DL: Eksotika med dolenjskimi griči - Največ hrane poje Aladin

12.7.2020 | 19:00

Damjan Zupan in sibirska dvogrba kamela Aladin

Damjan Zupan in sibirska dvogrba kamela Aladin

Ponudbo na Ranču Aladin vsako leto obogatijo s kakšno novostjo. Letos so uredili dinozavrski kotiček.

Ponudbo na Ranču Aladin vsako leto obogatijo s kakšno novostjo. Letos so uredili dinozavrski kotiček.

Na ranču so svoj dom našle tudi nekatere eksotične živali. Na sliki surikate.

Na ranču so svoj dom našle tudi nekatere eksotične živali. Na sliki surikate.

Na Ranču Aladin približno 100 živali, najpriljubljenejša kamela Aladin – Znova odprli vrata za obiskovalce – Letos novost dinozavrski kotiček, na ogled kmalu tudi pume ... Pred tremi leti so bili trebanjski policisti obveščeni, da je občan med vinogradi opazil kenguruja. Mislili so, da je nekdo pregloboko pogledal v kozarec, a kljub dvomu o resničnosti prijave so se vseeno napotili na kraj dogodka, kjer so ugotovili, da ni šlo za šalo. Tega dne se zelo dobro spominja Damjan Zupan, skrbnik živalskega vrta na Gomili pri Mirni, od koder je mali sesalec pobegnil.

Med delom v svojem vinogradu ga je opazil gospod, ki se je preselil iz Avstralije. Poklical je ženo, da je videl kenguruja. Seveda mu sprva ni verjela, mislila je, da je njen dragi pijan, a hitro se je tudi sama prepričala, da je mož dobro videl in da je med trtami res skakal kenguru. Policisti so ga skupaj z mirnskimi gasilci ujeli in ga nato vrnili lastniku. »To ni dogodek, s katerim bi se hvalil, a ker je bil tako nenavaden, je bil zelo odmeven. Za nas je bila to konec koncev tudi dobra promocija,« se z nasmeškom na obrazu spominja Damjan, ki je pred devetimi leti iz nič, a z obilo truda, predanosti, entuziazma in volje daleč stran od mestnega vrveža, v zaledju dolenjskih gričev, uredil domači živalski vrt.

Njegov zaščitni znak je sibirska dvogrba kamela Aladin, po kateri gomilski ranč nosi ime, poleg nje pa lahko obiskovalci vidijo še 35 različnih vrst eksotičnih živali. Običajno je bilo ob lepih sončnih dneh za prvomajske praznike tu vedno zelo živahno. Otroci so uživali, ko so živali iz svojih najljubših risank lahko videli tudi v živo. A kamela, risa, kenguruji, nandu, nosati medvedki, rakuni, patagonske mare, surikate, antilope, ježevci, divji prašički, mufloni, osli, poniji, lame, mini koze, več vrst ovac, damjaki in številne druge živali, ki so vajene obiskovalcev, zadnje tedne samevajo.

Zaradi epidemije covid-19 je bil tudi Ranč Aladin zaprt, pretekli petek, ko smo ga obiskali, pa je znova odprl svoja vrata. Dopoldne obiskovalcev še ni bilo, k temu pa je zagotovo pripomoglo tudi nestanovitno vreme z občasnimi plohami. »Letos smo bili odprti le en marčevski vikend. Spomladi in jeseni imamo največ obiskovalcev, k nam prihajajo tudi vrtci, šole, gostimo precej piknikov, rojstnodnevnih zabav in drugih srečanj. Koronavirus je na žalost odnesel spomladanski del sezone, kar se nam bo precej poznalo, saj se ranč financira izključno iz vstopnin, teh pa v trenutnih razmerah ni,« pravi Damjan in dodaja, da so lani imeli približno 30.000 obiskovalcev. To je namreč edini takšen živalski vrt na tem koncu Slovenije, kamor radi zahajajo starši z otroki od blizu in daleč.

Da se živali dobro počutijo, skrbita s partnerico Karmen, občasno pa jima na pomoč priskočita tudi hčerka Maša in sin Maj, ki sta še majhna, a z veseljem poprimeta za delo. Navdušena sta, da imata kar pred domačim dvoriščem živalski vrt. Dela v njem nikoli ne zmanjka, samo hranjenje Damjanu dnevno vzame štiri ure. Živali na dan pojedo vsaj 150 kilogramov hrane, največ, približno 30 kilogramov, ravno kamela Aladin. »Živali jedo koruzo, seno, krmila, brikete, zelenjavo, sadje, meso … Seveda je treba vedeti, kaj ima katera žival rada. Da zagotovimo hrano, nas dnevno stane približno 70 evrov. V tem trenutku bi bili zato veseli kakršnekoli pomoči, da živali ostanejo v tem okolju, v katerem so vajene biti. V preteklosti so domačini že vozili ostanke hrane k nam, denimo suh kruh, zelenjavo in sadje. Tovrstne pomoči bomo v teh časih še bolj veseli, prav tako tudi finančne pomoči v zameno za sezonsko karto, ko bo ranč znova odprt,« pravi Damjan.

Tisti, ki jih večkrat obiščejo, so vedno znova presenečeni, ko vidijo nova igrala, ki so plod njegove ustvarjalne žilice. »Za vsako novost, vsako novo igralo ali žival se lahko zahvalim številnim obiskovalcem, ki so ranč vzeli za svojega, prišli na obisk in s tem pomagali pri razvoju,« pravi Damjan. Letos so na novo uredili dinozavrski kotiček, v že pripravljeno kletko pa bi radi na ogled postavili pume. Zupanova si prizadevata tudi, da bi Aladin dobil partnerico in z njo naraščaj.

Članek je bil objavljen v 19. številki Dolenjskega lista 7. maja 2020

Besedilo in fotografije: Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava