Slovenija

Politika od spodaj

Ljubljana, 24. 09. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Alenka Arko
Komentarji
30

Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Pred volitvami v Evropski parlament, ki bodo čez nekaj mesecev, se volivcem na evropskem političnem prizorišču ponuja veliko zanimivih, intrigantnih stvari. Brbota tudi v civilni družbi.

Žive so tudi že špekulacije in prizadevanja številnih aspirantov, med njimi omenjajo tudi zelo znana novinarska imena, ki bi v tej naši skupni predstavniški instituciji želeli zastopati stališča prebivalcev Slovenije.

 Ampak najprej k rdeči zanimivosti pri naši sosedi, o kateri se je razpisal tudi veliki New York Times.

Gradec, lepo urejeno mesto, v marsičem precej podobno Ljubljani, je v zadnjih letih žarišče komunizma v Avstriji, Leningraz, kot mu nekateri pravijo. Na prejšnjih volitvah leta 2017 je Komunistična stranka Avstrije dobila nekaj več kot 20 odstotkov glasov. Na zadnjih so pritegnili kar 28,9 odstotka volivcev in postali najmočnejši v mestu.

KPÖ se je začela na avstrijskem Štajerskem krepiti leta 1983, ko je v mestno skupščino Gradca vstopil Ernest Kaltenegger, njegov portret smo pred leti delali tudi za oddajo Preverjeno. Bil je zadolžen za stanovanja, uspelo mu je obnoviti številne zapuščene stanovanjske bloke. In ne samo to. Veliko časa se je pogovarjal z ljudmi v stiski, ki jim je namenil precejšen del lastne plače.

Gradec
Gradec FOTO: Shutterstock

Elke Kahr, sedanja šefica KPÖ v Gradcu, nadaljuje to pot. Od visoke plače, ki jo prejema v mestni skupščini in znaša približno 6100 evrov neto na mesec, bo zase zadržala le 1950 evrov. Preostanek bo namenila ljudem, ki se nanjo obračajo zaradi deložacije ali drugih podobnih težav.

Volivci v njej niso videli ženske, ki bi se lotila komunistične revolucije, ampak nekoga, ki ga zanimajo težave ljudi.

V programu imajo še minimalno plačo v višini 15 evrov na uro, skrajšanje delovnega časa, varovanje in ustvarjanje delovnih mest z javnimi naložbami, varstvo okolja, boljšo vključenost tujcev.

Nekaj podobnega se dogaja v Salzburgu. Deželne volitve na Solnograškem, so, prvič po letu 1945, vrnile komuniste. Mladi politik Kay Michael Dankl vodi podobno politiko, kot jo je Ernest Kaltenegger, se pravi dostopnost stanovanj. Posebej pomembno v Salzburgu, kjer so cene stanovanj zelo visoke. Kot svetnik v mestnem svetu je delal z ljudmi na terenu, njegova pisarna je bila vsak dan odprta za pogovore, od 1800 evrov plače je 400 evrov vsak mesec namenil za socialni sklad za pomoč.

Kritiki, tisti z levice, pravijo, da je to dobrodelnost, ki ne prinaša strukturnih sprememb in ne prava politika.

Gre za propagando z lastnimi deli, ki krepi kredibilnost in zaupanje, odgovarjajo zagovorniki. Če že ne prinese strukturnih sprememb, pa vsaj razumevanje, katere bi bi bile najbolj potrebne, to pa potem lahko vključijo v nove predvolilne platforme. Vsaj v delu Avstrije se je to izkazalo za precej bolj učinkovito kot nagovarjanje s slogani in uporaba ikonografije. In, kot povzemajo v Jacobinu, Dankl je prepričan, da lahko močan obrat proti skrajni desnici, ki je značilen tudi za Avstrijo, ustaviš samo z močnim gibanjem od spodaj.

Beseda levica je imela močan pomen, nekoč, še ne tako zelo dolgo nazaj, so bili mnogi, vsaj kakšno obdobje v življenju, komunisti ali vsaj blizu marksističnim idejam. 

Med njimi so bili številni intelektualci, znanstveniki, umetniki. Komunistične partije so bile po drugi svetovni vojni v zahodni Evropi izjemno močne, posebej v Franciji in Italiji. 

V filmu Oppenheimer, življenjski zgodbi znanstvenika, ki velja za očeta atomske bombe, dobiš občutek, da je vseskozi skoraj enako pomembno vprašanje – poleg cepitve jedra atoma in izdelave ter uporabe najbolj uničujočega orožja v zgodovini – tudi, kdo je kdaj imel stike s komunisti. Ki so bili pred drugo svetovno vojno močni tudi v Združenih državah Amerike.

Relativno obdobje blagostanja, ki ga je po drugi svetovni vojni užival precejšen del prebivalcev zahodnega sveta, ni padlo z neba. Bilo je, med drugim, tudi plod prizadevanj in boja za pravice za vse.

Kdo zdaj zaseda vlogo, ki jo je odigrala Partija? Na koga se lahko izkoriščani in revni obrnejo, da bi začutili, da je njihov glas slišan, da jih kdo podpira? Tako se sprašuje francoski avtor Didier Eribon in še dodaja, da smo v času, ko je ideja, da obstajajo razredi, uničena, ko je razgrajena ideja socialne države.

Vse je samo še avtonomni posameznik, ko je, kot pravi Renata Salecl:

"... postala izbira glorificirana kot nekaj racionalnega, kjer posameznik stremi k določenemu cilju, cilj pa je seveda vedno prikazan kot uspeh; predvsem finančni uspeh, ob tem pa tudi neko osebno zadovoljstvo, sreča in tako naprej. Mislim pa, da je ta ideologija že dolgo nazaj začela načenjati posameznikovo psiho, in sicer s tem, da se je fokus kritike iz sistema neenakosti, izkoriščanja na delovnem mestu ter same logike delovanja kapitalizma vse bolj obrnil na samokritiko. Ta pa pri ljudeh dejansko proizvede določene psihološke motnje, tesnobo, razne oblike depresije, samopoškodovanja, sodobni fenomen burnouta (izgorelosti), ki posameznika še bolj pasivizirajo." (Renata Salecl, Airbeletrina)

Izpraznjeni prostor vse bolj zasedajo stranke, ki gradijo predvsem na populističnem nacionalizmu in spretno izrabljajo prepad med socialnim položajem mnogih, ki so začeli izgubljati, in pravicami družbenih manjšin, LGBT, žensk, priseljencev. Ti so zdaj tisti, kakor jih prepričujejo, ki so krivi za njihov slabši položaj.

Alenka Arko
Alenka Arko FOTO: Aljoša Kravanja

Po raziskavi, ki jo je objavil Guardian, kar tretjina ljudi že voli netradicionalne stranke, in večina izmed teh voli skrajno desnico. Ki poudarja na eni strani čisto ljudstvo, na drugi korumpirano elito in kar šteje, je volja ljudi. Vse, kar je vmes, svobodni mediji, neodvisna sodišča, zaščita manjšin, to je odveč.

Predvolilna kampanja se bo v prihodnjih mesecih vrtela okoli takšnih vprašanj  in rokavice bodo vse bolj snete. Velik del tako imenovane desne sredine se vse bolj nagiba k skrajni desnici.

Za primer izjava evropskega poslanca Milana Zvera po letnem nagovoru predsednice Evropske komisije Ursule von der Layen, ki jo je dal za enega izmed slovenskih medijev.

"Vladavina prava je postalo politično orodje levice proti desnosredinskim vladam."

Von der Leynova je o vladavini prava znova govorila kot o temelju EU, čeprav je jasno, da je "dokazano postal politično orodje levice v borbi proti desnosredinskim vladam".

In to po govoru, kjer je predsednica komajda omenila stanje demokracije po evropskih državah, predvsem pa skušala potolažiti industrijo in kmetijstvo, da nič ne bo posegalo v njihove dobičke, govoru, kjer ni bilo niti besede o obdavčitvi milijardnih ekstra dobičkov velikih korporacij, kjer je bilo veliko hvale o polni zaposlenosti, nič pa o kakovosti delovnih mest. Niso samo v Avstraliji delodajalci, ki mislijo, da bi morali nezaposlenost povečati za 40 do 50 odstotkov, da bi pokorili delavce, ki postajajo predrzni in se premalo zavedajo ... da delajo za delodajalca.

Razmerja sil v EU pa so že takšna, da ima von der Leynova več podpore med levo sredino kot med desnico.

Kaj sploh je levo, kaj je desno? Nekateri se imajo za velike levičarje že, ker podpirajo vrednote NOB, ali pa včasih oblečejo majico s Che Guevaro.

Nenazadnje, kot levo označujejo stranko Smer nekdanjega slovaškega premiera Fica, ki je proti migrantom, proti LGBT, pa tudi proti Natu, proruska in nenazadnje proti sistemska. V ozadju te mešanice je, kot pravijo poznavalci, samo gola želja in potreba Fica, da bi se izognil nadaljnji preiskavi svojih sumljivih poslov. Fico je moral odstopiti leta 2018, ko sta bila umorjena preiskovalni novinar Jan Kuciak in njegovo dekle. Kuciak je raziskoval prav morebitne Ficove kriminalne povezave. Zdaj je, kakopak, v središču Ficovega predvolilnega nagovarjanja boj proti korupciji. Kot kažejo trenutne napovedi, bo na bližnjih volitvah gladko zmagal.

Kam se bodo, če sploh, vključila nova grass roots gibanja, veliko je okoljskih. 

Šest mladih Portugalcev toži tudi Slovenijo

Skupina  mladih Portugalcev je na Sodišču za človekove pravice v Strasbourgu vložila tožbo proti 27 državam članicam EU, torej tudi proti Sloveniji, pa še proti Veliki Britaniji, Norveški, Rusiji, Ukrajini, Švici in Turčiji.

Mladi Portugalci opozarjajo, da vlade prepočasi uresničujejo obveze o omejitvi globalnega segrevanja, zato ogrožajo njihovo pravico do zdravega življenja. Nočejo več samo nemo gledati, kako vsako leto katastrofalni požari uničujejo njihovo okolico, domove, nočejo več doživljati astmatičnih napadov zaradi hudo onesnaženega zraka, njihovi razlogi za tožbo bi bili lahko razlogi še milijonov prebivalcev.

Branko Soban piše o skupini starejših žensk iz Švice, ima več kot 2400 članic, starih 64 let in več, ki so že leta 2016 tožile lastno vlado zaradi preslabega boja proti podnebnim spremembam. Tožbo so jim doma zavrnili na vseh ravneh, zato so se tudi one obrnile na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Pa pripadniki gibanja Zadnja generacija, ki s posedanjem po cestah zaustavljajo promet.

Ekološki skrajneži, bi rekli nekateri politiki, kot je italijanska premierka Melonijeva, pa še marsikdo.

Kdo bo njihov politični glas? Ki bi se morda lahko prevedel tudi v glas v Evropskem parlamentu?

Raziskave javnega mnenja in projekcije za zdaj še kažejo prevlado velikih tradicionalnih strank. 

Na kocki pa bo marsikaj, tudi vprašanje odločanja med liberalno demokracijo ali avtoritarno oblastjo, ki jo določajo rasizem, nacionalizem, sovraštvo do družbenih manjšin.

Ker projekcije kažejo tudi trend povečevanja vpliva tistih, ki jih demokracija ne zanima.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slava b
24. 09. 2023 18.54
+1
Oni ne bi nič dali,se vzeli bi,zato so šli v politiko, so pa tudi izjeme.
Rudolf Maister
24. 09. 2023 16.03
Ja super napišite še to da je avstrijska vlada morala prevzeti nadzor nad proračunom Gradza ker so komunisti zapravili denar treh let v enem letu
Alenka ?en?a
24. 09. 2023 12.28
Zelo lepo, spodbudno za naše politike. Zasebni sektor se je že izkazal v dobrobit ljudstvu, politiki pa čisto nasprotno.
blazter
24. 09. 2023 12.00
Na žalost priseljenci vodijo življenja po evropi. Njim se prilagajat, politiki pa vsi želijo živeti lagodno...
proofreader
24. 09. 2023 11.52
+0
Tisto ko vidiš avtorja in veš, da bo potegnilo zelo na levo.
Anion6anion
24. 09. 2023 11.47
+1
Koliko so pri nas politiki odprli svoje lastne denarnice za poplavljene? Same besede in floskule ter slikanje z blatnimi čevlji
Infiltrator
24. 09. 2023 11.31
-2
pri nas tega film ne boste videli ,naši majo se premalo vse vzamejo vse požrejo
proofreader
24. 09. 2023 11.12
+4
Ve se, kdo je obljubljal 30.000 stanovanj in prevaral svoje volivce.
Mozart60
24. 09. 2023 12.21
Volivce ne, ampak nas ovce.Ker me že lovijo visoka leta vam bom iz mojega gledanja na situacijo pri nas rekel naslednje,namreč razlika med politiki je samo ta,eni so bolj pokvarjeni,drugi pa so manj pokvarjeni,žal pa so pokvarjeni vsi,posledično je zaradi tega pokvarjen tudi narod(ali kakšni starši takšni otroci).
holcar.
24. 09. 2023 11.12
+2
Če se primerja Gradec z ostalimi Avstrijskimi mesti, je razen starega centra popolnoma zaostal. Ni problem 10 000€ plače, če je človek pošten in 100x toliko ustvari.
Julijann
24. 09. 2023 09.59
+3
Zame je pravi politik tisti, ki jasno pokaže, da ima rad svojo državo, ki na prvo mesto postavi vsakega posameznika te države. Je lev, desen, rdeč, zelen .... me ne briga. Le pravi domoljub se bo vlekel za svojo državo in za vse ljudi v njej, ker pravi politik se dobro zaveda, da smo si ljudje različni po političnem , verskem ... razmišljanju. Združit vse to, da družba lepo funkcionira, pa je umetnost pravega politika. Naši politikantje pa le razdružujejo!
Anion6anion
24. 09. 2023 11.50
Pri nas imamo domoljubje ki skrbijo predvsem za svoj dom , ne pa za državo, združene v eno stranko, za katero je znano da sije RUMENO sonce na MODREM nebu.
Dr. VodaLj
24. 09. 2023 09.55
+3
ni problem plača, ampak koliko škode naredi. pa a ste normalni, kdo bo dela za pol plače, to pomeni, da bo ostalo nakradel. plače politikom vsaj 10 jurjev.
Julijann
24. 09. 2023 09.50
+1
Sicer pri nas nimamo v parlamentu niti na občinski ravni politike, ki bi bili v komunistični stranki. Imamo pa ponosne naslednike te stranke, kar je isto in imamo Levico, ki ima program, katerega bi bila vesela vsaka komunistična stranka. Ampak, obnašajo pa se povsem v nasprotju, kot se naj bi pravi komunisti. Ta prav komunist je tisti, ki še gate sleče in jih da nekomu, ki jih nima. Dolga leta je sicer v naši deželi vladala komunistična stranka, a je najprej sebi brado dobro ustvarila, potem šele pogledala na narod.
ivan z Doba
24. 09. 2023 09.57
+2
Neumnost. V prejšnji državi je lahko vsak študiral, gradila so se socialna in kadrovska stanovanja, ljudje so brez težav šli na dopust, gradili so se zdrav.domovi, šole, avtoceste, tovarne... Pravih levičarjev v Sloveniji danes ni več. Zadnji spoštovanja vreden je bil Miran Potrč. Slovenski politiki so preškrti, da bi kaj darovali, pa četudi vso državo poplavi. Pa naj bodo z leve ali desne. P.s.Kradlo in privatiziralo se tudi ni!
TO-91
24. 09. 2023 10.12
+0
Je bilo vsega a ne ,kava pri debeli berti , kavbojke v italiji .... ,nemški delavec se je vozil z mercedesi , yogsi z zastavo 750 ,par ne par ,... malo se spomni !!!🤮
Alenka ?en?a
24. 09. 2023 12.31
-1
Sanjaš, amerika nas je futrala, zato, da je bil mir na balkanu. Ko ni bilo več Tita se je pa sesulo, večina firm je furala politika, ne znanje, zato pa so šla u rit
ThorStorm793
24. 09. 2023 09.46
+11
Ko, težka levičarka arko soli pamet drugim 😂. Ne vidi pa, da so leve stranke zavozile evropo
HeavyDxxx
24. 09. 2023 09.10
+10
Super je govoriti o svetovnih problemih, filozofiji itd ..ampak a se ne bi v Sloveniji končno nekdo lotil vprašanja kdo zares tukaj vlada?
kritika1
24. 09. 2023 09.09
+4
Odličen članek, ni kaj. Upam, da ste ga razumeli, da ste dojeli vlogo medija. Vi dobro veste, kdo prenaša in prinaša ideje, kdo jih širi, kdo ima največjo moč nad volivci. Vi lahko neko idejo prikažete tako ali drugače, lahko objavite samo dobro lahko tudi slabo, lahko nanizate vrsto oddaj, kjer je osrednji cilj, da se neka ideja uveljavi, kot pri pralnem prašku, mar ne! Pere tudi v hladni vodi, kakšne pa so posledice za okolje, tega v reklami ne povedo, ne povedo, da je to samo preprosta kemija, ki ima zelo negativen vpliv na okolje, ne povedo, da je za nas in okolje mnogo bolje, da kak madež ostane, kot pa da zaradi tega uničimo planet. In enako je v politiki pa naj bo leva ali desna. Ko omenjate marksizem se samo nasmejem, ja vsi smo bili nekoč marksisti, kot Kristus? Vidite ravno to je tista najbolj nevarna pritlehna reklama nekih idej, kajti če so bili nekoč si za neko noro idejo, zakaj nebi bil tudi jaz? Pa vi dobro veste da temu ni tako. Mi lahko razglabljamo o tem kaj je levo ali desno in ugotovili bomo, da so enako nevarne leve kot desne ideje in to tisti hip, ko prevladajo, ko dobijo absolutno moč, takrat se sistem izkrivi do svoje neprepoznavnosti, dobimo diktature samodržce ..., ja pridejo vojne in vse kar sledi. Prav to bi morali poudarjati, imeti v glavi dejstvo, da leve ideje v zmerni dozi niso slabe, nasprotno so odlične, sa omejujejo desne in tudi te so odlične, dokler so v normalnim mejah. In kdo je tisti, ki nam povzroča probleme? To pa so čisto konkretni ljudje, politike teh ljudi, ki levo ali desno idejo izkoriščajo, ki nasprotnika prikazujejo kot največje zlo. Danes se to dogaja v Sloveniji, smo lahko kar šolski primer. Berite komentarje, kjer se obmetavajo levi in desni zaslepljenci, ki ne preberejo nič razen to kar jih še dodatno podžiga, kar potrjuje njihove ideje. Poglejte si dogajanje na RTV, to bi lahko prenašali v živo, kot primer kaj je najbolj nevarno za razgradnjo družbe in točno to kar se tam dogaja je šolski primer tega in to nima nobene zveze z levo ali desno politiko, ideologijo ampak je to hiša, ki jo obvladujejo skrajneži, ki za svoje početje upravičujejo s tem, da bodo naredili red. In večina medijev to neprizadeto spremlja. No, ko boste v vašo hišo dobili namig, da bi bilo dobro določene stvari obravnavati, prikazovati ..., drugače, boste morda le dojeli nevarnost takega početja! Kar precej Nemcev je šele ob koncu vojne dojelo kaj se je dogajalo na njihovih tleh, kaj je dejansko počela njihova vojska, njihova politika, ja nekateri res niso mogli vedeti nekateri pa niso hoteli.
pomlad 2020
24. 09. 2023 09.22
+2
dartford
24. 09. 2023 09.07
+12
Kaj bi bilo, če bi bili na svetu vsi ta levi ? In bi vsi čakali samo na socijalo da preživijo ?? In ne bi imeli desnih, da delajo za njih ? Popoln razpad družbe !
Defragment
24. 09. 2023 08.49
+18
Alenka moja! Slovenski komunisti niso avstrijski komunisti. Predno bo slovenski komunist kaj od svoje plače odstopil, bo prej raje pobral narodu še tisto malo kar ima. Tako da je imela Margaret Thatcer prav, ko je izjavila, da socialist raje vidi da je reven še malo revnejši, kot da bi bil bogat še malo bogatejši.
SlobodaNE
24. 09. 2023 08.26
-7
Koliko so sdsovce dale od plače za poplavljence,
Dragica Cegler
24. 09. 2023 08.35
+9
Več kot vsi levi skupaj,ker vas je samo g...C.
SlobodaNE
24. 09. 2023 08.22
-8
Poglejte Primca in njegove podpornike pravi desni :)
Artechh
24. 09. 2023 08.20
+4
Politike ne moreš pogledati od spodaj ker nižje od teh lisic ne gre