Maestro Dončić Dallas popeljal v konferenčni finale

Košarka 18. Maj 202421:30 > 19. Maj 2024 4:41 0 komentarjev
Luka Dončić

Košarkarji Dallas Mavericks so v konferenčnem finalu. Luka Dončić in druščina so vnovič pošteno garali, na koncu pa so slavili s 117:116 in se z izidom 4:2 uvrstili v finale zahodne konference.

Dallas šeste tekme ni odprl najbolje, saj si je Oklahoma že v uvodni četrtini priigrala dvomestno prednost.

Toda Luka Dončić in druščina so se z delnim izidom 8-0 vrnili v srečanje, gostje pa so hitro odgovorili in po prvi četrtini vodili za sedem točk (30:23).

Šele proti koncu druge četrtine so Mavericksi prvič na srečanju povedli s trojko slovenskega zvezdnika (42:40), toda sledile so izjemno slabe minute za varovance Jasona Kidda.

Po zaslugi izjemnega zaključka je Oklahoma ob polčasu vodila za kar 16 točk (64:48).

V tretji četrtini se je znova prebudil Dallas, ki se je še enkrat več vrnil v tekmo, toda prvi zvezdnik Thunder Shai Gilgeous-Alexander je prevzel odgovornost in poskrbel za dvomestno prednost svoje ekipe.

Majhna razlika pred zadnjimi 12 minutami igre je obljubljala napet zaključek srečanja.

In kakšen zaključek smo dobili. Tekmeca sta se izmenjevala v vodstvu, dva prosta meta manj kot tri sekunde pred koncem tekme je izkoristil P.J. Washington, tretjega pa namerno zgrešil, kar je bilo na koncu dovolj, da je Dallas zmagal za vsega eno točko, čeprav je Oklahoma v vodstvu preživela več kot 42 minut.

Dončić je tekmo končal z novim trojnim dvojčkom (29 točk, 10 skokov in 10 asistenc). In čeprav je tokrat izgubil tudi sedem žog, je bil Slovenec ključni mož pri veliki vrnitvi Teksašanov, saj je bil izredno razpoložen pri metu (5/9 za dve, 4/6 za tri, 7/7 prosti meti). Po 22 točk sta dodala Kyrie Irving in Derrick Jones mlajši.

Pri gostih je znova blestel Gilgeous-Alexander, ki je dosegel 36 točk, 22 jih je dodal Jalen Williams.

S kom se bodo košarkarji Dallasa pomerili za preboj v veliki finale, bo znano v noči na ponedeljek, ko se bosta na odločilni sedmi tekmi pomerila Denver Nuggets in Minnesota Timberwolves.

Mavericksi so se z Minnesoto v končnici srečali le enkrat. V prvem krogu končnice leta 2002 je Dallas s 3:0 premagal Timberwolves, ki jih je vodil Kevin Garnett, v seriji na tri zmage

Dallas in Denver sta se v končnici dvakrat srečala, obakrat so zmagali Nuggetsi. Leta 1988 je Denver v drugem krogu premagal Dallas s 4:2, leta 2009 pa so Nuggetsi prav tako v drugem krogu zmagali s 4:1.

Prva tekma finala zahodne konference bo v noči na sredo ob 2.30 po slovenskem času, ko bodo košarkarji Dallasa gostovali ali v Denverju ali v Minnesoti.

Liga NBA, končnica

Sobota, 18. maj:

Dallas Mavericks – Oklahoma City Thunder 117:116 (23:30, 25:34, 35:26, 34:26) /4:2/