Gripa razredčila tudi primorske šole in vrtce
Obolevnost za gripo je na vrhuncu tudi na Primorskem; na severu dober teden, na jugu dobra dva. Zbolevajo zlasti otroci, zato so razredi ter igralnice v vrtcih skoraj prazne. Zbolevajo tudi dijaki in aktivno prebivalstvo. Prevladuje tip virusa gripe A, se pa vse bolj širi tudi tip virusa B. Prebivalstvo oboleva še za drugimi virusnimi okužbami dihal, zlasti za rinovirusi, okužb s covidom-19 pa je malo.
Pri gripi in podobnih boleznih je pomembno, da okuženi zaradi visoke temperature in hidracije ter lažjega
prebolevanja vsak dan pije veliko tekočine s C vitaminom. Še najboljši je mlačen čaj s svežim limoninim sokom. Foto: Ed Gregory
PRIMORSKA
> Gripa je tudi na Primorskem na vrhuncu. Zbolevajo zlasti mlajši šolarji in malčki v vrtcih, od njih se okužijo starši in bližnji, če se niso cepili. Te dni število obolelih že začenja rahlo upadati, a sezona se še ni iztekla. Ni pa za zdaj v nobenem domu ostarelih zaradi gripe izrednih razmer.
Prepoved obiskov
Zaradi gripe sta primorski regionalni bolnišnici prepovedali obiske; izolska na začetku januarja, šempetrska pred dobrim tednom. Strokovni direktor SBI Tomaž Gantar pravi: “Opažamo precejšen pritisk obolelih s težavami in zapleti zaradi okužb z respiratornimi infekti, internistični oddelek je poln. Gre zlasti za zaplete zaradi gripe, v nekaj primerih tudi pri odraslih zaradi okužb z RSV. Zaradi zapletov s gripo sta dva pacienta na intenzivni negi.”
Nedavno izbruh noric
V koprskem in v postojnskem ZD so pred mesecem pediatri beležili izbruh vodenih koz (noric). Po novem sicer lahko starši že od lanskega februarja otroke v sklopu obveznega programa cepljenja brezplačno cepijo tudi proti noricam. Matjaž Štefan pravi, da je to cepivo lahko zajeto v program cepljenja v kombinacijo s cepivom proti ošpicam, mumpsu, in rdečkam, ki mu s soglasjem staršev dodajo še cepivo proti noricam.
Strokovni direktor šempetrske bolnišnice Erik Sedevčič prav tako navaja povečan pritisk bolnikov zaradi težav pri virusnih okužbah dihal in gripi, internistični oddelek je poln. Da se okužba med hospitaliziranimi ne bi širila, so pred dobrim tednom prepovedali obiske.
Dolgotrajno prebolevanje
Strokovni direktor koprskega zdravstvenega doma (ZD), pediater Matjaž Štefan, ugotavlja, da je letos velika razširjenost okužb z gripo med majhnimi in mlajšimi otroci, vse bolj pa zadnje čase tudi med odraslimi. “Mali bolniki okužbo dolgo prebolevajo, povišana temperatura dolgo vztraja, mnogi so zato kar precej izčrpani. Zaradi okužb že dalj časa v vrtcih in šolah manjka več kot polovica otrok. Zelo veliko je gripe tipa B, veliko je okužb z respiratornim sincijskim virusom (RSV) in tudi ta potek bolezni je lahko težaven.”
Kje je zelo visoka obolevnost?
Število okužb z virusi gripe je visoko tudi drugod po Evropi, v ZDA in Kanadi. O zelo visoki in visoki incidenci poročajo Francija, Slovenija, Bolgarija, Danska, Češka, Madžarska, Bosna in Hercegovina, Albanija, Severna Makedonija in Litva.
Da je okužb z gripo zelo veliko in ta že več kot teden dosega vrhunec, ki še kar traja, opaža tudi direktorica novogoriškega ZD Petra Kokoravec: “Največ je okuženih otrok in mladine, sledi jim delovna populacija. Istočasno se med vsemi skupinami pojavljajo še različne trebušne težave.”
V postojnskem ZD po besedah direktorice Irene Vatovec že zaznavajo rahel upad okužb, je pa še vedno velik naval bolnih otrok in odraslih v ambulante predvsem zaradi gripe in drugih respiratornih okužb. “Nedavno so bile šole na našem območju skoraj prazne. Sprva je prevladoval tip gripe A, zdaj pa je več okužb s tipom virusa B, covida-19 pa je le približno deset odstotkov.”
Te dni število obolelih za gripo začenja rahlo upadati, a sezona se še ni iztekla.
Povprečna sezona
Epidemiolog Mario Fafangel, predstojnik novogoriške enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ocenjuje: “Letošnja sezona gripe ne izstopa in je podobna tistim zadnja leta. Ob tipu virusa A (predvsem A H1N1), ki povsod po državi prevladuje, se pogosto pojavlja še tip virusa B. Obenem krožijo še vse druge gripi podobne okužbe, med otroki zlasti respiratorni sincicijski virus, ki letos pogosteje napada tudi odrasle. Okužbe s covidom-19 pa so to zimo dokaj nizke. Seveda še vedno menim, da bi bilo gripe občutno manj, če bi se ljudje bolj množično cepili. S tem bi poskrbeli tudi za boljšo zaščito tistih, ki se zaradi drugih bolezni in zmanjšane imunosti ne morejo cepiti in je zanje gripa lahko prav zato nevarna, celo usodna.”