Glavni odbor sindikata bo tako v četrtek odločal o možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele. Ob tem pričakujejo, da bo svojo vlogo varuha ustavnosti opravil tudi DS in na zakon podal veto. "Zakon o zdravstveni dejavnosti prinaša nepremišljene posege v svobodo zdravniškega dela, dodatno obremenjuje že preobremenjen zdravstveni sistem in ne rešuje ključnih težav v javnem zdravstvu, najbolj bodo pa trpeli prav bolniki," so v odzivu za STA poudarili v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides.
Dodali so, da so na škodljivost novele zakona o zdravstveni dejavnosti opozarjali ves čas zakonodajnega postopka, skupaj z drugimi zdravniškimi organizacijami, s pravno stroko in številnimi opozorili iz prakse. "Na žalost je bil zakon, kljub vsem utemeljenim opozorilom, sprejet," so dodali.
Poslanci DZ so danes potrdili predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno in zasebno zdravstvo. Zdravstvenim delavcem javnih zavodov bo z redkimi izjemami onemogočeno delo pri čistih zasebnikih, v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih bodo lahko delali pod strožjimi pogoji. Razprava v državnem zboru je bila burna: "Tukaj ste šli predaleč gospa".
Glas ljudstva pozdravlja sprejem novele
V iniciativi Glas ljudstva so prepričani, da je sprejetje novele zakona o zdravstveni dejavnosti zgodovinski korak, ki bo ključen za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema kot temeljnega stebra socialne države. Poudarili so, da novele zakona ne bi bilo brez prizadevanj civilne družbe in pripravljenosti koalicije, da jim prisluhne.
"Tega zakona ne bi bilo brez vztrajnega in argumentiranega prizadevanja civilne družbe, pa tudi ne brez pripravljenosti vladajoče koalicije, da prisluhne zahtevam in potrebam državljanov in da dokaže, da razume, da brez močnega javnega zdravstva družba ne more dobro delovati," so zapisali v iniciativi Glas ljudstva.
Prepričani so, da sprejem zakona dokazuje, da dialog oblasti s civilno družbo ni samo možen, temveč da je lahko tudi konstruktiven in ploden. Poslankam in poslancem so se zahvalili, da so uresničili eno izmed svojih najpomembnejših koalicijskih zavez.

Dva pogoja, da se bo pozitivne učinke čutilo
Poudarili so, da morata biti sicer izpolnjena dva pogoja, da bodo prebivalci v resnici občutili pozitivne učinke tega zakona. Prvi je, da bodo na ministrstvu za zdravje in inšpekcijskih službah poskrbeli za hitro, učinkovito implementacijo in nadzor ter preprečevali morebitne zlorabe, na katere noben zakon ni povsem neobčutljiv.
Drugi pogoj pa je po navedbah iniciative, da bodo volivci na prihodnjih državnozborskih volitvah skrbno preverjali odnos vseh strank do tega zakona in do javnega zdravstva nasploh in preprečili, da bi oblast prevzela politična opcija, ki bi obnovila proces privatizacije zdravstva in na prvo mesto postavljala svobodno gospodarsko pobudo in milijonske dobičke izvajalcev, ne pa resničnih potreb prebivalstva.
"Sprejem novele dokazuje, da je mogoče doseči marsikaj, četudi spremembi nasprotujejo močni kapitalski interesi in lobiji. Naj da sprejem zagon še uresničitvi drugih koalicijskih zavez v prid ljudi in okolja," so še zapisali v sporočilu za javnost.
V vsakem primeru bo ta kratko potegnil bolan človek. Ni važno koliko novih členov bo, vse poti vodijo v privatizacijo zdravstva. Tole vse skupaj je gluma za javnost!
dokler ministrstvo ni prevzelo malo vajeti v svoje roke in kontrole je z razpisi specializacij najvec skode naredila zdravniska zbornica in posredno fidesz. posebej anesteziolog kustrincek. rentni sistem se je zakljucil in privatno delo v sluzbenem casu tudi in dvojni… ...prikaži več dohodek za en siht ur tudi. za to se bodo borili do ustavnega. hurac njih briga za svobodno zdravnistvo. rente hocejo obdrzat.
Jasno je, da fideszovim dvoživkam zakon ne bo všeč. Sicer pa, kaj se sploh imajo za oglašati, a se ne šteje, da stavkajo?