168 ogledov

Verstappnu prvi sprint sezone, medsebojni trk Ferrarijev

Max Verstappen Profimedia
Verstappnu prva sprinterska dirka sezone.

Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je zmagovalec sprinterske dirke pred veliko nagrado Kitajske v Šanghaju za svetovno prvenstvo formule 1. Nizozemec je slavil pred Britancem Lewisom Hamiltonom (Mercedes) in Mehičanom Sergiom Perezom (Red Bullom). Trikratni zaporedni svetovni prvak in vodilni v skupnem seštevku SP je tako dobil uvodno sprint dirko sezone in novih osem točk v seštevku prvenstva pred peto dirko sezone.

VN Kitajske | Avtor: Profimedia Profimedia

Ključno dogajanje današnjega sprinta se je odvilo na startu, ko je Hamilton zelo dobro startal in takoj prišel ob bok zmagovalcu deževnih petkovih kvalifikacij, rojaku Lando Norrisu v McLarnu. Sedemkratni svetovni prvak je imel v prvem zavoju notranjo linijo in prevzel vodstvo, Norris pa je zapeljal s steze in padel komaj na sedmo mesto.

Vrstni red pri vrhu se nato za nekaj krogov ni spreminjal, potem pa je Verstappen začel dirkati svojo dirko. Sprva se je zlahka prebil mimo Španca Fernanda Alonsa (Aston Martin) na drugem mestu, ob koncu devetega kroga pa je prišel še mimo vodilnega Hamiltona. Britancu se je odpeljal in na koncu suvereno po 19 krogih slavil s 13 sekundami naskoka.

Za njim je bilo precej manj prehitevanj vse do konca sprinta, ko je bitko Špancev med Alonsom in Carlosom Sainzem (Ferrari), ki sta se tudi dotaknila, izkoristil Perez in prišel na tretje mesto. Mimo moštvenega kolega v Ferrariju se je na četrto mesto prebil še Monačan Charles Leclerc, Sainz je bil peti. Tudi oba Ferrarija sta pri medsebojnem obračunu rahlo trčila, a sta oba dirko dokončala, čeprav so s Sainzevega bolida tu in tam odpadali koščki dirkalnika.

Najkrajšo je pri vesm tem potegnil Alonso, ki je v boju z rojakom Sainzem predrl pnevmatiko in zapeljal v bokse, kjer je dirko predčasno končal. Na šestem mestu je tako sprint sklenil Norris, na sedmem pa njegov moštveni kolega v McLarnu, Avstralec Oscar Piastri. Zadnjo točko je z osmim mestom ujel Britanec George Russell (Mercedes).

Danes ob 9. uri po slovenskem času sledijo še kvalifikacije za klasično dirko, ki bo v nedeljo na sporedu prav tako ob 9. uri. Kraljevo tekmovanje v avtomobilizmu se je sicer vrnilo na Kitajsko prvič po letu 2019. Pandemija novega koronavirusa je prekinila niz tekem, ki so v tej državi potekale od leta 2004. Kitajske oblasti so namreč sprejele zelo stroge ukrepe za zajezitev pandemije, zato so bila odpovedana tudi največja športna tekmovanja.

Po zmagi na sprinterski dirki prvi tudi v kvalifikacijah

Trikratni svetovni prvak v formuli 1 Max Verstappen pa je po zmagi na prvi sprinterski dirki sezone v Šanghaju pred veliko nagrado Kitajske še petič letos osvojil tudi prvo startno mesto. Šestindvajsetletnik bo tako že 37. startal s prvega mesta in prvič na Kitajskem, kjer še ni zmagal.

V kvalifikacijah pred nedeljsko peto tekmo sezone, ki se bo začela ob deveti uri po srednjeevropskem času, je bil za Verstappnom drugi njegov mehiški moštveni kolega Sergio Perez, tretji pa 42-letni dvakratni svetovni prvak, Španec Fernando Alonso iz ekipe Aston Martin. V drugi vrsti bo poleg Alonsa še Britanec Lando Norris v McLarenu, ki je bil četrti na treningu.

Ekipa Red Bull je stotič osvojila prvo startno mesto na dirkah svetovnega prvenstva v formuli 1. Verstappen, ki je dobil tri od štirih dirk sezone SP, v skupnem seštevku prvenstva vodi s 15 točkami prednosti pred Perezom, ki je bil na sprinterski tekmi tretji.