Zasebnost
Živilci

Dobrote Dolenjske: Tujcem so naši izdelki všeč, zato gremo še letos na Amazon

Edinstveni sadni in zeliščni izdelki so prepoznavni znak zavoda, ki združuje najboljše ponudnike z območja nekdanje zgodovinske dežele Dolenje Kranjske
07.05.2024 06:00
Čas branja: 5 min

Ko se ustavite v trgovinici Dobrote Dolenjske v središču Trebnjega, le nekaj deset metrov od železniške postaje, se dodobra zaveste, kako radodarna in raznolika je narava. Ob poslopju je ekipa Zavoda za kulinariko in turizem Dobrote Dolenjske, ki jo sestavlja enajst zaposlenih, vodi pa jih Špela Smuk, uredila slikovit zeliščni vrt.

Med vstopanjem v poslopje, kjer je bil do leta 2015 Mercator, obiskovalec za hip postane pred plakatom, ki napoveduje, da se bo lahko v vročih dneh hladil tudi s sladolencem. To je sladoled Dobrot Dolenjske iz lokalnega mleka, ki je na voljo v petih okusih. Tako lahko izberete med medencem (sestavljajo ga pirin medenjak, sladoled, medeno satje in cvetni prah), cvičkolencem (sestavine so orehov drobljenec, sladoled, cvičkov preliv, rozine, namočene v cvičkovem likerju, in cvičkov žele), pa jagodencem, čokolencem in malinencem.

Izdelki, ki jih najdete samo pri njih

A šele ko vstopite v trgovinico, se vam pokažeta razkošje in moč združevanja ter povezovanja najboljših ponudnikov prehranskih izdelkov z območja nekdanje zgodovinske dežele Dolenje Kranjske, ki je obsegala Dolenjsko pa tudi Belo krajino. Na polno obloženih prodajnih policah, ki obkrožajo masiven leseni pult, najdemo marmelade, želeje, čaje, sirupe, sladke in slane prigrizke, piškote, likerje in žganja, ki jih proizvajajo sami, surovino pa kupujejo pri lokalnih pridelovalcih.

»Okusi naših marmelad so drugačni od okusov marmelad na trgovskih policah. Naša jagodna marmelada je bodisi z bezgom bodisi z materino dušico, breskova je z meto ali ingverjem, medtem ko višnjevo nadgradimo še s cimetom,« opisuje zgovorna Barbara Jerovšek Volek, ki nam s ponosom razkazuje izdelke. »Posebni smo tudi po zeliščnih sirupih. Izdelujemo jih iz pehtrana in bazilike, vendar še vedno po tradicionalnem postopku. Navdušeni smo tudi nad stevio. Pri pripravi čaja iz tega zelišča namreč sladkor sploh ni potreben.«

Vlaganja za nove izdelke

Medtem se nama s košaro, polno svežih zelišč, od katerih po vonju izstopata koriander in melisa, pridruži Urška Gričar s kmetije Rogelj, kjer gojijo 26 vrst zelišč, med drugim tudi prej omenjeno stevio. »Lani smo začeli sodelovati pri Lasovem projektu, v okviru katerega so na kmetiji uredili večji nasad zelišč. Kmalu bodo lahko gojili že 40 vrst zelišč. Namen projekta je povezanost od pridelave do predelave. Medtem ko smo do zdaj zelišča predvsem sušili, smo v okviru projekta kupili liofilizator, ki bo omogočal, da bomo ohranili še večji delež njihovih mineralov, vitaminov, arom in okusa. S podobnim ciljem smo kupili tudi ekstraktor,« našteva sogovornica.

Tako bodo na področju rabe zelišč še lažje razvijali nove izdelke, kot so bonboni, in nadgrajevali zdajšnje. Nakup destilatorja zelišč pa jim bo omogočal izdelavo eteričnih olj in hidrolatov, v načrtu imajo tudi izdelovanje zeliščarskih soli. Že zdaj pa ponujajo cvičkovo sol, ki je narejena na osnovi piranske soli in naravno aromatizirana s cvičkom. Pred dvema letoma so začeli ponujati tudi omako iz raške čebule s cvičkom.

»V ponudbo bomo kmalu dodali naš, že preizkušen izdelek, to so piškoti iz moke grozdnih pečk, izdelke iz moke grozdnih pečk, ki je nastala zaradi želje po zmanjševanju odpadkov in čim večjem izkoristku surovin, bomo še raziskovali in razvijali. Naš namen je širiti zgodbo o pomembnosti lokalno pridelane in predelane hrane, zato bomo to širili, s tem da bomo ohranili sledljivost porekla surovin, ki bo v izdelkih tudi v prihodnje vsaj 70-odstotno dolenjsko,« poudarja Barbara Jerovšek Volek.

Tudi za protokolarna darila

Ker se odpravijo nabirat užitne rastline tudi na travnike in gozdove, imajo v ponudbi še vložene štorovke in čemaževe popke. V Dobrotah Dolenjske prodajajo tudi suhe mesnine, sire, vina, med, olje, kis, testenine in moko, čokoladne dobrote, čili omake, rokodelske izdelke in še kaj, kar odkupijo od dolenjskih ponudnikov.

Priprava izdelkov poteka ročno, surovine pa odkupujejo samo v sezoni, zato so serije izdelkov še vedno sorazmerno majhne in hitro poidejo. Zaradi visoke kakovosti so njihove izdelke za protokolarna darila izbrali v Protokolu Republike Slovenije in na kmetijskem ministrstvu. Zavod je lani ustvaril dobrega pol milijona evrov prihodkov, letos načrtujejo šestodstotno rast prihodkov.

»Dobrote Dolenjske smo prejemnik plakete Gault & Millau – Ljubljanska kakovost v letih 2020, 2021 in 2023. V kategoriji kulinaričnih trgovin smo prejeli največ točk in s tem tudi najvišje priznanje. V januarju je potekala tudi podelitev nagrad Best of 2024, na katerem je mednarodni vodnik In Your Pocket organiziral glasovanje za najboljše ljubljanske ponudnike v šestih kategorijah. Dobrote Dolenjske so bile za najboljše prepoznane na področju nakupovanja, in sicer v podkategoriji Best Culinary Shops, kar nas je umestilo na turistični zemljevid,« je ponosno nanizala vodja PE Ljubljana Marija Romanovskaja.

Ker so njihovi izdelki tujcem všeč, doma pa jim niso na voljo, so se v Dobrotah Dolenjske odločili, da jih bodo še letos začeli ponujati prek Amazona. »Za nas bo to kar velik izziv, a se ga veselimo,« pa tako mimogrede, ko nas pride pozdravit, pove Špela Smuk. Ta dan ima polne roke dela, saj v kuhinji pomaga sodelavkam pripravljati prigrizek dobrodošlice za skupino obiskovalcev. »Imamo nekaj bolniških in vsak par rok pride prav,« pojasni v smehu.

Delavnice o kratki oskrbovalni verigi

Zakaj prav posebej omenjamo masiven leseni pult? Ker se na njem in ob njem ves čas nekaj dogaja. Ob njem potekajo pogovori z dobavitelji, ki prinesejo surovine in izdelke, in seveda tudi kupci, ki nanj zlagajo izdelke, ki so jih izbrali za nakup. Pult pa je skoraj vsak dan bogato obložen z različnimi narezki in napitki, s katerimi ekipa zavoda pričaka večje skupine obiskovalcev ali udeležencev delavnic. Tudi ob našem obisku je s pulta dišalo po sveže pečenem kruhu, različno obloženih kruhkih in piškotih, obiskovalce, ki so bili napovedani za zgodnje popoldne, pa je že čakal sirupov napitek.

Zato smo morali z ogledom in pogovorom v zavodu, ki sicer zaposluje večinoma ranljive skupine ljudi, pohiteti. Obiskovalci si lahko ogledajo njihovo proizvodnjo in pakirnico. Izvajajo pa izobraževalne delavnice za otroke, kot je delavnica Od žita do kruha, in učno pot za otroke Od pašnika do sladoleda, saj se zavedajo, da je treba prednosti kratke oskrbovalne verige predstaviti najmlajšim. Izvajajo tudi kuharske delavnice dolenjskih tradicionalnih jedi, kot so štruklji, potice, pogače …

Certifikat odličnosti

»Naša vizija je biti platforma za promocijo regije. Smo namreč precej več kot samo živilsko podjetje,« komentira Barbara Jerovšek Volek. »Pokrivamo celotno gastronomsko regijo Dolenjsko in Kočevsko ter Belo krajino. Prvo certificiranje – vsi izdelki na naših policah imajo certifikat odličnosti – smo izpeljali leta 2014. To pomeni, da vsebujejo izdelki najmanj 70 odstotkov surovin z območja Dolenjske. Večina pa jih vsebuje sto odstotkov,« pojasnjuje sogovornica. Njihovi izdelki so na voljo tudi na Mestnem trgu 17 v Ljubljani, letos bodo odprli trgovinico še na Glavnem trgu v Novem mestu.

Certifikate podeljujejo živilskim in rokodelskim izdelkom, ki jih prodajajo v trgovinici v Trebnjem, pa tudi za gastronomsko ponudbo in ponudbo na področju turizma, za jedi in pijače v gostinskih lokalih, kulinarična doživetja in kulinarične prireditve, v okviru Hiše Dobrote Dolenjske pa tudi za celotno ponudbo domačij. Naj ob tem omenimo, da ima Dolenjska prvi regionalni kulinarični zemljevid v Sloveniji.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Avto
Dokaz, da Citroën še ni pozabil na čase stare slave
Avto
AvtoJure Šujica Dokaz, da Citroën še ni pozabil na čase stare slave

Test avtomobila: citroën C5 X 1.6 puretech max: v poplavi križancev tako na cestah kot v lastni ponudbi Citroën še vedno ponuja tudi skoraj klasično limuzino s kančkom prestiža, ki si zasluži pozornost ljubiteljev omenjene znamke.

FINANCE
Vlagatelj Maks
Volkovi z Wall Streeta: baker, srebro in zlato v nebo
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Volkovi z Wall Streeta: baker, srebro in zlato v nebo
FINANCE
Objava razpisov za e-mobilnost je napovedana za junij. Kaj vse bo na voljo
Finance
ELEKTRIČNA VOZILA
Teja Grapulin Objava razpisov za e-mobilnost je napovedana za junij. Kaj vse bo na voljo

Skupno bo razpisanih 21 milijonov evrov.

FINANCE
Vlagatelj Maks
Visoka rast delnic zavarovalnic in novi rekordi
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Visoka rast delnic zavarovalnic in novi rekordi
FINANCE
Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina
Finance
Jana Petkovšek Štakul Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina 4

Direktor ajdovske obrtno-podjetniške zbornice opozarja na razbohoteno obremenjevanje podjetij z birokracijo tako na nacionalni kot na evropski ravni.

FINANCE
Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike
Finance
Nepremičnine
Vasilij Krivec Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike 5

O omejitvah oddajanja stanovanj v turistične namene, pretiranih napovedih o gradnji javnih najemnih stanovanj in napovedanih novih davkih za te namene.

FINANCE
Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke
Finance
DAVKI
Tanja Smrekar Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke 22

Davčni paket je v sklepni fazi priprave, veljati naj bi začel 1. januarja 2025; ali lahko spremembe pričakujete tudi sobodajalci?

FINANCE
IKT
Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI
IKT
BREZPLAČNI WEBINAR PODJETJA B2 BI
IKTPodpornik projekta Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI

Kako s preprostimi jezikovnimi ukazi do poglobljenih analiz in interaktivnih poročil