSTVO: Srebro iz Ria nadgradila v zlato Tokia
Rusinja Vitalina Bacaraškina je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojila zlato kolajno v disciplini zračna pištola na 10 metrov. 24-letnica iz Omska si je prvo mesto izborila v zadnjem finalnem strelu in osvojila svoje drugo odličje na olimpijskih igrah po srebru pred petimi leti v Riu de Janeiru.

Večji del današnjega finalnega obračuna osmih najboljših strelk iz kvalifikacijskega dela se je zmaga nasmihala Antoaneti Kostadinovi. V zadnjem strelu je 35-letna Bolgarka zadela zgolj devet krogov, kar je izkoristila njena tekmica iz Omska in z 10,4 kroga natančnim strelom za 0,9 kroga prehitela Kostadinovo. Odličje bronastega leska je osvojila 21-letna Kitajka Ranšin Džjang.

LOKOSTRELSTVO: Korejke niz podaljšale na 9
Nobenega presenečenja ni bilo v lokostrelstvu. V ženski ekipni tekmi je Južna Koreja v boju za zlato ugnala Rusijo prepričljivo s 6:0 in s tem niz zlatih olimpijskih medalj že na devet. Nemke so v boju za Belorusinje ugnale s 5:1.