Luka Dončić in soigralci se bodo v uvodnem krogu končnice zelo verjetno znova pomerili z LA Clippersi. Foto: Reuters
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Kyrie Irving je 25 od 48 točk dosegel v zadnji četrtini in v podaljšku, Luka Dončić pa se je znova približal trojnemu dvojčku s 37 točkami, 12 podajami in 9 skoki. Pet minut pred koncem rednega dela je prejel peto osebno napako, a je zdržal v igri vse do konca podaljška.

Brooks blestel pri Raketah
Rocketsi so se izkazali za zelo žilave tekmece, čeprav niso imeli več realnih možnosti za preboj med deseterico na Zahodu. Po petem zaporednem porazu je zdaj že jasno, da bodo sezono končali naslednjo nedeljo.

Dillon Brooks je s predstavo sezone (29 točk) povzročal velike težave Mavericksom. Zadel je pet trojk iz šestih poskusov, večkrat se je izkazal tudi v obrambi. Fred VanVleet je prispeval 24 točk in 12 podaj. Zelo motiviran je bil tudi nekdanji član Dallasa Reggie Bullock, ki je zadel vse tri poskuse izza črte.

Zelo zaspan začetek Mavericksov
Popoldansko tekmo v Teksasu so gostitelji začeli brez prave energije. Fred Van Vleet je zadel trojko po štirih minutah za vodstvo Rocketsov (5:14). Jason Kidd je skušal z minuto odmora presekati nalet gostov, vendar mu ni uspelo. Green je nanizal deset zaporednih točk, dvakrat je bil natančen izza črte in Houston si je nabral 19 točk naskoka sredi prve četrtine (5:24).

Prejšnjo nedeljo je Dončić nasul 47 točk Rocketsom v Toyota Centru. Trener Ime Udoka je tokrat spremenil taktiko. S podvajanji so mu povzročali precej več težav, izgubil je tudi sedem žog. Foto: Reuters

Thompson izključen zaradi udarca s komolcem
V 8. minuti je Amen Thompson s komolcem v obraz udaril Maxija Kleberja. Sodniki so si ogledali posnetek in se odločili za izključitev. Dončić je skušal prevzeti odgovornost, prejel je tudi tehnično napako zaradi pritoževanja nad sodniki. V uvodnih 12 minutah je dosegel devet točk, Mavericksi pa so zaostajali s 27:42.

Dallas po -22 le zaigral zavzeto v obrambi
Dončić je na začetku druge četrtine počival, njegovi soigralci pa so zelo slabo igrali v obrambi. Rocketsi so si z delnim izidom 14:7 priigrali 22 točk prednosti (34:56). Ljubljančan se je že po štirih minutah in pol vrnil na parket in takoj je poživil igro v napadu. Kleber in Derrick Jones sta po njegovih podajah zadela izza črte. Gostitelji so se precej izboljšali v obrambi in s hitro igro izsilili številne osebne napake, zadeli so 25 od 27 prostih metov v prvem delu. Dončić in Irving sta do odmora prispevala po 18 točk. Prednost Houstona se je močno stopila (66:71).

Mavericksi prvič povedli tri minute pred koncem
Na začetku drugega polčasa je imel Houston vseskozi minimalno prednost. Dončić je s polaganjem in dodatnim prostim metom izenačil na 96:96 dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine. VanVleet in Whitemore sta poskrbela, da so imeli Rocketsi po 36 minutah znova osem točk naskoka (98:106).

Sorodna novica Dončić s 47 točkami in devetimi trojkami končal zmagoviti niz Houstona

Dončić je na začetku zadnje četrtine lahko počival le dve minuti in devet sekund. Pri zaostanku s 100:110 ga je Kidd poslal nazaj na parket. Irving je prevzel odgovornost v napadu, s številnimi samostojnimi akcijami mu je uspelo izenačiti na 115:115. Tri minute pred koncem rednega dela je zadel dva prosta meta za prvo vodstvo Dallasa na tekmi (121:120).

Smith zgrešil dva prosta meta, Exum pa s trojko prehitel sireno
Brooks in Bullock sta odgovorila s trojkama, Kleber pa ni bil natančen in Rocketsi so imeli 25 sekund pred koncem tri točke naskoka (126:129), potem ko je VanVleet zadel le en prosti met. Po minuti odmora je Irving zgrešil iz ugodnega položaja za tri točke, osem sekund pred koncem pa je imel Jabari Smith na voljo dva prosta meta. Zatresla se mu je roka in obakrat je zgrešil. V zadnji akciji rednega dela je Dončić pomislil na met z devetih metrov, a je na desni strani opazil osamljenega Exuma, ki je s trojko prehitel sireno (129:129).

Washington zadel dve ključni trojki v podaljšku
Tudi v dodatnih petih minutah se Rocketsi niso predali. Dve minuti pred koncem podaljška je imel Dallas le točko naskoka (137:136), nato pa gostje niso dosegli niti točke več. P. J. Washington je zadel dve ključni trojki z levega kota, piko na i pa je postavil Dončić s polaganjem.

Dallas v podaljšku dobil napeto tekmo proti Houstonu

Dončić zaupal Exumu
"V zadnji akciji rednega dela sem mislil, da bom zaključil s trojko, a sem na desni strani opazil prostega Exuma. Seveda zaupam soigralcem. Kemija v ekipi je prava. Odlično se razumemo," je povedal Dončić.

Kidd: Zgradili smo že veliko v tej sezoni
"Ko smo se znašli v velikem zaostanku, smo stopili skupaj. Nista bila le Irving in Dončić odlična, Exum je zadel ključno trojko, nato pa Washington dve v podaljšku. Veliko smo že zgradili v tej sezoni. Lahko ste videli veselje po koncu podaljška. Houston je igral agresivno, imel je še minimalno možnost za končnico in vedeli smo, da ne bo lahko. Brooks je že večkrat pokrival Dončića, to je že pravo rivalstvo," je na novinarski konferenci razmišljal trener Kidd.

Udoka jezen, ker niso naredili osebne napake
Precej potrt je bil trener Houstona Ime Udoka: "Ko je Smith zgrešil dva prosta meta, bi morali nujno narediti osebno napako. Že vso sezono imamo tak dogovor. To se ne bi smelo zgoditi tik pred koncem rednega dela. Dallasu se je uspelo vrniti, a smo se zbrali in imeli smo prednost v zadnji minuti. Imel sem občutek, da smo jih nadigrali večji del tekme. Brooks je igral sijajno. Žal smo vse pokvarili v zadnjih osmih sekundah."

Clippersi imajo še vedno dve zmagi več
Mavericksi so po 14. zmagi na zadnjih 16 tekmah še vedno na petem mestu Zahoda, kar pomeni, da bi se v uvodnem krogu končnice pomerili z LA Clippersi. Varovanci Tyronna Lueja imajo še vedno dve zmagi več. V letih 2020 in 2021 so Clippersi izločili Dallas v uvodnem krogu končnice s 4:2 oz. s 4:3 v zmagah.

Zadnji teden rednega dela sezone bodo Mavericksi odigrali še štiri tekme. V torek bodo gostovali v Charlottu, v sredo v Miamiju, v petek bodo gostili odpisani Detroit, najtežja naloga pa jih čaka zadnji dan v Oklahomi.

George zrežiral veliko vrnitev Clippersov
Crypto.com Arena v Los Angelesu je gostila dve nedeljski tekmi. LA Clippersi so premagali Cleveland s 120:118 in ostajajo na četrtem mestu, ki prinaša prednost domačega parketa v uvodnem krogu končnice.

Clippersi so prejeli kar 80 točk v prvem polčasu. Na začetku tretje četrtine so si nabrali 26 točk zaostanka (63:89). Paul George je 23 od 39 točk dosegel v zadnji četrtini, ki so jo Clippersi dobili s 34:20. Uspela jim je tretja največja vrnitev v zgodovini kluba.

George je dosegel odločilni koš sedem sekund pred koncem, nato pa je še blokiral poskus Dariusa Garlanda. Max Strus je zgrešil trojko z desnega kota za zmago Clevelanda ob pisku sirene.

Kawhi Leonard je manjkal na četrti zaporedni tekmi zaradi poškodbe desnega kolena. Izkazala sta se tudi James Harden z 22 točkami in Tarence Mann, ki je zadel vseh šest metov iz igre.

Rudy Gobert se je izkazal z dvojnim dvojčkom. Foto: AP

Lakersi brez Jamesa in Davisa nemočni proti Minnesoti
Na večerni tekmi so zelo oslabljeni LA Lakersi izgubili proti Minnesoti s 117:127. LeBron James je manjkal zaradi gripe. Že v soboto se po tekmi proti Clevelandu ni dobro počutil. Anthony Davis je dobil udarec v oko, Kyle Anderson ga je zadel nenamerno. Odšel je v garderobo po koncu prve četrtine in se ni več vrnil.

Brez obeh zvezdnikov so bili Jezerniki v zelo neugodnem položaju. Drugo četrtino so Volkovi dobili kar s 46:27 in prednosti v drugem polčasu niso več zapravili. Naz Reid je bil najboljši strelec tekme z 31 točkami, zadel je šest trojk z osmih poskusov. Anthony Edwards je pripeval 26 točk, Rudy Gobert pa 18 in 16 skokov.

Volkovi bodo izzvali prvake v sredo
Minnesota se je izenačila z Denverjem na vrhu Zahoda. V sredo se bosta ekipi srečali na spektaklu v Ball Areni.

Lakersi bodo gostili Golden State v torek. To bo obračun za deveto mesto, kar bi lahko pomenilo, da bi se moštvi nato srečali še v kvalifikacijah za končnico.

"Zelo težko je bilo. LeBron je zbolel, potem pa je dobil še Davis udarec v oko. Nismo se predali, borili smo se do konca proti najboljši ekipi Zahoda," je povedal trener Lakersov Darvin Ham.

Zion Williamson in soigralci se bodo zadnji teden borili za neposredno uvrstitev v končnico. Foto: AP

Pelikani ujeli Phoenix na šestem mestu
Phoenix je izgubil proti New Orleansu s 105:113. Pelikani so ujeli Sunse na šestem mestu Zahoda, ki še vodi neposredno v končnico. Obe ekipi sta zbrali 46 zmag.

CJ McCollum je dosegel 31 točk, sedemkrat je bil natančen izza črte. Zion Williamson je prispeval 29 točk, 10 skokov in 7 podaj, Jose Alvarado je zadel pet trojk za Pelikane, ki še vedno zelo pogrešajo poškodovanega Brandona Ingrama.

Bradley Beal je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami, zadel je sedem trojk iz osmih poskusov. Devin Booker (25 točk, 0/6 za tri) in Kevin Durant (23 točk, 8/22 iz igre, 3/8 za tri) nista imela strelskega večera.

Brunson s 43 točkami še poglobil krizo Milwaukeeja
Krizi Milwaukeeja ni videti konca. Bucksi so izgubili proti New Yorku s 109:122. To je bil njihov četrti zaporedni poraz. Še vedno ostajajo na drugem mestu Vzhoda, vendar imajo Orlando, New York in Cleveland le še eno zmago manj.

Jalen Brunson je bil neustavljiv v Fiserv Forumu. Foto: AP

V prvem polčasu so si gostitelji nabrali 11 točk naskoka (61:50), nato pa so popolnoma popustili. Tretjo četrtino so Knicksi dobili z 39:24, zadnjo pa s 33:24.

Jalen Brunson je dosegel 43 točk. Devetič v tej sezoni je presegel 40 točk, rekord franšize ima še vedno Bernard King, ki mu je ta podvig v sezoni 1984/85 uspel 13-krat.

Janis Andetokumbo je zbral 28 točk, 15 skokov in 8 podaj. Po tekmi je bil Grk jezen: "Nismo ekipa, ki vseskozi izgublja. Prepričan sem, da se bomo kmalu dvignili. Imamo zmagovito mentaliteto."

Tekme 7. aprila:
DALLAS – HOUSTON
* 147:136 (27:42, 39:29, 32:35, 31:23)
Irving 48 (15/25 iz igre, 3/8 za tri, prosti meti 15/17), Dončić 37 (12/21 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 9/9), 12 podaj in 9 skokov v 45 minutah, Exum (2/4 za tri) in Washington (5/12 iz igre, 2/7 za tri in 13 skokov) po 14, Jones 10, Kleber 9, Gafford 6, Hardaway 5 (1/4 za tri), Hardy 4; Brooks 29 (9/14 iz igre, 5/6 za tri), VanVleet 24 (9/21 iz igre, 2/8 za tri) in 12 podaj, Ja. Green 21, Landale 13, Smith 12, Bullock (3/3 za tri) in Whitemore po 11, Je. Green 7, Thompson 5, A. Holiday 3.