18. 5. 2024,
16.46

1 teden, 6 dni

Thermometer Blue Green 4,69

Kevin Kampl RB Leipzig Stuttgart Borussia Dortmund Bayern München Benjamin Šeško Benjamin Šeško Augsburg Bayer Leverkusen Bundesliga nemško prvenstvo

Sobota, 18. 5. 2024, 16.46

Nemško prvenstvo, 34. (zadnji) krog

Kakšno slovo Šeška od sezone! Vroči Slovenec po evrogolu podrl rekord bundeslige.

Benjamin Šeško | Benjamin Šeško je zadel v polno še na sedmi tekmi zapored! V krstni sezoni v bundesligi je tako dosegel 14 zadetkov. | Foto Guliverimage

Nemčija je priča novemu podvigu! Prvak Bayer Leverkusen je kot prvi v zgodovini tekmovanja osvojil naslov brez poraza. V zadnjem krogu je doma ugnal Augsburg z 2:1. Benjamin Šeško je z Leipzigom remiziral pri Eintrachtu (2:2), mladi slovenski napadalec pa je navdušil s prekrasnim zadetkom za 0:2. Dosegel ga je po močnem strelu z razdalje pod prečko. V polno je zadel na sedmi tekmi zapored in tako že v krstni sezoni izenačil klubski rekord, hkrati pa poskrbel tudi za rekord bundeslige. Zaradi velikega zanimanja tujih snubcev, med katerimi izstopata Arsenal in AC Milan, ni izključeno, da bi mladi Slovenec v Frankfurtu odigral zadnjo tekmo za rdeče bike.

Nemška bundesliga v tej sezoni žanje uspehe. V prihodnji sezoni lige prvakov bo imela najmanj pet predstavnikov, če pa bi Borussia Dortmund v finalu lige prvakov 1. junija na Wembleyju premagala madridski Real, bi med elito zaigral tudi šestouvrščeni klub prvenstva. Prvič v zgodovini bi se tako zgodilo, da bi država v ligi prvakov računala kar na šest klubov.

Robert Andrich je v 27. minuti popeljal Bayer Leverkusen proti Augsburgu v vodstvo z 2:0. Na koncu so novopečeni prvaki zmagali z 2:1 in nadaljevali niz nepremagljivosti. Zdaj traja v tej sezoni kar 51 tekem. | Foto: Reuters Robert Andrich je v 27. minuti popeljal Bayer Leverkusen proti Augsburgu v vodstvo z 2:0. Na koncu so novopečeni prvaki zmagali z 2:1 in nadaljevali niz nepremagljivosti. Zdaj traja v tej sezoni kar 51 tekem. Foto: Reuters

Prvak Bayer Leverkusen se je vpisal v zgodovino kot prvi klub, ki je osvojil naslov prvaka brez enega samcatega poraza. Na BayAreni je v zadnjem krogu premagal Augsburg z 2:1. Izbranci Xabija Alonsa v tej sezoni napadali kar trojno krono, saj bodo veliki favoriti v finalu nemškega pokala proti Kaiserslauternu, v finalu evropske lige pa jih že v sredo čaka spopad z italijansko Atalanto.

Za domače, ki so jih navijači pričakali s prirejenimi krajevnimi napisi (Meisterkusen namesto Leverkusen), sta zadela Robert Andrich in Victor Boniface. Po tekmi so novi prvaki prvič v klubski zgodovini dvignili krožnik za nemškega prvaka.

Bayer Leverkusen je prvič v klubski zgodovini proslavljal naslov nemškega prvaka. | Foto: Reuters Bayer Leverkusen je prvič v klubski zgodovini proslavljal naslov nemškega prvaka. Foto: Reuters

Šeško postavil nov rekord bundeslige

Šestouvrščeni Eintracht si je že zagotovil nastop v ligi Europa, če pa bi rumeno-črni čez dva tedna v Londonu ugnali madridski Real, bi v ligi prvakov zaigral tudi klub iz Frankfurta. V zadnjem krogu je remiziral proti Benjaminu Šešku in druščini (2:2). Mladi Radečan, ki bo konec meseca dopolnil komaj 21 let, je navdušil z izjemnim zadetkom, ko je na začetku drugega polčasa povišal prednost na 2:0.

Izjemen zadetek Benjamina Šeška proti Eintrachtu:

Med strelce se je vpisal na zadnjih sedmih prvenstvenih tekmah. Tako je izenačil klubski rekord, ki ga je v sezoni 2019/20 postavil njegov nekdanji soigralec Timo Werner. Slovenski as pa se je podpisal pod še en statistični presežek, saj je postal najmlajši nogometaš v zgodovini nemške bundeslige, ki je zadel v polno na sedmih zaporednih tekmah. To mu je uspelo slaba dva tedna pred 21. rojstnim dnevom, ko je bil star 20 let in 353 dni.

Leipzig, odkar nastopa v nemški bundesligi, v gosteh še ni ugnal Eintracht. Tokrat je vodil z 2:0, a je Eintracht izenačil na 2:2. Zaradi velikega zanimanja tujih snubcev, med katerimi izstopata Arsenal in AC Milan, ni izključeno, da bi mladi Slovenec v Frankfurtu odigral zadnjo tekmo za rdeče bike. Vse več nemških medijev poroča, da odkupna klavzula Šeška to poletje znaša 65 milijonov evrov.

Mladega Slovenca v zadnjem obdobju pogosto povezujejo z morebitnimi poletnimi prestopi v Anglijo (Arsenal, Chelsea in Manchester United) ter Italijo (AC Milan). | Foto: Guliverimage Mladega Slovenca v zadnjem obdobju pogosto povezujejo z morebitnimi poletnimi prestopi v Anglijo (Arsenal, Chelsea in Manchester United) ter Italijo (AC Milan). Foto: Guliverimage

Hrvat s hat-trickom potopil Bayern

Branilec naslova Bayern je s porazom - po vodstvu Bavarcev z 2:0 z goloma v četrti in šesti minuti so domači naredili preobrat, goste pa je potopil hrvaški reprezentant Andrej Kramarić s tremi zadetki v 68., 85. in 87. minuti - zapravil drugo mesto na lestvici, saj ga je prehitel Stuttgart.

Andrej Kramarić je v zadnji polovici drugega polčasa kar trikrat zatresel mrežo Bayerna. | Foto: Reuters Andrej Kramarić je v zadnji polovici drugega polčasa kar trikrat zatresel mrežo Bayerna. Foto: Reuters

Ta je danes s 4:0 premagal Borussio Mönchengladbach. Dva gola je dosegel Serhou Guirassy, ki je tako sezono končal z 28 goli in s tem postavil nov klubski strelski rekord. Bayern je končal sezono 2023/24 brez lovorike, na Bavarskem pa iščejo novega trenerja, saj Thomas Tuchel zapušča stolček.

V Dortmundu je bilo vse v znamenju Marca Reusa, domači zvezdnik se po sezoni poslavlja od rumeno-črnega dresa. Odigral je 294 tekem za Dortmund in dosegel 120 golov, zadnjega danes za 3:0 proti Darmstadtu, preden je v 82. minuti ob navdušenju navijačev zapustil igrišče. | Foto: Reuters V Dortmundu je bilo vse v znamenju Marca Reusa, domači zvezdnik se po sezoni poslavlja od rumeno-črnega dresa. Odigral je 294 tekem za Dortmund in dosegel 120 golov, zadnjega danes za 3:0 proti Darmstadtu, preden je v 82. minuti ob navdušenju navijačev zapustil igrišče. Foto: Reuters

Sedmouvrščeni Hoffenheim si je zagotovil nastop v konferenčni ligi.

Zanimivo pa je bilo tudi v boju za obstanek. Darmstadt je bil že dolgo odpisan, nekaj malega možnosti je imel Köln, a jih je zapravil s porazom v Heidenheimu z 1:4. Tako je pristal na 17. mestu in se neposredno seli v drugo ligo. Na 16., ki prinaša dodatne kvalifikacije s tretjim drugoligašem, pa je bil dolgo Union Berlin. A so se Berlinčani rešili z zadetkom Janika Habererja za 2:1 proti Freiburgu že v sodnikovem dodatku, s tem pa na nehvaležno mesto potisnili Bochum, ta je prepričljivo izgubil z Werderjem z 1:4.

V naslednji sezoni bosta v prvi ligi igrala St. Pauli in Holstein Kiel, ki sta si že krog pred koncem zagotovila prvi mesti v drugi ligi. Za hamburški klub je to vrnitev med prvoligaše po 13 letih, za klub iz Kiela pa sploh prva uvrstitev v elitno nemško konkurenco v zgodovini, postal je 58. klub, ki bo tekmoval v bundesligi. Tretja v drugi ligi je Fortuna Düsseldorf, ki jo čakajo kvalifikacije z Bochumom.