Lastna nepremičnina, pa naj gre za hišo ali stanovanje, je pogosto največja naložba v življenju. Zanjo namenimo vse svoje prihranke ter ponavadi najamemo še dolgoročno posojilo. Zato je tudi zavarovanju doma pametno posvetiti nekaj časa in razmisleka.
Pri Zavarovalnici Triglav smo preverili, katere so najpogostejše napake zavarovancev pri sklenitvi zavarovanja doma, ki je ob zavarovanju avta seveda najpogosteje sklenjeno zavarovanje. Vendar pa ocenjujejo, da v Sloveniji še vedno tretjina nepremičnin, ki so v lasti fizičnih oseb, ni zavarovana.
Če vaša nepremičnina ne odstopa bistveno od povprečja nepremičnin v Sloveniji po svoji vrednosti, opremi ali lokaciji, lahko zavarovanje doma pri Zavarovalnici Triglav sklenete po spletu v okviru treh prednastavljenih paketov. Sicer pa lahko zavarovanje uredite tudi osebno tako, da se dogovorite z enim od številnih zastopnikov ali se oglasite v poslovalnici. Zavarovanje doma je namreč fleksibilno glede zavarovanih nevarnosti in višin kritij ter si tako zavarovanje prilagodite po svoji meri.
Katere pa so najpogostejše napake pri sklenitvi zavarovanja doma? Pri Zavarovalnici Triglav izpostavljajo naslednje štiri:
Podcenjevanje nevarnosti
To je sicer pogosto tudi pri (ne)sklenitvi mnogih drugih zavarovanj. Neredko zavarovanci menijo, da se neželeni dogodek njim preprosto ne more zgoditi ali da je verjetnost določene škode izjemno nizka. V Sloveniji je potres eden najbolj podcenjenih dejavnikov tveganja. Le manjši delež zavarovancev za svojo nepremičnino sklene tudi potresno zavarovanje. Zavedanje, da lahko potres povzroči veliko ekonomsko škodo, je kljub temu, da je Slovenija na potresno aktivnem območju, majhno.
Zavarovanje za prenizko vrednost
Znova pogosta napaka, ki se tako kot pri zavarovanju doma pojavlja tudi pri drugih zavarovanjih, je prenizka zavarovalna vsota (najvišji znesek izplačila posamične škode). »Pri zavarovanju doma zavarovalnica določi zavarovalno vsoto, ki ustreza večini nepremičnin v Sloveniji, in jo preračuna na kvadratni meter površine,« zapišejo pri Zavarovalnici Triglav. Cena zavarovanja oziroma premija se torej obračuna na podlagi površine hiše in ne na podlagi gradbene vrednosti, ki pa se lahko močno razlikuje od tržne vrednosti.
Zato morate biti pozorni, če vaš dom ali oprema odstopa od povprečnih vrednosti. V tem primeru morate z zavarovalnim zastopnikom oceniti potrebno zavarovalno vsoto. Pri Zavarovalnici Triglav opozorijo še na to, da se zavarovalne vsote, torej najvišjega zneska izplačila za škodo, po sklenitvi zavarovanja ne da spremeniti, zato morate na to biti pozorni pri sklenitvi.
Nepoznavanje vseh zavarovalnih možnosti
Najbolj pogoste škode, ki se zgodijo doma, so po podatkih Zavarovalnice Triglav izliv vode, razbitje stekla in strojelom (ko se na primer pokvari grelnik za vodo ali toplotna črpalka), zato naj zavarovanje vsebuje ta kritja.
Zavarovanje doma vključuje tudi kritje odgovornost iz hišne in zemljiške posesti – to pomeni odgovornost, ki izvira iz posamezne nepremičnine. Priporočljivo pa je skleniti tudi zavarovanje osebne zaščite, s katerim si zavarovanec za različne nevarnosti iz vsakdanjega življenja lahko zagotovi ustrezna kritja. Med kritji je tudi odgovornost zasebnika, ki krije odgovornost za škodo tretjim osebam, za katero smo odgovorni kot fizična oseba.
Slabo poznavanje odkupa soudeležbe (franšize)
Tako kot pri zavarovanju avtomobila tudi pri zavarovanju doma in nekaterih drugih premoženjskih zavarovanjih poznamo soudeležbo zavarovanca pri škodi. Kar pomeni, da ob določeni škodi del zneska za popravilo nosite sami. Višina franšize je vedno navedena na zavarovalni polici. Če je recimo franšiza za izliv vode 150 evrov, ob tem dogodku pa nastane za tisoč evrov škode, vam bo zavarovalnica izplačala 850 evrov.
»Če se želite ob nastali škodi izogniti vsem stroškom, tudi pri zavarovanju doma za veliko večino nevarnosti obstaja možnost odkupa soudeležbe,« pravijo pri Zavarovalnici Triglav. Seveda bo zato zavarovalna premija nekoliko višja, a vam ob morebitni škodi ne bo treba prispevati ničesar za njeno odpravo.
Kdaj potrebujete dodatna zavarovanja pri zavarovanju doma?
Kot smo zapisali že na začetku, je v nekaterih primerih treba razmisliti o dodanih zavarovanjih. To je smiselno, ko nepremičnine ne ogrožajo zgolj poplava, požar ali vlom, saj ta krije osnovno zavarovanje doma.
Pri Zavarovalnici Triglav poleg strojelomnega zavarovanja naprav in inštalacij opozorijo na dve dodatni zavarovanji. Prvo je oddajanje nepremičnine. Škodo v denimo stanovanju in na notranji opremi lahko povzroči objestnost najemnikov ali tretjih oseb.
Vse več pa je tudi sončnih elektrarn. Ker gre lahko pri tem za precejšnje naložbe v lastno energetsko preskrbo, je smiselno razmisliti o dodatnem zavarovanju doma. Paneli sončne elektrarne so ponavadi izpostavljeni več dejavnikom tveganja.
»Z zavarovanjem sončne elektrarne niso zaščiteni le strešni paneli, ampak tudi podstavki, konstrukcija, krmilniki, števci ... Krita je škoda zaradi uničenja, poškodovanja in obratovalnega zastoja, ki ga povzroči nastala škoda. Zavarovalnino pa dobite tudi ob morebitni kraji delov sončne elektrarne. Prav tako je zavarovana vaša odgovornost iz posesti in obratovanja sončne elektrarne. Kriti ste torej, če vaša elektrarna povzroči škodo tretji osebi, na primer če veter s strehe odnese kak del inštalacije in poškoduje sosedovo imetje,« pravijo pri Zavarovalnici Triglav.