Dejstva

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

Ljubljana, 20. 03. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 10 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Diagnostični center Bled, ki jo bo gradil, ima namreč gradbeno dovoljenje, le vprašanje časa je, kdaj bodo gradbeni stroji zahrumeli. V Dejstvih se zato sprašujemo, kako je možno, da sistem zasebnikom, ki večino denarja dobijo iz javne zdravstvene blagajne, omogoča, da svoje profite usmerjajo v svoje zasebne posle in na ta način gradijo vzporedni zdravstveni sistem?

Podoba zasebne bolnišnice DC Bled
Podoba zasebne bolnišnice DC Bled FOTO: Dejstva

Eden največjih koncesionarjev v lasti dveh delno državnih zavarovalnic

Kdo spretno izkorišča slabosti javnega zdravstva in gradi vzporedni tir? V Dejstvih ob 19.00 zelo konkretno o prepletu javnega in zasebnega, o obljubah o hitrem dostopu do zdravnika in noveli zakona, ki naj bi izboljšala sistem.

Diagnostični center Bled okoli 80 odstotkov vseh opravljenih storitev naredi na koncesijo, to pomeni, da jim zanje plača zavod za zdravstveno zavarovanje. To nam je v pogovoru potrdil direktor DC Bled Zvone Novina. In to potrjuje tudi lanski seznam 10 največjih koncesionarjev, na katerem so Kirurški sanatorij, ki je iz javne zdravstvene blagajne dobil skoraj 13 milijonov evrov, MTC Fontana, ki je prejela okoli 7,5 milijona, ter še en diagnostični center MDT&T, ki je na koncesijo opravil za dobrih sedem milijonov evrov storitev.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vsi trije so v lasti blejskega diagnostičnega centra, ki je na seznamu 10 koncesionarjev na osmem mestu in ima pod seboj osem zdravstvenih centrov ter podjetje za nepremičninske storitve DC Naložbe, preko katerega so kupili zemljišče za novo bolnišnico. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Bolnišnica ob krožišču med Kranjčevo in Štajersko cesto bo velika 18.600 kvadratnih metrov, v njej bo do 80 bolnišničnih postelj, specialistične ambulante pa bodo sprejele do 400 bolnikov na dan. Poleg ambulant bo imela še laboratorij, radiološki oddelek, kardiološki oddelek, štiri velike in dve mali operacijski dvorani. Pa dnevno bolnišnico, kolonoskopijski in gastroskopski oddelek. Pod eno streho bodo preselili obstoječe tri centre: ljubljansko izpostavo Diagnostičnega centra Bled, Kirurški sanatorij Rožna dolina in Cardial. Bolnišnico, ki bo po zadnjih napovedih Novine stala okoli 30 milijonov evrov, naj bi zgradili do leta 2028. 

Zasebna bolnišnica
Zasebna bolnišnica FOTO: Dejstva

Preplet javnega in zasebnega

Ker bo prva zasebna bolnišnica v državi zrasla v neposredni bližini Univerzitetnega kliničnega centra Soča, Novina računa na sodelovanje. Izkoristili naj bi namreč podporne dejavnosti javnega URI Soče. "Kar se tiče pranja perila, prehrane, lekarniške dejavnosti, farmacije," razlaga Novina, oni pa bi v zameno za bolnike iz URI Soča opravljali preglede in diagnostiko. Ker je nekdanji direktor URI Soča Robert Cugelj od leta 2022 kot direktor zaposlen v DC Bled, smo Novino vprašali, ali jim je to dejstvo pomagalo v dogovorih z URI Sočo. "Ne, razen da poznamo situacijo v URI Soča. Ne gre pa za izkoriščanje preteklih znanj in zvez." 

Kako zelo je DC Bled vpet v javni sistem, dokazuje tudi primer bolnišnice Jesenice, ki ji MTC Fontana zagotavlja radiologe.  Lani se je namreč radiologinja iz jeseniške bolnišnice upokojila, druga pa je odšla na porodniški dopust, zato so se kar naenkrat, pojasnjuje direktorica Petra Rupar, znašli v razmerah, ko ni bilo zmeraj specialista radiologa, da bi odčital posnetek rentgena, ultrazvoka in magnetne resonance. "To je za bolnišnico zelo pomembno, ker smo edina bolnišnica na Gorenjskem, dnevno skrbimo za 220 tisoč prebivalcev", pojasnjuje Ruparjeva.  Takoj so zaprosili za pomoč. Na ministrstvu so jim svetovali, naj se obrnejo na vse javne zavode in tudi koncesionarje.

Klicu na pomoč se je odzval DC Bled, radiologi iz MTC Fontane za bolnišnico delajo na daljavo, kar pomeni, da so fizično ves čas v Mariboru, odčitavanje slikovnih preiskav pa opravljajo od sedme do 15. ure. Po tretji popoldne slikovno diagnostiko opravljajo specializanti, na Jesenicah jih imajo devet. Trije bodo že septembra začeli samostojno delati in če bo šlo vse po načrtih, bodo jeseni SB Jesenice z radiologi samooskrbne. Do takrat bodo plačevali radiologe iz Fontane, prejšnji mesec so zasebniku, ki je hkrati tudi koncesionar, plačali okoli osem tisoč evrov. 

Zasebne zavarovalnice gradijo vzporedni tir zdravstva

DC Bled, ki mu za usluge, ker druge možnosti nimajo, plačujejo tudi javne bolnišnice, je v lasti dveh zavarovalnic: Zavarovalnice Triglav in Save RE. Obe sta v delni državni lasti, v prvi ima država 62,6-odstotni delež, v drugi pa 36,5-odstotnega. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ali to pomeni, da država s tem, ko dopušča, da je nekdo hkrati zasebnik in koncesionar, podpira vzporedni tir zdravstva, ki se razrašča pred našimi očmi? Zasebniki namreč zelo spretno izkoriščajo vse slabosti javnega zdravstva in kljub temu, da ves čas poudarjajo, da so tudi oni kot koncesionarji del javne zdravstvene mreže, kar seveda drži, svojih profitov ne vlagajo v javni sistem. Pač pa z njimi kupujejo in gradijo zdravstvene centre. Novina pravi, da je stvar organizacije dela, ali iz denarja, ki ga dobijo od ZZZS, ustvarijo profit. Trdi tudi, da profit vlaga v javni sistem s tem, ko kupuje sodobno medicinsko opremo in prenavlja prostore. A pozor, ne gre za vlaganje v zastarele prostore ali opremo ene od državnih bolnišnic, pač pa za vlaganje v svoje zasebne medicinske centre. 

Poleg Triglava in Save jih ima tudi Vzajemna. Ta je z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja izgubila pomemben del posla, od leta 2024 pa s ponudbo dodatnih zavarovanj, podobno kot še nekatere druge zavarovalnice, spretno izkorišča slabosti javnega sistema. Dodatna zavarovanja namreč obljubljajo hiter dostop do specialista, to pa je tisto, na kar bolniki "pademo". (Pre)dolge čakalne dobe namreč najbolj dušijo javno zdravstvo, bolniki pa bi radi na pregled prišli hitro. Za nekaj 10 evrov na mesec, odvisno predvsem od starosti zavarovanca, jim zasebne zavarovalnice omogočijo specialistični pregled v nekaj dneh. Kako to v praksi deluje? Pri Vzajemni 45 let star zavarovanec na mesec plača okoli 30 evrov, v ceno so poleg specialističnih pregledov vključene tudi nekatere operacije in rehabilitacija, pojasnjuje Dimitrij Šulin: "Pridobite napotnico pri splošnem zdravniku, če ga nimate, tudi to uredimo, po napotnici se ugotovi, katerega specialista potrebujete, mi bi vam organizirali že naslednji dan obisk pri ortopedu." Kaj pa, če si nekdo želi na pregled k specialistu, s katerim Vzajemna nima pogodbe?

Zavarovalnice torej delujejo po principu, da bolnike pošiljajo v svoje ali pa v pogodbene zdravstvene centre. Vzajemna ima v lasti štiri: Barsos, Aristotel v Krškem, Dentalni center Varuh zdravja in Center celostne oskrbe

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za komentar smo prosili vse zavarovalnice, ki ponujajo dodatna zdravstvena zavarovanja. A razen pri Vzajemni nihče ni želel pred kamero. Poslali so nam le ponudbe, medtem ko za podrobna pojasnila niso bili na voljo. 

Koliko zavarovalnice zberejo s prostovoljnimi zdravstvenimi zavarovanji?

Po podatkih statističnega urada so v letu 2023 zavarovalnice s prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem pobrale slabih 634 milijonov evrov, kar pomeni, da je največji delež k skupnemu znesku obračunanih premij prispevalo ravno prostovoljno zdravstveno zavarovanje in to več kot petino. V letu 2022 celo več, kar četrtino vseh premij oziroma 655 milijonov evrov. Številke so enormne, kaj pa odškodnine? Teh je bilo pri prostovoljnem zdravstvenem zavarovanju v letu 2022 za 621, leta 2023 pa 719 milijonov evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vlada stavi na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

Sistem, ki zasebnim zavarovalnicam in zasebnikom v zdravstvu omogoča zgoraj opisane prakse, naj bi vlada popravila z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Že pri tem, da gre za novelo, so mnogi zamahnili z roko, saj novela pomeni manj sprememb kot pa sprememba zakona. Vlada z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel na čelu javno govori predvsem o razmejitvi med javnim in zasebnim, pri čemer se najpogosteje omenja prepoved dela zdravnikom, ki delajo v javnem zdravstvu, pri zasebnikih. 

Tej ločitvi že od samega začetka ostro nasprotuje Zdravniška zbornica Slovenije. "V ospredju je stroga ločitev med javnim in zasebnim sektorjem, ki postavlja zdravnike in zobozdravnike pred zahtevne odločitve, mnoge pa lahko spodbuja k zapuščanju javnih zavodov. Ob tem novela ne prinaša nujno potrebnih ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev, krepitve motivacije zdravstvenih delavcev ali stabilizacije že tako obremenjenega sistema," so zapisali. Morda so ravno pripombe koalicijo 'prisilile', da je v obravnavi besedila novele na parlamentarnem odboru za zdravstvo predlagala amandma, ki k nepridobitnosti zavezuje tudi koncesionarje. Ustavno sodišče se je o temeljni zakonodaji že izrekalo, povsem možno je, da bo tudi tokrat imelo zadnjo besedo. 

Ministrico za zdravje smo vprašali, kdo bo prevzel odgovornost, če bo Ustavno sodišče RS spet razveljavilo ta člen predlagane novele zakona. In tudi zato številni strokovnjaki opozarjajo, da bi morda bilo pametno spremeniti tudi zakon o zavodih, ki velja za denimo državne bolnišnice. Ker se pogosto zdi, da so ukrepi aktualne in prejšnjih vlad v zdravstvu populistični, nepremišljeni in neučinkoviti, bomo kompleksno temo o prepletu javnega in zasebnega nadaljevali v nedeljo v rubriki 24UR Fokus

Dejstva: Preiskovalna zgodba
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (345)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mackon08
21. 03. 2025 08.30
+0
Čim več takšnih bolnišnic bolje za nas. V javnih bolnišnicah se na veliko krade, za to pa se eni tako branijo zasebnih ustanov.
zmerni pesimist
21. 03. 2025 08.01
+3
Tzdu golob je zasebnik pv je samo trenutno in to slab
bc123456
20. 03. 2025 21.49
+4
GOLOB zamisli se , KRIV SI ,da te prehitevajo , tvoje ministre, zasebniki.. KORUPCIJA ZMAGUJE................
proofreader
20. 03. 2025 21.10
+5
Če so uporabniki bolj zadovoljni je meni vseeno, kam gre 12% moje plače in še 37,17 evra.
proofreader
20. 03. 2025 21.10
+9
Golobovi v treh letih niso naredili nič za zdravstvo, razen da žalijo zdravnike in s podaljšanjem rokov fiktivno krajšajo čakalne vrste.
proofreader
20. 03. 2025 21.10
+3
O groza, zdravniki svoj denar investirajo za nudenje boljših storitev svojim strankam. Pa kdo piše te pamflete?
proofreader
20. 03. 2025 21.09
+7
Kakšen bi bil strošek in koliko let bi gradili, če bi gradila država?
proofreader
20. 03. 2025 21.09
+6
Najbolje da kakšen zasebnik kupi UKC. Očitno znajo bolje z denarjem.
proofreader
20. 03. 2025 21.06
+5
Koncesionarji so del javnega zdravstva, kaj vam spet ni jasno?
proofreader
20. 03. 2025 21.05
+6
Se vidi, da znajo zasebniki bolje ravnati z denarjem kot tisti v državnem zdravstvu. Za malo denarja bodo zgradili vrhunski objekt.
Vinko ERRRR
20. 03. 2025 21.05
+3
Korupcija, požrešnost in plenjenje davkoplačevalskega dnarja, samo vprašanje časa je kdaj se bo SLO zgodila Srbija in Makedonija. Balkan je korupcija,...‼️
proofreader
20. 03. 2025 21.04
+3
Lepo, da koncesionarji dobljeni denar porabijo v korist svojih pacientov. Zdravniki državnih bolnic denar porabijo zase.
Calabras
20. 03. 2025 20.49
+3
Tamle na sliki ste pa mal veliko bolnico narisal pa zraven ste. A si lahko res tako bruko nrdite. Zraven ste ebenti
CelyCely
20. 03. 2025 20.36
+5
Čim več bolnišnic tem bolje.
Stajerc200
20. 03. 2025 20.26
+4
9876543: nadaljujem...:kot glavni kirurg od te operacije zasluži okoli 1.000 eur, nekaj vec od tega zasluzi še strežna ekipa, torej spraševal se je, kje je ostalih 198.000 eur??? Glede koncesionarjev pa ljudi ne razumem. Vso trobijo, da se bodo zasebniki koncesionarji bogatili na racun pacientov. Mislim, da nočejo razumeti, da jim ne bi bilo treba placati nič, enako, kot jim ni treba placato v državni bolnici. Če ima zasebnik koncesijo, logicno, da poseg placa ZZZS. Ampak mnogi ljudje raje stojijo v čakalnih vrstah, kot pa da bi videli zasebnika, ki dobro zasluži . Žal raje vidijo, da mase denarja v državnem zdravstvu odteka Bog ve kam. Faušija Slovence ubija!
9876543
20. 03. 2025 21.11
+1
Mislim, da so storitve na prvi stopnji, kot je laboratorij in podobno, vseeno strošek koncesionarja, in se potem tega izogibajo predpisovati, je pa možno, da se motim. Glede bolnišnic, posegov,...imaš pa gotovo prav, tudi vprašanje tistega zdravnika je na mestu. Vseeno mislim, da ni neke želje ali volje s strani vlade, da bi se zadeve rešile tako, da bi bilo za vse najbolje. Ne vem, če so v tujini tudi tako dolge čakalne vrste.
Stajerc200
20. 03. 2025 20.17
+3
9876543: Res je, brez denarja zagotovo zasebnik ne bo delal. Tudi v državnem zdravstvu zdravnik brez, da bi mu dobro placali, ne bo delal. Nikjer nihce ne dela zastonj, tudi vsakdo hodi v sluzbo zaradi denarja. Znani slovenski zdravnik je povedal primer o zelo dragi operaciji, vredni 200.000eur: Kot glavni kirurg
Ici
20. 03. 2025 19.42
+11
Ni ga v Sloveniji junaka, ki bi lahko uredil slovensko zdravstvo. Zakaj? Zato, ker se iz sistemske korupcije v zdravstvu že od leta 1991 financira določen politični pol v državi. Ni zastonj pokojni Zemljarič vsa leta, ob ponedeljkih zjutraj, pil kavo z vsakokratnim direktorjem UKC Ljubljana. Zdravstvo, energetika in gradbeništvo.To so "neskončni bankomati" enih in istih političnih elit v državi.
mali.mato
21. 03. 2025 08.58
+1
Julijann
20. 03. 2025 19.26
+2
V javnem delu zdravstva je denarja dovolj, ampak kaj, ko se vlada upora varovalkam. Takoj so izničili sprejet zakon prejšnje vlade, ki bi bolj nadzoroval nabavo medicinske opreme. In danes se dela vse po kavbojsko. Materijal naroča kdor se sprdne, o ceni pa nič, ker je fino, da komu še kaj v žep pade. Čudno, da ti dobavitelji več ne povabijo Janšo na jahto. Še vedno dobavljajo isti, kot nekoč, ko so omenjenega povabili na jahto. A teh " janšistov" pa ta vlada potem ni odrezala? 🤣🤣. Torej, javno zdravstvo je prava pralnica denarja in odteče ga več, kot bi bilo potrebno. Zasebnik, koncesionar pa ni tako butast, da bi futral še en kup parazitov . V javnem zdravstvu pa se jih navesi ogromno. In denar ne doseže namena, to so bolniki in zaposleni.
Davao
20. 03. 2025 18.50
+4
Javno zdravstvo umira,nehipokratovi zdravniki pa bogatijo še na račun države,ki blagodejo idpira blagajno zasebnim zdravnikom.Žalostno
slovenc59
20. 03. 2025 18.42
+2
Vse bi bilo prav, ko bi te zasebne bolnišnice, ki so deloma tudi v državni lasti, kar je katastrofalna zadeva, poslovale tudi z zasebnim denarjem ! To pomeni, da bi prodajale svoje storitve na trgu in kdor bi imel denar bi pač šel v to privatno bolnišnico ! Nikakor pa niso te privat bolnišnice upravičene do denarja iz javne blagajne ! PIKA ! In nobeden nima nobenega argumenta proti temu ! Vse kar se bo nudilo pri privatnikih se je in se še nudi v javni zdravstveni mreži ! Pa da vas vidim heroje bitenc in podobna mafija, kako boste služili milijone s privat strankami !!!!!
slovenc59
20. 03. 2025 18.44
+1
....poslovale izključno z zasebnim denarjem ! To je bilo mišljeno !!
gggg1
20. 03. 2025 21.58
+2
Očitno ne razumeš dobro delovanja zasebnih bolnic. Zasebne bolnišnice zgradijo svoje prostore in postavijo opremo s svojim denarjem. Koncesijske storitve opravijo z javnim denarjem, pri čemer je storitev plačana enako, kot bi bila plačana v javni bolnici. Torej, za državo je sigurno ceneje, če storitve opravljajo zasebniki s koncesijo, saj je v tem primeru strošek države samo cena storitve, medtem ko mora za javno bolnico država nositi tudi strošek infrastrukture (stavbe in opreme).