Tujina

Patriarhu Porfiriju kosovske oblasti niso dovolile vstopa na Kosovo

Beograd, 14. 05. 2024 11.18 | Posodobljeno pred 13 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
4

Kosovske oblasti so poglavarju Srbske pravoslavne cerkve (SPC), patriarhu Porfiriju, prepovedale vstop v državo. Kosovsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da takšnih obiskov ne bo dopustilo, dokler Srbija med drugim ne bo prenehala kršiti bruseljskega sporazuma.

Patriarh Porfirije se je danes na Kosovu nameraval udeležiti zasedanja koncila Srbske pravoslavne cerkve v Peški patriarhiji, ki je že od sredine 14. stoletja zgodovinski prestol poglavarja SPC. Zato se je zasedanje koncila za ta čas preselilo v Beograd, v cerkev sveti Sava na Vračarju. 

Na Kosovo je s sedmimi škofi odpotoval v ponedeljek, ko je bil blizu mejnega prehoda, pa je iz Prištine prispela prepoved vstopa na ozemlje Kosova, so na spletni strani sporočili iz urada srbske vlade za Kosovo. Podarili so, da so Prištini v skladu z vsemi veljavnimi dogovori poslali obvestilo o načrtih poglavarja SPC, a da mu je kosovski premier Albin Kurti odrekel možnost vstopa.

"Z vidika človekovih pravic in svoboščin vsakega posameznika je odločitev o prepovedi prihoda vodje SPC in škofov na starodavni sedež SPC nerazumna in nesprejemljiva, hkrati pa natančno odraža položaj SPC in ljudi na Kosovu in v Metohiji," so zapisali v uradni izjavi cerkve.

Patriarh Porfirije
Patriarh Porfirije FOTO: AP

Patriarh Porfirije je v ponedeljek na družbenem omrežju Instagram zapisal, da kot srbski patriarh, državljan in kot vernik ve in sporoča, da bo ta vrata prej ali slej odprl sam Bog. Obenem se je vprašal, kaj se šele dogaja s Srbi, ki da živijo v getih, če kosovske oblasti tako onemogočajo svobodo gibanje srbskemu patriarhu.

V uradu srbske vlade za Kosovo so v izjavi za javnost medtem še pozvali vse predstavnike mednarodne skupnosti, naj se zamislijo ob takšni politiki Kosova, ki je zaprosilo za članstvo v Svetu Evrope. "Tudi na tem primeru pričamo o nameri Prištine in Albina Kurtija, da s Kosova prežene vse, kar je srbsko, in izbriše sledi stoletnega obstoja srbskega naroda in srbske Cerkve na teh prostorih," so dodali.

Na ministrstvu za zunanje zadeve v Prištini so napovedali, da takšnih obiskov ne bodo dovoljevali, dokler bo Srbija kršila bruseljski sporazum in ne bo dovolila obiskov kosovskih državnih uradnikov v Srbiji, pa tudi, dokler ne bo prenehala s sovražnim govorom, grožnjami in kampanjami proti Kosovu v mednarodnem prostoru, tako v procesu integracije kot v proces priznavanja.

Pri tem so spomnili na nasprotovanje Srbije članstvu Kosova v Svetu Evrope. "Kot je znano, je Srbija ustanovila ministrsko skupino, da bi kršila temeljni dogovor in preprečila članstvo Kosova v Svetu Evrope, in dokler bo nadaljevala s takšnim pristopom in vojno proti Kosovu na kakršen koli način, odobritev takšnih obiskov ne bo," so še sporočili v izjavi za javnost, ki jo je v ponedeljek povzel portal kosovskega časnika Reporteri.

Do odločitve Prištine, da patriarhu Porifiriju in škofom SPC ne dovoli vstopa na ozemlje Kosova, je bil danes kritičen tudi tiskovni predstavnik Evropske komisije Peter Stano. Dejal, da je vlada v Prištini s takšno potezo prekršila dogovore o uradnih obiskih iz leta 2014 in zanemarila pomen, ki ga ima SPC za del državljanov Kosova. Poudaril je, da je to v nasprotju s temeljnimi načeli vsake večetnične in tolerantne demokratične družbe. Obenem je ponovil poziv Evropske unije k popolnemu in brezpogojnemu izvajanju vseh sporazumov in obveznosti iz dialoga, vključno z uradnimi obiski.

Srbija in Kosovo sta se marca lani v Ohridu v okviru dialoga pod okriljem EU zavezala, da bosta izpolnila vse določbe iz sporazuma o poti k normalizaciji odnosov, a svojih zavez ne izvajata ne Beograd ne Priština. Sporazum med drugim določa, da Srbija ne bo nasprotovala sprejemu Kosova v mednarodne organizacije, Kosovo pa bo začelo uresničevati dogovor glede vzpostavitve skupnosti srbskih občin.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mistik
14. 05. 2024 17.21
-3
Pravilno. Kaj ima za delati v drugi državi.
Sava72
14. 05. 2024 18.22
+5
Shinan79
15. 05. 2024 21.46
Lih toliko v vednost ker ne poznaš tamkajšnje zgodovine, Kosovo je srpsko bilo že od 12 stoletja in celotno ozemlje zdajšnje črne gore, Dalmacije, Severne Makedonije ter grške Makedonije, zahodne Bolgarije, juho zahodne Romunije, BIH, tudi severni del Albanije ko je vladala takratna dinastija Nemanjić do poznega 15 stoletja. Zadnji je žal bol bolj popustili in je n3kaj ozemlja zgubil oziroma prodal K.C. pred njimi so na tem ozemlju vladali bizatinci, Albancev takrat ni bilo blizu tega ozemlja. Niti na ozemlju Albanije, so takrat vladali bizatinci ki pa so bili po veri kristjani katoliki zato je tudi zdaj kar lep del Albanije katolikov.
Shinan79
15. 05. 2024 21.47